Podlasie w drugiej połowie XIX stulecia - "Na Podlasiu. Cecylia”

Podlasie w drugiej połowie XIX stulecia – „Na Podlasiu. Cecylia”


„Na Podlasiu. Cecylia” to drugi tom cyklu „Na Podlasiu” autorstwa Agnieszki Panasiuk. W pierwszym tomie poznaliśmy Antonię. W trzecim natomiast poznamy Aleksandrę. Trzy kobiety. Trzy odmienne losy. Historie rozgrywają się na Południowym Podlasiu w drugiej połowie XIX stulecia. Są to również opowieści o mieście i jego mieszkańcach.

„Podlasie w 1874 roku. Mieszkający tu Polacy mierzą się z represjami carskiego zaborcy. Wierni Kościoła unickiego cierpią prześladowania. W tych trudnych czasach do panny Cecylii Turawskiej z Białej los wreszcie się uśmiecha.

Cecylia, uważana za dziwaczkę z powodu wielkiej nieśmiałości, postanawia odmienić swoje życie i otwiera się na świat i ludzi. Dołącza do podziemnego seminarium nauczycielskiego i rusza z pomocą represjonowanym unitom. Odkrywa przy tym w sobie pokłady macierzyńskiego ciepła, otacza bowiem serdeczną opieką pozbawioną miłości półsierotę, syna carskiego urzędnika. Z odwagą podejmuje się też niebezpiecznych wyzwań.

Czy jednak na tej pełnej przygód drodze spotka mężczyznę, któremu będzie chciała oddać serce?”

Cecylia tak samo, jak Antonia skradła moje serce. Powieść jest równie trudna, jak wcześniejsza z uwagi na dość specyficzny język powieści. Autorka stosuje przypisy dlatego też, jeśli nie rozumiemy danego słowa czy zdania, mamy możliwość skorzystania z jej pomocy. Śmiało mogę powtórzyć swoje odczucia: czytałam ją z dużym skupieniem, zatracałam się w historii oraz przedstawionych opisach ówczesnej Polski. Rozmowy pomiędzy bohaterami są prowadzone z wzajemnym szacunkiem, którego już w obecnych czasach szukać należałoby ze świecą. Jeśli szukacie powieści historycznej, która przeniesie Was do XIX wieku z dopracowanymi do perfekcji opisami, to „Na Podlasiu. Cecylia” przypadnie Wam do gustu. Polecam zwłaszcza fanom literatury historycznej.



Tytuł: Na Podlasiu. Cecylia
Autor: Agnieszka Panasiuk
Cykl: Na Podlasiu (tom 2)
Gatunek: powieść historyczna
Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 05-03-2021
Ilość stron: 272
Oprawa: miękka
Data wydania: 05-03-2021
Cena rynkowa: 32,90 zł


Tom 1


Dodaj komentarz


Czytaj także

„Szczątki. Kod 148: morderstwo", Janusz Onufrowicz

„Szczątki. Kod 148: morderstwo”, Janusz Onufrowicz

Miastem wstrząsa seria okrutnych zabójstw. Genialny, ale zniszczony przez życie komisarz Fiodor Gralecki znajduje kolejne rozczłonkowane, a potem zszyte ciało. Kim jest potwór, który poluje na niewinnych… I jaki związek ma z tym sam Gralecki? Wystarczy chwila, by komisarz został wciągnięty w śmiertelną grę, w której stawką jest nie tylko jego życie, lecz także życie tych, których


Jak zostałam peruwiańską żoną, Mia Słowik, zaczytanyksiazkoholik.pl

Mia Słowik w książce „Jak zostałam peruwiańską żoną” przedstawia nam Amerykę Południową

Mia Słowik to debiutująca autorka humorystycznych relacji podróżniczych. Książka „Jak zostałam peruwiańską żoną” jest właśnie jedną z takich relacji.