Bielmo. Niezwykły przypadek Edgara Allana Poe - Louis Bayard -z aqczytanyksiazkoholik.pl

Emerytowany detektyw i młody kadet – „Bielmo. Niezwykły przypadek Edgara Allana Poe”


„Bielmo” to znakomity thriller kryminalny, którego autorem jest Louis Bayard. Książka opowiada historię detektywa, Augustusa Landora, który prowadzi śledztwo w sprawie serii morderstw dokonanych na terenie akademii wojskowej West Point w 1830 roku. Morderstwo to jedno a wykrojone serca ze zwłok to drugie. Landora czeka rozwikłanie trudnej zagadki, tym bardziej śledztwo ma zostać przeprowadzone dyskretnie. Detektyw znajduje pomoc u jednego z młodych kadetów, Edgara Allana Poe, poety, nieco wycofanego, emocjonalnego, lubiącego sięgać do kieliszka i mającego w zanadrzu tajemniczą i zarazem mroczną przeszłość chłopaka. Dzień za dniem Landor zaczyna spędzać z młodym kadetem coraz więcej czasu, a ich początkowo chłodne stosunki przeradzają się niemalże w relację ojciec-syn.

Bayard przedstawia czytelnikom fascynujący świat, w którym mroczne tajemnice i niebezpieczeństwo kryją się za murami akademii, której obowiązkiem jest uczynić dżentelmenów i żołnierzy z przebywających w niej młodych ludzi.

Fabuła książki jest pełna zwrotów akcji i niespodzianek. Autor doskonale buduje napięcie, zaskakując czytelnika na każdym kroku. Intryga jest tak dobrze skonstruowana, że trudno oderwać się od lektury. Opisane postaci są wyraziste i żywe, a ich losy interesują i wzruszają. Bayard udowadnia, że ma talent do tworzenia niezapomnianych historii.

Smutek po zmarłych to jedyny ból, z którym nie chcemy się rozstać.

Washington Irving, „Wiejskie pogrzeby”

W powieści znajdziemy także wiele ciekawostek historycznych i kulturowych, które dodają książce głębi i autentyczności. Autor porusza ważne i aktualne tematy, takie jak miłość, samotność, strach i nadzieja. To, co wyróżnia tę książkę, to nie tylko dobrze skonstruowana intryga, ale także głębokie emocje, jakie są w niej zawarte.

Na podstawie powieści powstał film, który można obejrzeć na platformie Netflix z Christianem Bale i Gillian Anderson w rolach głównych. Jak się ma książka do filmu? Moim zdaniem książka jest znacznie lepsza, mimo iż filmowi nic nie brakuje. Książka jednak pozostawia w pamięci trwalszy ślad niż obejrzany film. Czytając, musimy się skupić, skoncentrować. Co prawda zazwyczaj przeczytanie powieści zajmuje więcej czasu niż obejrzenie filmu, ale to właśnie czytając, pobudzamy naszą wyobraźnię, starając się zobrazować w myślach treść i tym samym jesteśmy w stanie na dłużej zapamiętać to, co przeczytaliśmy, od tego, co obejrzeliśmy.

„Bielmo. Niezwykły przypadek Edgara Allana Poe” to moim zdaniem świetna książka dla wszystkich, którzy lubią thrillery i kryminały. Znakomicie napisana, pełna niezapomnianych postaci i wartkich akcji, ta książka z pewnością zapadnie w pamięć czytelnikom na długo. Serdecznie polecam tę książkę wszystkim, którzy chcą poczuć dreszczyk emocji i przeżyć fascynującą przygodę.

Tytuł: Bielmo. Niezwykły przypadek Edgara Allana Poe
Tytuł oryginału: The Pale Blue Eye
Autor: Louis Bayard
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 10-01-2023
Ilość stron: 464
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Cena rynkowa: 49,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

RzeczpostApokaliptyczna Polska - Tom 2 - Rabacja - Adam Magdoń - zaczytanyksiazkoholik.pl

„RzeczpostApokaliptyczna Polska. Tom 2 – Rabacja”, Adam Magdoń

Polska, 2133 rok. Społeczeństwo jest rozwarstwione. Wyższe klasy bez cienia litości wyzyskują tych, którym się w życiu nie poszczęściło. Kapitalizm w swej najbardziej patologicznej postaci odbiera pracownikom prawo do wynagrodzenia, odpoczynku, a przede wszystkim do człowieczeństwa. Liczy się tylko zysk i zaspokojenie żądz tych na szczycie. Ci zdają się bezkarni.


Mózg nie służy do myślenia , Lisa Feldman Barrett, zaczytanyksiazkoholik.pl

Lisa Feldman Barrett, „Mózg nie służy do myślenia „

Myślisz, że o mózgu wiesz już wszystko i nic nie może cię zaskoczyć? Wydaje ci się oczywiste, że powstał po to, by zapewnić nam jasność myśli i wyobraźnię? Jeśli tak, to… jesteś w błędzie! Jak przekonuje specjalistka w dziedzinie psychologii i neurobiologii Lisa Feldman Barrett, dopiero porzucenie tego przeświadczenia pozwala zrozumieć, jak mózg działa, a tym samym, kim naprawdę jesteśmy.