
Wiedeń i Warszawa pod koniec XIX wieku – „Pojedynek”
„Pojedynek” to drugi po „Mezaliansie” tom sagi z cyklu „Intrygi i namiętności”. To fascynująca powieść autorstwa Elżbiety Pytlarz, która przenosi czytelnika w czasy końca XIX wieku, do Wiednia i Warszawy. Książka skupia się na małżeństwie Henryka i Emilii Długopolskich, którzy wyruszają w podróż poślubną do Wiednia. Jednak od samego początku możemy dostrzec napięcia i niezgodę między nowożeńcami, jakby byli wewnątrz własnego pojedynku.
Opowieść przedstawia relację Henryka i Emilii oraz ich starań o to, aby zrozumieć siebie nawzajem i znaleźć wspólny grunt. Ojcowie młodych małżonków, hrabia Alfred Długopolski i bankier Leon Złotkiewicz, mają nadzieję, że małżeństwo to będzie udane, biorąc pod uwagę atrakcyjność Henryka i miłość, jaką Emilia od pierwszego wejrzenia do niego poczuła. Jednak okazuje się, że wszystko idzie nie tak, jak planowano.
Wraz z upływem czasu Emilia odkrywa prawdziwe powody, dla których Henryk zawarł z nią związek małżeński, a także zaczyna dostrzegać jego wady i słabości. Henryk toczy walkę z nałogami oraz musi zmierzyć się z własnym sumieniem i honorem. Emilia natomiast staje przed wyborem – czy wrócić do bezpiecznej, ale złotej klatki rodzinnego domu, czy kontynuować małżeństwo z Henrykiem. W miarę rozwoju fabuły pojawiają się również inne możliwości, które Emilia musi rozważyć.
Przecież pani z pewnością zna prawdę! Dla jakiej innej przyczyny miałbym się z panią żenić?
Wątek relacji między ojcem Emilii a Henrykiem dodaje dodatkowej dynamiki historii. Ojciec Emilii pragnie wychować Henryka na swojego następcę i choć ich związki na początku są napięte, to wraz z rozwojem fabuły relacje między nimi zaczynają się zmieniać i ewoluować.
Elżbieta Pytlarz w „Pojedynku” mistrzowsko odtwarza atmosferę XIX-wiecznych miast, wprowadzając czytelnika w ich zmysłowy i tajemniczy świat. Jej bohaterowie są głęboko emocjonalni i mają skomplikowane charaktery, co sprawia, że są realistyczni i łatwo się w nich odnaleźć. W tym tomie poznajemy znacznie bliżej osoby z kręgów rodzinnych Emilii i Henryka, jak np. Michała, młodszego, niedocenianego brata Henryka, który zbliża się do swojej bratowej, jak również siostrę Henryka Ewelinę, która co rusz rzuca Emilii kłody pod nogi, chcąc ją tym samym skompromitować w towarzystwie.
„Pojedynek” to powieść pełna emocji, intryg i zaskakujących zwrotów akcji. Autorka bawi się pojęciem pojedynku nie tylko jako walki na szpady, ale również jako starcia między postaciami, które próbują odnaleźć swoje miejsce w świecie. To opowieść o dojrzałości, odwadze i poszukiwaniu prawdy o sobie i drugiej osobie.
„Pojedynek” jak samo tam tom pierwszy „Mezalians” wciągnął mnie od pierwszych stron i nie pozwolił oderwać się od lektury. Historia ma w sobie nutkę tajemnicy i romantyzmu, które są doskonale skomponowane. Świat przedstawiony w powieści jest barwny, pełen szczegółów i doskonale oddany. Czytelnik ma okazję przenieść się w czasie i przestrzeni, odkrywając wspólnie z bohaterami tajemnice ich życia. Elżbieta Pytlarz stworzyła powieść, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom historii i romansów o głębokim przesłaniu. „Pojedynek” to historia, która zostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury. Czekam z niecierpliwością na tom trzeci „Zdrada”.
Tytuł: Pojedynek
Autor: Elżbieta Pytlarz
Seria: Intrygi i namiętności, tom 2
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania: 25-05-2023
Ilość stron: 480
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 46,00 zł
Dodaj komentarz
Czytaj także

Wyczekiwane macierzyństwo w książce pt. „3600 gramów szczęścia” Eweliny Gierasimiuk-Merty
Ewelina za każdym razem, kiedy zachodziła w ciążę, błagała i zaklinała swoje łono aby tylko udało jej się ją donosić. Niestety los nie był dla niej łaskawy. Wystawiał ją na próbę. Strata pierwszego dziecka … potem drugiego

Książki pisane przez AI zalewają Amazona
Na Amazonie pojawiło się ponad 200 publikacji stworzonych przy użyciu generatora tekstu ChatGPT. Wielu autorów chętnie korzysta z AI do pisania całych książek. Prace tworzone przez ChatGPT coraz bardziej przypominają te napisane przez ludzi i wykorzystują to twórcy treści. Czy książki tworzone przez ChatGPT powinny być normalnie sprzedawane?