Wywiad Piotr Czarnecki zaczytanyksiazkoholik.pl1

Przed jakim wyzwaniem stawia czytelników Piotr Czarnecki?


Co spowodowało, że Piotr Czarnecki postanowił napisać powieści historyczne, eksplorując tym samym alternatywą rzeczywistość, jak wiele fikcji a jak wiele prawdziwych wydarzeń zawarł w swoich powieściach, na co powinni zwrócić uwagę początkujący pisarze, czy jakie przesłanie lub refleksje chciał przekazać czytelnikom poprzez swoje książki? Odpowiedzi na te pytania, jak wiele innych znajdziecie w poniższym wywiadzie. Zapraszam do lektury niezwykle ciekawej rozmowy.


[Zaczytany Książkoholik] Jak zaczęła się Twoja przygoda z pisaniem? Czy od zawsze wiedziałeś, że chcesz wydać książkę i tym samym zostać pisarzem?
[Piotr Czarnecki] Zaczęła się od kilku bezsennych nocy i pomysłu na opowieść, który to pomysł z czasem układał się w spójną i interesującą całość. Jeszcze kilka lat temu nie pomyślałbym, że napiszę książkę. Zawsze interesowała mnie historia, lubiłem czytać książki i oglądać filmy historyczne, wojenne, ale napisanie książki, a teraz już dwóch było jednak zaskakujące.

[ZK] Jak doszło do powstania pomysłu na napisanie książki „Reder 44”?
[PC] Zawsze denerwowało mnie, że tak naprawdę wszyscy w Europie wyszli z wojny zwycięsko, nawet Niemcy biorąc pod uwagę ich wzrost gospodarczy, tylko Polska i kraje Europy wschodniej przeszły z jednej okupacji pod drugą. Nudziły mnie już historie, w których po bohaterskich zrywach dostawaliśmy łupnia i co byśmy nie zrobili, nic to nie zmieniało. Pomyślałem, że ciekawie byłoby coś ugrać na tym bohaterstwie. Więcej też kalkulować i wykazać się sprytem co w polityce jest równie ważne, jak liczba dywizji frontowych. Tego w latach 30-tych i pod koniec wojny polskim politykom ewidentnie zabrakło. Dlatego w „Reder 44” powstały realne, rozwiązania, które mogły odmienić losy wojny.

[ZK] Co skłoniło Cię do eksploracji alternatywnej rzeczywistości?
[PC] Alternatywna rzeczywistość, alternatywna historia jest dla mnie ciekawsza w literaturze od znanej historii, która ogranicza opowieść. Bardziej interesująca jest historia, w której zakończenie nie jest znane. Jako przykład mogę podać powieść „Człowiek z wysokiego zamku” Philipa K. Dicka, gdzie Niemcy pierwsze budują bombę atomową i wraz z Cesarstwem Japonii panują nad światem, sprzedana w imponującej ilości ponad 10 milionów egzemplarzy. Pisanie tego typu literatury jest trudniejsze, ponieważ poza opisaniem faktów historycznych trzeba wykreować wiarygodną fikcję.

[ZK] Jakie wydarzenia historyczne skłoniły Cię do umiejscowienia akcji książki „Reder 44” w 1944 roku?
[PC] Jałta a w zasadzie wcześniejsza konferencja w Teheranie, gdzie nasi sojusznicy oddali wschodnią Europę w tym Polskę Stalinowi. Pomyślałem, że gdyby Roosevelta zastąpić innym prezydentem, mniej skłonnym do ustępstw na rzecz Stalina, można by zmienić bieg historii. W 1944 roku w USA odbywały się wybory prezydenckie, a kontrkandydatem FDR był Thomas Dewey. Słynny, charyzmatyczny prokurator, który skazał gangstera Luckiego Luciano. To byłby dobry przeciwnik dla Stalina. Potrzebna była tylko intryga i akcja polskiego wywiadu by Dewey mógł zasiąść w Białym Domu. Jaka? To trzeba już przeczytać w książce…

JAKA JEST TWOJA DEWIZA ŻYCIOWA?
Nie mam takiej, ale zauważyłem, że zanim coś zrobię, zastanawiam się, czy będą z tego pieniądze, więc chyba coś w tym stylu 🙂

RADA, KTÓRA ZAPADŁA TOBIE GŁĘBOKO W PAMIĘCI?
Robić to, co się lubi i nie słuchać rad obcych ludzi. W końcu ty sam wiesz, co jest dla ciebie najlepsze.

NAWYKI DECYDUJĄCE O SUKCESIE?
Konsekwencja. Cokolwiek postanowisz zrobić, powinieneś to dokończyć.

CO CENISZ W LUDZIACH?
Szczerość, bezinteresowność i poczucie humoru.

CZY JEST JAKAŚ POSTAĆ/OSOBA, KTÓRĄ PODZIWIASZ SZCZEGÓLNIE I ZA CO?
Moja mama. Nikt inny nie byłby zdolny do takiego poświęcenia.

JAKIEJ MUZYKI SŁUCHASZ W WOLNEJ CHWILI?
Kiedyś słuchałem muzy typu Metallica, Megadeth, a teraz już słucham, co leci, byle było rytmiczne i optymistyczne.

KULTURA, W JAKIEJ POSTACI?
Książki i Seriale z dobrymi ciekawymi scenariuszami. Nie wiem, czy to „kultura”, ale ostatnio jestem fanem seriali koreańskich. Nie chodzi o melodramaty, tylko seriale typu: Sisyphus: The Myth, Alice in Borderland, Sweet Home, czy znany u nas Squid Game. Azjaci mają naprawdę niebanalne pomysły.

JEŚLI ZWIERZAK W DOMU, TO JAKI?
Pies

NIEZAPOMNIANY FILM?
„Ojciec chrzestny” i filmy lat 80-tych: „Indiana Jones”, „Star Wars”, „Powrót do przyszłości”, „Aliens”, „Predator”. Wtedy seans w kinie to było coś, teraz już nie robią takich filmów i nie ma już takich aktorów.

NA CO LUDZIE POWINNI ZWRACAĆ WIĘKSZĄ UWAGĘ W SWOIM ŻYCIU?
Na siebie, a nie na życie innych.

GDYBYŚ ODWAŻYŁ SIĘ ZROBIĆ JEDNĄ ZWARIOWANĄ RZECZ W ŻYCIU, CO BY TO BYŁO?
Lot myśliwcem F-16 lub F-35. Zawsze chciałem być pilotem i taki lot to byłby niezły zastrzyk adrenaliny.

[ZK] 2 czerwca br. premierę miał tom drugi serii Reder pt. „Zemsta Stalina”. Które elementy powieści są fikcyjne, a które oparte na prawdziwych wydarzeniach i postaciach? Czy istnieją jakieś konkretniejsze przykłady, które mógłbyś podać?
[PC] Tak, premiera „Zemsty Stalina” miała miejsce 2 czerwca. Identycznie jak w I tomie większość postaci i wydarzeń jest prawdziwa, by czytelnik miał możliwość w pełni przenieść się do tamtych czasów. W „Zemście Stalina” takimi postaciami są np. Stanisław Gano, szef polskiego wywiadu wojskowego, generał Waffen-SS Hans Kammler kierujący tajnymi projektami III Rzeszy, Werner von Braun, lekarz śmierci Kurt Blome, oraz cały dwór czerwonego cara na czele ze Stalinem i Berią, który wg. mnie skradł show tej powieści. Może nie na miejscu jest mówić, że Beria to mój ulubieniec w tej opowieści, ale zdecydowanie rozdział, którego jest bohaterem, jest niezwykle barwny. Dość wiernie starałem się też odtworzyć oblężony Leningrad, w którym również umiejscowiony jest ważny wątek książki. Fikcyjnie przedstawiłem za to Gdańsk, z którego wycofały się oddziały niemieckie i który nie został doszczętnie zburzony, jak to miało miejsce w rzeczywistości.

[ZK] Jakie przesłanie lub refleksje chciałeś przekazać czytelnikom poprzez swoje książki? Czy ma na celu wywołanie refleksji na temat naszej rzeczywistej historii i jak pewne wydarzenia mogłyby się różnić?
[PC] Przede wszystkim książka ma przenieść czytelnika do tamtych czasów i zapewnić emocje czy wzruszenia, które będzie przeżywał wraz z bohaterami. Drugi plan to ocena realności wydarzeń alternatywnych i wydawanie opinii czy taka wersja wydarzeń mogła mieć miejsce. Ważne by czytelnik miał zagwozdkę czy takie rozwiązania nie byłyby lepsze dla Polski. Tak jak mówisz, książka powinna skłonić do refleksji, czy wszystkie decyzje Rządu RP w Londynie i AK w „realu” były właściwe. Jak np. w przypadku Powstania Warszawskiego, którego wybuch ja oceniam negatywnie i które w mojej powieści nie ma miejsca. Czytelnik może się zastanowić czy źle przygotowane wojskowo, bez wsparcia Aliantów i bez szans powodzenia Powstanie kosztujące życie 200 tysięcy ofiar powinno być zrealizowane.

[ZK] Jak przeprowadzasz badania, aby zapewnić wiarygodność historyczną w swoich książkach?
[PC] To długa i żmudna praca. Na szczęście internet daje dostęp do wszelkich materiałów. Dużo też czytam książek o tym okresie i to zarówno dokumentów, jak i beletrystyki.

[ZK] Jak oceniasz rolę fikcji w pisaniu książek opartych na alternatywnej historii? Jakie są wyzwania związane z równoważeniem faktów historycznych i elementów fikcyjnych?
[PC] Jest to trudne. Szczególnym wyzwaniem było pokierowanie frontem IIWŚ, tak by niemieckie armie mogły oprzeć się Armii Czerwonej. Musiałem wcielić się w rolę niemieckiego feldmarszałka i przegrupować dywizje by mogły bronić Antwerpii czy doprowadzić do wielkiej bitwy pancernej pod Trzebnicą. Uznaję zasadę, że postaci i fakty historyczne powinny stanowić opowieść, a wydarzenia być zmieniane tylko tam, gdzie to niezbędne dla fabuły. Tak samo z bohaterami mojej powieści gdzie oprócz głównych fikcyjnych bohaterów reszta to postaci prawdziwe.

[ZK] Czy otrzymujesz reakcje lub opinie od czytelników dotyczące swoich książek? Jakie są ich główne reakcje lub spostrzeżenia?
[PC] Tak, najczęściej e-maile z pytaniem: „Kiedy kolejny tom?, bo nie mogę się doczekać”. Są też opinie na temat zmienionych wydarzeń, czy np. przedstawionego uzbrojenia. Są to cenne uwagi ludzi, którzy naprawdę się na tym znają.

[ZK] Skąd czerpiesz inspiracje do pisania swoich powieści?
[PC] Interesuje mnie historia, a w szczególności IIWŚ. Czytam i oglądam dużo dokumentów, gdzie znajduję wiele ciekawostek i pomysłów, które mogę wykorzystać w książkach.

[ZK] Co według Ciebie jest najważniejsze w pisaniu książek?
[PC] Fantazja i wiedza na temat, o którym się pisze.

[ZK] Na jakie trudności natrafiłeś podczas pisania swojej pierwszej książki? Czy jest coś, przed czym chciałbyś ustrzec osobę, która zamierza wydać swoją pierwszą powieść?
[PC] Z pisaniem nie miałem trudności. Te pojawiły się już po napisaniu, kiedy chciałem wydać książkę i natrafiałem na oferty pseudo-wydawnictw, które żerują na debiutujących autorach. Na szczęście pojawił się DW Rebis i wszystko potoczyło się dobrze. Moja rada dla debiutantów: Pamiętaj, że za wydanie Twojej książki to wydawca powinien zapłacić Tobie, a nie odwrotnie.

[ZK] Czy masz swoją ulubioną postać literacką, którą stworzyłeś? Jeśli tak, to kto to i dlaczego?
[PC] Mamut, czyli kapral Kudera. Prostolinijny Ślązak o wielkiej posturze i sile.

[ZK] Czy chętnie czytasz książki innych autorów? Jeśli tak, to jakie są Twoje ulubione gatunki literackie lub autorzy?
[PC] Lubię sensację, thrillery i S-F. Książki, przy których trzeba pomyśleć. Również klasyki takich autorów jak Ken Follett, Alistair Maclean, Frederick Forsyth. No i oczywiście Stephen King, ale tylko pierwsze jego książki, nie te ostatnie klepane taśmowo. Nie lubię kryminałów. Nudzą mnie.

[ZK] Jakie są największe wyzwania, przed którymi stajesz jako pisarz?
[PC] Mam dużo pomysłów na kolejne książki i wyzwaniem jest, by je napisać.

[ZK] Czy masz jakiś ulubiony cytat lub motto, który inspiruje Cię w trakcie pisania?
[PC] Nie mam, ale ostatnio spodobało mi się zdanie naszej Noblistki Tokarczuk, która powiedziała, że jej książki nie są dla wszystkich. Powinno pisać się wartościowe książki, a nie tylko takie, które dobrze się sprzedają, bo mają np. „Auschwitz” w tytule. Nawiązuję tu do ostatniego pato-trendu w naszych księgarniach.

[ZK] Czego w życiu się najbardziej boisz?
[PC] Pomidor 🙂

[ZK] Czego życzyłbyś sobie w nadchodzącym czasie?
[PC] Ekranizacji mojej powieści z Despero, czyli Dorocińskim w roli Redera 🙂

Zapraszam na stronę www Autora, tutaj możecie zamówić książki https://www.piotr-czarnecki.pl/

Fot. Piotr Czarnecki
Grafika: Zaczytany Książkoholik


Dodaj komentarz


Czytaj także

Blog książkowy - Zemsta Stalina - Piotr Czarnecki - zaczyatnyksiazkoholik.pl

Powieść historical fiction – „Zemsta Stalina” Piotra Czarneckiego

„Zemsta Stalina” to wciągająca powieść z gatunku historical fiction, której akcja osadzona jest w roku 1945, podczas II Wojny Światowej. Stanowi ona kontynuację książki pt. „Reder 44″. Autor, Piotr Czarnecki przedstawia nam alternatywną wizję wydarzeń, w których nowy prezydent Stanów Zjednoczonych, Thomas Dewey, wspiera Polskę w przekreśleniu planów Stalina.


Umrzeć na swoich zasadach. Cała prawda o medycznie wspomaganej śmierci - dr Stefanie Green - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Umrzeć na swoich zasadach. Cała prawda o medycznie wspomaganej śmierci”, dr Stefanie Green

Wyjątkowe i pełne empatii wspomnienia kanadyjskiej lekarki, która jako jedna z pierwszych w swoim kraju zaczęła pomagać pacjentom u schyłku życia, chcącym poddać się procedurze medycznie wspomaganej śmierci.