ZDROWI STULATKOWIE

Sekrety najzdrowszych – „Zdrowi stulatkowie” autorstwa Johna Robbinsa


Naukowo potwierdzone sekrety najzdrowszych i najdłużej żyjących ludzi na świecie.

Czy mówią Wam coś słowa: Abchazja, Vilcabamba, Okinawa czy Hunza? Jeżeli chcecie cieszyć się wyśmienitym zdrowiem do późnej starości, polecam przeczytanie książki. Opisuje ona długowieczne kultury, w których ludzie żyją ponad sto lat i zachowują sprawność fizyczną oraz umysłową m.in. dzięki zbilansowanej diecie. Książka opisuje kilka współczesnych i historycznych grup etnicznych, które z jakichś powodów znane były lub są ze swojej długowieczności – w uzasadniony sposób lub nie. Autor dość obiektywnie porównuje warunki ich życia na podstawie materiałów naukowych, próbując szukać podobieństw, stawiając hipotezy i niejednokrotnie obalając je jako fałszywe. Wspomniane na wstępnie słowa to nic innego jak kultury opisywane przez autora: Hunzowie z Pakistanu, Vilcabambianie z Ekwadoru czy Abhazowie z gór Kaukazu. Diety wszystkich tych społeczności są bardzo do siebie podobne. Są przede wszystkim niskokaloryczne, bogate w węglowodany złożone, zawierają niski poziom tłuszczu i jedynie pochodzenia roślinnego, proteiny. Nie występują tam produkty rafinowane, sztuczne aromaty i smaki, wszystko, co jedzą to produkty sezonowe. Oczywiście nie tylko dieta decyduje o ich długowieczności i wspaniałym zdrowiu. Mieszkańcy Hunzy, Vilcabamby, Abhazji, czy Okinawy cenią sobie starsze osoby i sam proces starzenia. Nie występuje u nich żaden rodzaj dyskryminacji związanej z wiekiem, co u nas potrafi mieć niestety miejsce. Stwierdzenie, że ktoś wygląda młodo, może być potraktowane jak obelga. Więzi rodzinne są bardzo silne, co powoduje poczucie bezpieczeństwa wśród seniorów.
Co o tym wszystkim sądzisz? Czy wierzysz w to, że ludziom mogą tak długo żyć i to dzięki odpowiedniej diecie?


Tytuł: Zdrowi stulatkowie
Tytuł oryginału: Healthy at 100: The Scientifically Proven Secrets of the World’s Healthiest and Longest-Lived Peoples
Autor: John Robbins
Wydawnictwo: Purana
Data wydania: 28-12-2006
Ilość stron: 347
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 38,40 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

W cieniu Babiej Góry, Irena Małysa, zaczytanyksiazkoholik.pl

Irena Małysa, „W cieniu Babiej Góry”

Baśka Zajda, policjantka zmęczona życiem i jego trudami, wraca z Krakowa w rodzinne strony. Chociaż wszyscy mówią, że wyrzucili ją z policji wojewódzkiej, to sama zainteresowana nie chce o tym rozmawiać. Ścigają ją demony, które ma nadzieję zgubić w urokliwej Zawoi. Zwłaszcza że jej najlepsza przyjaciółka Iza, córka lokalnego posła, niedługo bierze ślub. Z tej okazji w towarzystwie innych kobiet wspinają się na Babią Górę, aby po raz ostatni się zabawić.


Dla podróżników – „Polska na weekend. 52 trasy”

Książka stanowi przyzwoity leksykon z podziałem na miejsca, które warto w danym regionie Polski zobaczyć. Autor zamieścił nam również bardzo pomocny spis restauracji, noclegów czy cyklicznych imprez w danym regionie. Książka warta polecenia, aby nie siedzieć w weekend w domu jak mops, tylko ruszyć tyłek i zobaczyć piękne zakątki naszego Kraju.