Wrzeciono Boga - Jutrznia - Andrzej Wojaczek - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Siła kobiet w powieści pt. „Wrzeciono Boga. Jutrznia”, Andrzej H. Wojaczek


„Jutrznia” to trzeci tom trylogii „Wrzeciono Boga”. Jest to saga, która opowiada o losach śląskiej rodziny.

„Wrzeciono Boga. Jutrznia” to powieść o niezwyklej sile i odwadze kobiet. Ludzi zdolnych do miłości i poświęcenia. Powieści historyczne mają to do siebie, że przenoszą nas do czasów, których nie znamy, do czasów, które niejednokrotnie są bardzo bolesne dla naszych bohaterów. To, co w powieściach historycznych często przysparza kłopotów, to język, słownictwo zastosowane przez autora. I cała saga „Wrzeciono Boga” tak ma. Dla jednych będzie to udręką, dla innych czymś wspaniałym, pozwalającym odczuć klimat opowieści przedstawionej na kartach książki. Do znudzenia będę to podkreślała, że czytelnik, biorąc dany gatunek powieści do ręki, powinien być świadomy tego, jakie trudności mogą go spotkać od samego początku. Powieść historyczna, tym bardziej to, że akcja dzieje się na Śląsku, już powinno nam dużo mówić. Szkoda, że wiele osób karci książki za słownictwo, które jest adekwatne do czasów i regionów, które przedstawia. Na końcu książki zamieszczony jest słowniczek gwary śląskiej, który bardzo ułatwia zrozumienie niezrozumiałego. Dzięki autorowi przenosimy się sto lat wstecz. Czytając książkę, natrafiamy na wątki miłosne czy kryminalne, nie ma znaczenia, który mamy rok, problemy ludziom będą towarzyszyły tak samo w każdej epoce. Zawsze będziemy zmagali się z nienawiścią, miłością, niezrozumieniem, wojną (szeroko rozumiane spectrum)… Powieść „Wrzeciono Boga. Jutrznia” jest warta uwagi.


„W wyniku nieudanej akcji wymierzonej w niemieckich konspiratorów Teofil Kłosek, trzydziestotrzyletni weteran walk o powrót Górnego Śląska do Polski, trafia za kratki. Upokorzony, dręczony poczuciem winy i skazany na samotność przez najbliższych, z okruchów wspomnień odtwarza mozaikę dawnego życia. Tymczasem Niemcy stawiają jego żonę przed dramatycznym wyborem. Czy Klara poświęci małżeństwo w zamian za życie Teofila?

Zbliża się piętnasta rocznica wybuchu trzeciego powstania śląskiego, a wraz z nią premiera legendarnego spektaklu, który – u progu drugiej wojny światowej – ma przypomnieć o straszliwych konsekwencjach konfliktu zbrojnego. Ewie Majewskiej i jej młodym artystom przyjdzie zmierzyć się z niechęcią środowisk mniejszościowych oraz z agresją rosnącej w siłę bojówki młodzieżowej.”

Źródło: Wydawnictwo Szara Godzina

Tytuł: Wrzeciono Boga. Jutrznia
Autor: Andrzej H. Wojaczek
Cykl: Wrzeciono Boga (tom 3)
Gatunek: powieść historyczna
Wydawnictwo Szara Godzina
Data wydania: 17-10-2022
Ilość stron: 496
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 49,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Podsumowanie czytelnicze - luty 2023 - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Podsumowanie czytelnicze – luty 2023

Jak co miesiąc nadszedł czas na podsumowanie zrecenzowanych książek. Tym razem mowa oczywiście o lutym. Mam nadzieję, że wśród nich znajduje się taka, która dzięki mojej opinii Was zainteresowała. Zadbałam również jak zawsze o różnorodność gatunkową: kryminał, sensacja, thriller psychologiczny, literatura obyczajowa, romans, fantastyka, literatura piękna, thriller, kryminał historyczny czy literatura młodzieżowa.


Imperium Big Maca. Dzieje korporacji McDonalds, John F. Love, zaczytanyksiazkoholik.pl

John F. Love, „Imperium Big Maca. Dzieje korporacji McDonald’s”

Zapewne mało kto wie, ale to właśnie Polak Ted S. Przybyła założył pierwszy punkt, w którym serwowano burgera z frytkami. Miało to miejsce w 1937 r. w centrum Chicago. Niestety biznes nie przetrwał próby czasu. Mogłoby się wydawać, że Amerykanów nie interesowały wówczas hamburgery ale lata później okazało się, że bez nich nie tylko Amerykanie nie mogą żyć