Na Podlasiu, Cecylia, Agnieszka Panasiuk, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Na Podlasiu. Cecylia”, Agnieszka Panasiuk


Drugi tom cyklu powieściowego „Na Podlasiu” rozgrywającego się w Białej Podlaskiej w drugiej połowie XIX wieku. Bohaterkami powieści są kolejno: Antonia, Cecylia i Aleksandra. Ale „Na Podlasiu” to również opowieść o mieście i jego mieszkańcach.

Podlasie w 1874 roku. Mieszkający tu Polacy mierzą się z represjami carskiego zaborcy. Wierni Kościoła unickiego cierpią prześladowania. W tych trudnych czasach do panny Cecylii Turawskiej z Białej los wreszcie się uśmiecha.

Cecylia, uważana za dziwaczkę z powodu wielkiej nieśmiałości, postanawia odmienić swoje życie i otwiera się na świat i ludzi. Dołącza do podziemnego seminarium nauczycielskiego i rusza z pomocą represjonowanym unitom. Odkrywa przy tym w sobie pokłady macierzyńskiego ciepła, otacza bowiem serdeczną opieką pozbawioną miłości półsierotę, syna carskiego urzędnika. Z odwagą podejmuje się też niebezpiecznych wyzwań.

Czy jednak na tej pełnej przygód drodze spotka mężczyznę, któremu będzie chciała oddać serce?

Antonia, Cecylia i Aleksandra – trzy kobiety. Trzy odmienne losy. Trzy tomy cyklu powieści Agnieszki Panasiuk rozgrywającego się na Południowym Podlasiu w drugiej połowie XIX stulecia. Poznaj Cecylię.

Na kartach powieści cyklu „Na Podlasiu” pojawiają się autentyczne, choć często zapomniane postaci z historii Białej Podlaskiej. Nagrobki bohaterów – ziemian, lekarzy, duchownych, sklepikarzy, nauczycieli, rzemieślników czy urzędników można odnaleźć w najstarszej części cmentarza parafialnego w Białej Podlaskiej.

Agnieszka Panasiuk, z wykształcenia nauczyciel historii, pracę zawodową związała z administracją. Jest laureatką konkursów literackich. Czas najchętniej spędza z rodziną w domu na wschodzie Polski. Pasjonuje się ogrodnictwem, dobrym filmem i nie wyobraża sobie dnia bez pisania o przeszłości ukochanego południowego Podlasia.

Źródło: Wydawnictwo Szara Godzina



Tytuł: Na Podlasiu. Cecylia
Autor: Agnieszka Panasiuk
Cykl: Na Podlasiu. Tom 2.
Gatunek: powieść historyczna
Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 05-03-2021
Ilość stron: 272
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 32,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

elefonistka z ulicy Próżnej, Weronika Wierzchowska, zaczytanyksiazkoholik.pl

Koniec XIX wieku w powieści pt. „Telefonistka z ulicy Próżnej” autorstwa Weroniki Wierzchowskiej

„Nigdy jednak nie należy lekceważyć szarej myszki…”. Jak przebiegło moje pierwsze czytelnicze spotkanie z twórczością Weroniki Wierzchowskiej?


Jestem żoną szejka

Nie przejdziesz obok tego obojętnie – „Jestem żoną szejka”

Laila Shukri napisała ciąg powieści poświęconych losom kobiet w krajach muzułmańskich, wszystkie oparte na opowieściach ludzi, których spotkała lub własnych obserwacjach. Jeśli macie jakieś niejasności, wątpliwości odnośnie Emiratów, islamu i społeczności arabskiej ta książka nie ma żadnego tabu. Odpowie na każde pytanie. To wyjątkowo pouczająca i przepiękna historia jednej miłości.