
Siła kobiet w powieści pt. „Wrzeciono Boga. Jutrznia”, Andrzej H. Wojaczek
„Jutrznia” to trzeci tom trylogii „Wrzeciono Boga”. Jest to saga, która opowiada o losach śląskiej rodziny.
„Wrzeciono Boga. Jutrznia” to powieść o niezwyklej sile i odwadze kobiet. Ludzi zdolnych do miłości i poświęcenia. Powieści historyczne mają to do siebie, że przenoszą nas do czasów, których nie znamy, do czasów, które niejednokrotnie są bardzo bolesne dla naszych bohaterów. To, co w powieściach historycznych często przysparza kłopotów, to język, słownictwo zastosowane przez autora. I cała saga „Wrzeciono Boga” tak ma. Dla jednych będzie to udręką, dla innych czymś wspaniałym, pozwalającym odczuć klimat opowieści przedstawionej na kartach książki. Do znudzenia będę to podkreślała, że czytelnik, biorąc dany gatunek powieści do ręki, powinien być świadomy tego, jakie trudności mogą go spotkać od samego początku. Powieść historyczna, tym bardziej to, że akcja dzieje się na Śląsku, już powinno nam dużo mówić. Szkoda, że wiele osób karci książki za słownictwo, które jest adekwatne do czasów i regionów, które przedstawia. Na końcu książki zamieszczony jest słowniczek gwary śląskiej, który bardzo ułatwia zrozumienie niezrozumiałego. Dzięki autorowi przenosimy się sto lat wstecz. Czytając książkę, natrafiamy na wątki miłosne czy kryminalne, nie ma znaczenia, który mamy rok, problemy ludziom będą towarzyszyły tak samo w każdej epoce. Zawsze będziemy zmagali się z nienawiścią, miłością, niezrozumieniem, wojną (szeroko rozumiane spectrum)… Powieść „Wrzeciono Boga. Jutrznia” jest warta uwagi.
„W wyniku nieudanej akcji wymierzonej w niemieckich konspiratorów Teofil Kłosek, trzydziestotrzyletni weteran walk o powrót Górnego Śląska do Polski, trafia za kratki. Upokorzony, dręczony poczuciem winy i skazany na samotność przez najbliższych, z okruchów wspomnień odtwarza mozaikę dawnego życia. Tymczasem Niemcy stawiają jego żonę przed dramatycznym wyborem. Czy Klara poświęci małżeństwo w zamian za życie Teofila?
Zbliża się piętnasta rocznica wybuchu trzeciego powstania śląskiego, a wraz z nią premiera legendarnego spektaklu, który – u progu drugiej wojny światowej – ma przypomnieć o straszliwych konsekwencjach konfliktu zbrojnego. Ewie Majewskiej i jej młodym artystom przyjdzie zmierzyć się z niechęcią środowisk mniejszościowych oraz z agresją rosnącej w siłę bojówki młodzieżowej.”
Źródło: Wydawnictwo Szara Godzina
Tytuł: Wrzeciono Boga. Jutrznia
Autor: Andrzej H. Wojaczek
Cykl: Wrzeciono Boga (tom 3)
Gatunek: powieść historyczna
Wydawnictwo Szara Godzina
Data wydania: 17-10-2022
Ilość stron: 496
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 49,90 zł
Dodaj komentarz
Czytaj także

„Pojedynek”, Elżbieta Pytlarz
„Pojedynek” to drugi po „Mezaliansie” tom porywającej sagi z cyklu „Intrygi i namiętności”. Wiedeń i Warszawa końca XIX wieku. Henryk i Emilia Długopolscy jadą w podróż poślubną do Wiednia. Świeżo poślubieni, a już skłóceni małżonkowie zostają sami ze sobą, a może naprzeciwko siebie – jak w pojedynku. Kto zwycięży? Ich ojcowie, hrabia Alfred Długopolski oraz bankier Leon Złotkiewicz, uważają, że to małżeństwo powinno być udane – wszak Henryk jest przystojny i czarujący, a Emilia zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. Co zatem może pójść nie tak?

Życie na obczyźnie – „Dwubiegunowość, czyli wspomnienia emigranta”, Jacek Dziewiński
„Emigrant musi grać swoją rolę. Przed ziomkami i rodziną w kraju musi udawać człowieka, który odniósł sukces, co najczęściej jest prawdą w sferze materialnej, musi być szczęśliwy, opowiadać wokół, jaką ma wspaniałą pracę z osiągnięciami, jaki ma fajny dom, ile i jakich samochodów i jak dobrze jest w tym kraju