Rozdroża

Poruszająca – „Rozdroża”, WM. Paul Young


Ból, siła wiary i miłość do bliźniego. „Rozdroża”, WM. Paul Young.

Po tym, jak zachwyciła mnie „Chata”, WM. Paula Younga, sięgnęłam po „Rozdroża” tego samego autora. Moim zdaniem „Chata” pobiła jego pozostałe książki na głowę. W powieści mamy również do czynienia z tematyką wiary. Poznajemy historię Anthony’ego Spencer’a. Anthony jest osobą, która krzywdzi ludzi, zaciekły egoista. Po upadku na parkingu zapada w śpiączkę i wtedy wszystko się zaczyna. W podobny sposób jak w „Chacie” mamy przedstawioną Trójcę Świętą tylko pod innymi postaciami, np. Ducha Świętego pod postacią starej Indianki. Dusza naszego bohatera odbywa podróż do Innej krainy, to tam spotyka przewodników, którzy dają mu nauki. Ta kraina można rzec, że to odzwierciedlenie jego serca względem Boga, zachwaszczona, sporo murów … Jego dusza wraca na ziemię wraz z darem „wchodzenia” w innego człowieka. W ten sposób ma możliwość patrzenia oczami m.in. chłopca z zespołem downa, matki chłopca, której córka leży umierająca w szpitalu. Uczy się w ten sposób miłości, oddania. W komiczny sposób autor przedstawił nam to, jak Tony przechodzi z jednej osoby na drugą, czy to jak „jego ofiara” dowiaduje się, że siedzi w jej głowie. Śmiechu sporo. Tony wie jednak, iż po całej ten nauce ma możliwość uzdrowienia jednej osoby. Kogo wybierze? Czy zmieni swój sposób życia? Czy pogodzi się z bliskimi, których kiedyś skrzywdził?

Książka napisana prostym językiem, momentami przewidywalna (zwłaszcza znając inną, lepszą powieść tego autora). Do „Chaty” lubię wracać, do tej raczej już nie wrócę.

„Anthony Spencer jest egoistycznym człowiekiem interesów. Guz mózgu sprawia, że zapada w śpiączkę i trafia do szpitala na OIOM. „Budzi się” w surrealistycznym świecie, w którym przeżywa ponownie swoje wzloty i upadki. Czy będzie miał odwagę, żeby dokonać krytycznego wyboru, który może naprawić wielką niesprawiedliwość, jaką wyrządził przed zapadnięciem w śpiączkę?”Tytuł: Rozdroża
Tytuł oryginału: Cross Roads
Autor: WM. Paul Young
Wydawnictwo: Nowa Proza
Data wydania: 28-11-2012, wydanie II
Ilość stron: 320
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 36,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

W słońcu Kalifornii

W sam raz na letni wieczór – „W słońcu Kalifornii”

Ann z Nowego Jorku i Jeff z Kalifornii – dwoje młodych ludzi po trzydziestce ze sporym bagażem życiowych doświadczeń. Jak to w życiu bywa w momencie, kiedy chcemy odpocząć po minionej miłości, załapać równowagę, pojawia się niezapowiedzianie nowe uczucie. Ann racząc się z hotelowego pokoju w Los Angeles widokiem oceanu, postanawia przejść się po plaży i kontemplować swobodę i styl życia delfinów.


podsumowanie grudnia 2020, zaczytanyksiazkoholik.pl

Podsumowanie czytelnicze – grudzień 2020

Rok 2020 minął zaskakująco szybko niosąc ze sobą mnóstwo nowych dla mnie doświadczeń, zmian, nadziei. Większość z Was zna mnie na tyle, że wie, iż nie jestem fanką zamieszczania podsumowań czytelniczych związanych z całym rokiem. Jak rokrocznie Wam zaznaczam, każdy czyta w innym tempie, inny rodzaj literatury. Jedni bardziej wymagającą, inni lżejszą. Nie ważne ile książek w ciągu roku przeczytaliśmy, ważne, że w ogóle po nie sięgamy.