Reder 44-Piotra Czarneckiego-zaczytanyksiazkoholik.pl

Historical fiction w „Reder ’44” autorstwa Piotra Czarneckiego


„Wojna, w której bronią są fałsz, podstęp, seks i pieniądz. Czy śmierć Führera uchroniłaby Polskę przed „wyzwoleniem” przez Rosjan?”. Jak przebiegło moje spotkanie z twórczością Piotra Czarneckiego?

Lipiec 1944 roku. Porucznik Reder wraz ze swoją grupą komandosów zostaje wysłany na akcję, podczas której ma dojść do zabicia Adolfa Hitlera. Paweł Reder pochodzi z majątku pod Gdańskiem. Świat stoi przed nim otworem. Od dziecka miał wpajane takie wartości jak: uczciwość, sprawiedliwość czy patriotyzm. Nie zawsze marzenia dziecka idą wraz w parze z marzeniami rodziców. I tak samo było w przypadku Pawła. Jego rodzice chcieli, aby syn został prawnikiem, on jednak na przekór ojcu postanowił zostać żołnierzem. Najlepiej takim jeżdżącym konno – ułanem. Długo nie cieszył się pracą w 1. Pułku Strzelców Konnych, gdyż dostał wezwanie na straceńczą misję, w niemieckim mundurze.

Ich misja była bardzo tajna, o jej celu wiedziało tylko kilku najwyższych rangą dowódców. Nie zostali o niej powiadomienie nawet alianci czy polski rząd. Misja miała zmienić bieg wojny i pomóc Polsce odzyskać wolność. Wybrano najlepiej wyszkolonych ochotników, którzy dadzą sobie radę w walce w terenie górzystym, są doświadczeni w boju i znają język niemiecki.

Czy Rederowi i jego zespołowi uda się dokonać niemożliwego? Wypełnić zadanie, którego nikt wcześniej nie potrafił zrealizować?

Lubię powieści historyczne. Kilka lat temu nie wyobrażałam sobie siebie zaczytującej się w literaturze historycznej. Na szczęście uległo to zmianie, bo w innym wypadku straciłabym możliwość przeczytania wielu wartościowych pozycji. Książka „Reder ’44” pokazuje znakomity warsztat pisarski autora i chętnie zatraciłabym się w innych powieściach Czarneckiego. Przerzucamy tylko kartkę za kartkę, zatracając się w powieści i aż zbyt szybko dobijamy do końca przedstawionej nam historii. Każdy, kto ceni powieści historyczne, doceni ją za role bohaterów, za aspekty rodzinne, psychologiczne, wiarę na szczęśliwy finał wojny. Autor wie, jak wciągnąć czytelnika w swoją opowieść, aby ten nie odłożył książki, dopóki nie pozna zakończenia. Czytając, musimy nastawić się na brutalne sceny, ale z drugiej strony czytając powieści historyczne, gdzieś z tyłu głowy musimy mieć to, że będą pojawiały się makabryczne motywy. Pisarz w zgrabny sposób łączy ze sobą wątki, starając się poświęcić odpowiednią ilość czasu, abyśmy mogli bliżej poznać bohaterów i to, czym się kierowali, postępując w taki, a nie inny sposób. W ostatnim czasie w moje ręce wpadło kilka tytułów (już wydanych oraz w trakcie procesu wydawniczego) dotyczących historii alternatywnej i II wojny światowej. Niezwykle ciekawie jest móc czytać różne wersje widziane oczami wyobraźni różnych ludzi dotyczące tego samego wydarzenia. Jeśli jesteście ciekawi, jak potoczy się misja Porucznika Redera wraz z grupą komandosów, zachęcam Was do lektury.

Tytuł: Reder ’44
Autor: Piotr Czarnecki
Cykl: Reder (tom 1)
Gatunek: powieść historyczna, militaria, wojskowość
Wydawnictwo: REBIS
Data wydania: 2022
Ilość stron: 360
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 39,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Inna niż wszystkie - ZaczytanyksiazkoholikPL

„Inna niż wszystkie”, Katarzyna Mak

Liv to dziewczyna o nietuzinkowym wyglądzie i niezwykłej silne charakteru. Życie jej nie rozpieszczało, więc jest odważna i twardo stąpa po ziemi. Wychowała ją nowojorska ulica i brutalne zasady gangsterskiego półświatka. Pozornie zbuntowana, wyróżniająca się w tłumie dziwaczka, a tak naprawdę krucha młoda kobieta, czująca się jak zagubiona dziewczynka…


"Nimfa" autorstwa Andrzeja Konefała , zaczytanyksiazkoholikPL

„Nimfa”, Andrzej Konefał

Katarzyna Mariańska traci w wypadku ukochanego syna Kubusia. Nie może dojść do siebie po jego stracie. Pewnego dnia zrozpaczona kobieta postanawia pożegnać się z dzieckiem w miejscu wypadku. W trakcie przygotowań do wyjazdu wchodzi głębiej do szafy… i budzi się w zupełnie innym miejscu