Grzechy ojców-Agnieszxka Miela-zaczytanyksiazkoholik.pl-blog

To rozbudza fantazję! – „Grzechy ojców” autorstwa Agnieszki Mieli


Gdy mrok domaga się ofiar, nie szukaj schronienia w cieniu. Jak przebiegło moje pierwsze spotkanie z twórczością Agnieszki Mieli?

„Grzechy ojców” są kontynuacją powieści „Śmiech diabła” z serii „Dzieci Starych Bogów”. „Śmiechu diabła” nie miałam okazji przeczytać, natomiast znając zarys, postanowiłam zabrać się za tom drugi, czyli „Grzechy ojców”. W ostatnim czasie czytałam sporo literatury z gatunku fantastyki, stąd też Agnieszce Mieli, postawiłam wysoko poprzeczkę.

… – Władza to straszliwa broń, mój chłopcze – odezwał się spokojnym głosem, a kąciki jego ust drgnęły słabo, gdy napotkał wyczekujące spojrzenie ucznia. – Ten, kto raz jej zasmakował, już zawsze będzie jej pragnął.

Drugi tom skupia się wokół dwójki Dzieci Starych Bogów oraz ich „tuath”, nie brakuje tutaj jednak nowych postaci, których nie było w pierwszej części, co można łatwo wywnioskować w trakcie czytania. Wbrew plotkom Starzy Bogowie nie opuścili Kerhalory. Ich głosy cały czas niosą się wśród ludzi. Demony nie dają o sobie zapomnieć. Nigdy nie wiadomo, komu należy ufać, przyjaciel może okazać się wrogiem , a wróg przyjacielem.

„Prawdziwa Aine Wart umarła, nim w ogóle miała szansę się urodzić” – tylko ten, który żyje wśród cieni, może wyjaśnić znaczenie tych słów.

Autorka sprytnie zamieszcza mapę na początku książki przedstawiającą Kerhalora. Jest to duże ułatwienie pozwalające zagłębić się w historię i umiejscowić dane wydarzenie. Czytając, natrafiamy na sporo mroku, przygód, nieznanego. To, co fantastyka ma do siebie, to to, że wymaga jednak skupienia w przeciwieństwie do np. literatury obyczajowej. Skupienie wymagane jest z uwagi na specyficznych bohaterów, nazewnictwo miejsc czy bohaterów. To, co jedynie ogranicza autora w tego rodzaju literaturze, to własna wyobraźnia. Powieść trzyma w napięciu, są tajemnice, intryga, wyraziści bohaterowie, wartka akcja, magia, upadki i sukcesy. Książka posiada wszystko, co dobra fantastyka powinna mieć. W dodatku przez opowieść się wręcz płynie. Jest to dobra opcja dla osób, które poszukują historii dających do myślenia. Agnieszka Miela zadbała o to, aby czytelnik nie nudził się w trakcie lektury. Historia pełna światła i mroku, znajoma i obca, prowokująca do myślenia i przyspieszająca bicie serca. Jeśli lubicie fantastykę, to polecam Wam sięgnąć po cykl „Dzieci Starych Bogów”.

Tytuł: Grzechy ojców
Autor: Agnieszka Miela
Cykl: Dzieci Starych Bogów (tom 2)
Gatunek: fantasy, science fiction
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 12-07-2022
Ilość stron: 600
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 49,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Sekrety

„Sekrety. Kalendarz 2020”, Paulo Coelho

Podróż przez cały rok w towarzystwie sentencji Paula Coelho. Kalendarz na 2020 rok z cytatami z dzieł brazylijskiego pisarza w pięknej szacie graficznej autorstwa Cataliny Estrady.


Pieśń o Achillesie, Madeline Miller, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Pieśń o Achillesie”, Madeline Miller

Pod lśniącą zbroją bohatera kryje się człowiek z krwi i kości. W historii Achillesa obok okrucieństwa i siły jest miejsce na miłość i poświęcenie. Nad Achillesem, synem króla i pięknej nimfy, ciąży straszliwe fatum. Tylko on może zapewnić Grecji wygraną w wyniszczającej wojnie. Ale zwycięstwo dopełni się wtedy, kiedy zginie.