Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie -Halszka Witkowska-zaczytanyksiazkoholik.pl-blog

Ta książka zostaje na długo w pamięci – „Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie”, Halszka Witkowska


Czy można uratować tych, którym zabrakło już sił? Czy warto czytać tego typu książki? Co wyniosłam z „Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie”?

… Daj sobie szansę. Daj sobie czas. Pomyśl o swoich bliskich. Daj szansę, aby oni pomogli Tobie. Jeśli nie chcesz się z nimi dzielić swoimi problemami – poszukaj pomocy. Daj szansę życiu, bo może Cię jeszcze pozytywnie zaskoczyć. Zmęczenie kiedyś minie, ból złagodnieje, w Twoim otoczeniu pojawi się radość. Daj sobie szansę! Jesteś wyjątkową osobą, pamiętaj o tym…

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/-aś się nad tym, co myśli i czuje człowiek na chwilę przed targnięciem się na swoje życie? Może sam/-a próbowałeś/-aś kogoś uratować / pomóc komuś. A może sam/-a stanąłeś/stanęłaś na krawędzi życia?

Halszka Witkowska to znana polska specjalistka w dziedzinie suicydologii. Suicydologia to nauka zajmująca się samobójstwami, próbami samobójczymi oraz szeroko pojętą autodestruktywnością. Poprzez książkę „Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie” stara się nam przybliżyć szeroko rozumiane pojęcie samobójstwa, odpowiada na wiele nurtujących pytań, zdradza nam, co zawierają listy samobójców, kto jest w grupie wysokiego ryzyka czy np. to, jaki wpływ na samobójstwa dzieci i młodzieży mają internetowi influencerzy. Poznajemy również odpowiedź na to, co jest powodem tego, że chcemy przestać istnieć.

Samobójca uważa siebie za problem – dlatego znika.

Wyróżniamy trzy czynniki samobójstw: społeczny, prawny czy religijny. Mamy też samobójstwa altruistyczne, czyli takie, w których śmierć nie jest celem, tylko środkiem do jego osiągnięcia a życie jednostki ma mniejsze znaczenie od wyznaczanych przez wspólnotę wartości. Są również egoistyczne, będące wynikiem zbyt słabej integracji jednostki z grupą i społecznością.

Autorka przytacza nam w każdym z czynników sporo przykładów, dzięki którym jesteśmy wstanie pojąć, kto, czym się kieruje i jaki chce osiągnąć efekt. Samobójstwa to temat rzeka, można o tym pisać bez końca. Zasada „trzech B” to wspólna mapa emocjonalna samobójców: bezradność, beznadziejność i ból psychiczny. Zmiana mentalności człowieczeństwa jest bardzo potrzebna. Na świecie w wyniki samobójstwa ginie więcej osób niż w wyniku wojny i ataków terrorystycznych razem wziętych. Rocznie na całym świecie życie sobie odbiera milion osób, czyli co czterdzieści sekund, ktoś kończy życie. Trzeba zwrócić uwagę na to, że są to dane oficjalne, jednak w różny sposób w różnych krajach tworzone. Nie każda śmierć samobójcza trafia do statystyk. Jeśli natomiast chodzi tylko o Polskę, to dziennie popełnianych jest piętnaście samobójstw, z czego dwanaście to mężczyźni. To dwa razy więcej niż poniesionych śmierci w wyniku wypadków drogowych. Podwaja się ilość prób samobójczych dziewczynek (poniżej 18. roku życia, 2020 rok – 538 prób, 2021 r. – 1036). Próba samobójcza to ostatni krzyk o pomoc.

Samobójstwo – rezygnacja człowieka z życia.

Książka Halszki Witkowskiej wywarła na mnie ogromne wrażenie, nie dość, że dostarcza sporej dawki wiedzy na temat samobójstw od wieków wstecz po teraźniejszość to pokazuje przede wszystkim aspekty psychologiczne osób, które podjęły taką, a nie inną decyzję w związku ze swoim życiem. Jeśli interesuje Was tego typu tematyka, która jest w gruncie rzeczy uznawana za temat tabu, to moim zdaniem warto sięgnąć po „Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie”.

Tytuł: Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie
Autor: Halszka Witkowska
Gatunek: literatura faktu, historia, psychologia, socjologia
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 08-09-2022
Ilość stron: 304
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 45,00 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Zanim powiem tak, Marta Radomska, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Zanim powiem tak”, Marta Radomska

Co może się wydarzyć, zanim powiesz tak? Iza, najlepsza przyjaciółka Niny, szykuje się do najważniejszego dnia w swoim życiu, zanim jednak powie tak, czeka ją przedślubna gorączka. Nina pomaga ze wszystkich sił w przygotowaniach do ślubu, ale nie ułatwia jej tego Adrian – brat panny młodej, który ciągle kręci się w pobliżu razem ze swoją nową dziewczyną. W życiu Niny również pojawił się ktoś nowy


Pakt-Anna Potyra-zaczytanyksiazkoholik.pl

Upokorzenie, przekroczenie granic strachu, bólu i wytrzymałości – „Pakt”, Anna Potyra

Paweł, stary przyjaciel komisarza Adama Lorenza powróciwszy z obczyzny, postanowił kupić poniemiecki Pałac i przywrócić mu lata świetności. Dwadzieścia lat temu w tymże majątku znaleziono zwłoki młodej dziewczyny. Obecnie nie ma po tym śladu i nikt nie wraca do tego tematu. Do czasu…