ZDROWI STULATKOWIE

Sekrety najzdrowszych – „Zdrowi stulatkowie” autorstwa Johna Robbinsa


Naukowo potwierdzone sekrety najzdrowszych i najdłużej żyjących ludzi na świecie.

Czy mówią Wam coś słowa: Abchazja, Vilcabamba, Okinawa czy Hunza? Jeżeli chcecie cieszyć się wyśmienitym zdrowiem do późnej starości, polecam przeczytanie książki. Opisuje ona długowieczne kultury, w których ludzie żyją ponad sto lat i zachowują sprawność fizyczną oraz umysłową m.in. dzięki zbilansowanej diecie. Książka opisuje kilka współczesnych i historycznych grup etnicznych, które z jakichś powodów znane były lub są ze swojej długowieczności – w uzasadniony sposób lub nie. Autor dość obiektywnie porównuje warunki ich życia na podstawie materiałów naukowych, próbując szukać podobieństw, stawiając hipotezy i niejednokrotnie obalając je jako fałszywe. Wspomniane na wstępnie słowa to nic innego jak kultury opisywane przez autora: Hunzowie z Pakistanu, Vilcabambianie z Ekwadoru czy Abhazowie z gór Kaukazu. Diety wszystkich tych społeczności są bardzo do siebie podobne. Są przede wszystkim niskokaloryczne, bogate w węglowodany złożone, zawierają niski poziom tłuszczu i jedynie pochodzenia roślinnego, proteiny. Nie występują tam produkty rafinowane, sztuczne aromaty i smaki, wszystko, co jedzą to produkty sezonowe. Oczywiście nie tylko dieta decyduje o ich długowieczności i wspaniałym zdrowiu. Mieszkańcy Hunzy, Vilcabamby, Abhazji, czy Okinawy cenią sobie starsze osoby i sam proces starzenia. Nie występuje u nich żaden rodzaj dyskryminacji związanej z wiekiem, co u nas potrafi mieć niestety miejsce. Stwierdzenie, że ktoś wygląda młodo, może być potraktowane jak obelga. Więzi rodzinne są bardzo silne, co powoduje poczucie bezpieczeństwa wśród seniorów.
Co o tym wszystkim sądzisz? Czy wierzysz w to, że ludziom mogą tak długo żyć i to dzięki odpowiedniej diecie?


Tytuł: Zdrowi stulatkowie
Tytuł oryginału: Healthy at 100: The Scientifically Proven Secrets of the World’s Healthiest and Longest-Lived Peoples
Autor: John Robbins
Wydawnictwo: Purana
Data wydania: 28-12-2006
Ilość stron: 347
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 38,40 złDodaj komentarz


Czytaj także

Magdalena Jasny

Magdalena Jasny

Przez wiele lat współpracowała z redakcją dziecięcą TVP. Była panią Kredką w „Ciuchci” domisią Magdą w „Domisiach” i po prostu Magdą w programie „Mama i ja”. Z niesłabnącą energią zajmuje się twórczością dla dzieci.


Agnieszka Miklis, Pstrągi, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Pstrągi”, Agnieszka Miklis

Młode małżeństwo zatrudnia opiekunkę do dziecka: atrakcyjną, choć nieco ekscentryczną Karolinę. Wkrótce potem matka dziecka umiera. Sekcja zwłok ujawnia, że została zamordowana, a poszlaki wskazują na nianię. Do akcji wkracza Roswita Rein, znana ze „Wściekłej skóry” detektywka amatorka, która zdążyła zaprzyjaźnić się z dziewczyną i nie wierzy w jej winę.