ZDROWI STULATKOWIE

Sekrety najzdrowszych – „Zdrowi stulatkowie” autorstwa Johna Robbinsa


Naukowo potwierdzone sekrety najzdrowszych i najdłużej żyjących ludzi na świecie.

Czy mówią Wam coś słowa: Abchazja, Vilcabamba, Okinawa czy Hunza? Jeżeli chcecie cieszyć się wyśmienitym zdrowiem do późnej starości, polecam przeczytanie książki. Opisuje ona długowieczne kultury, w których ludzie żyją ponad sto lat i zachowują sprawność fizyczną oraz umysłową m.in. dzięki zbilansowanej diecie. Książka opisuje kilka współczesnych i historycznych grup etnicznych, które z jakichś powodów znane były lub są ze swojej długowieczności – w uzasadniony sposób lub nie. Autor dość obiektywnie porównuje warunki ich życia na podstawie materiałów naukowych, próbując szukać podobieństw, stawiając hipotezy i niejednokrotnie obalając je jako fałszywe. Wspomniane na wstępnie słowa to nic innego jak kultury opisywane przez autora: Hunzowie z Pakistanu, Vilcabambianie z Ekwadoru czy Abhazowie z gór Kaukazu. Diety wszystkich tych społeczności są bardzo do siebie podobne. Są przede wszystkim niskokaloryczne, bogate w węglowodany złożone, zawierają niski poziom tłuszczu i jedynie pochodzenia roślinnego, proteiny. Nie występują tam produkty rafinowane, sztuczne aromaty i smaki, wszystko, co jedzą to produkty sezonowe. Oczywiście nie tylko dieta decyduje o ich długowieczności i wspaniałym zdrowiu. Mieszkańcy Hunzy, Vilcabamby, Abhazji, czy Okinawy cenią sobie starsze osoby i sam proces starzenia. Nie występuje u nich żaden rodzaj dyskryminacji związanej z wiekiem, co u nas potrafi mieć niestety miejsce. Stwierdzenie, że ktoś wygląda młodo, może być potraktowane jak obelga. Więzi rodzinne są bardzo silne, co powoduje poczucie bezpieczeństwa wśród seniorów.
Co o tym wszystkim sądzisz? Czy wierzysz w to, że ludziom mogą tak długo żyć i to dzięki odpowiedniej diecie?


Tytuł: Zdrowi stulatkowie
Tytuł oryginału: Healthy at 100: The Scientifically Proven Secrets of the World’s Healthiest and Longest-Lived Peoples
Autor: John Robbins
Wydawnictwo: Purana
Data wydania: 28-12-2006
Ilość stron: 347
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 38,40 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Porwana - Marcin Pikula - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Jak daleko jesteśmy się w stanie posunąć w małżeństwie? – „Porwana”

„Porwana” to książka autorstwa Marcina Pikuly, która opowiada historię małżeństwa, które z powodu kryzysu i nierozwiązanych problemów, wpada w spiralę nieodpowiedzialnych decyzji. Bohaterami powieści są Marek i Helena, para, która po latach małżeństwa zaczyna odczuwać pierwsze problemy. Marek, typowy macho, nie widzi już w swojej żonie atrakcyjności, a jedynym


Jan-Adam-Kaczkowski

Ks. Jan Adam Kaczkowski

Urodził się 19 lipca 1977 w Gdyni. Dorastał w Sopocie, gdzie kształcił się w Środowiskowym Liceum Ogólnokształcącym. W 1996 zdał maturę. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Gdańskim Seminarium Duchownym, kończąc je w 2002 z magisterium z teologii. 15 czerwca 2002 otrzymał święcenia prezbiteratu.