Wyrosnąć z DDA. Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików, Robert Ackerman, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Wyrosnąć z DDA. Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików” poradnik autorstwa Roberta Ackermana


Poradnik Roberta Ackermana powstał na autentycznych przypadkach i doświadczeniach. Tego typu poradniki tym bardziej zachęcają do przeczytania.

Nie wszystkie dorosłe córki są obarczane i walczą z takimi samymi problemami. Wszystkie kobiety, które brały udział w badaniu i na podstawie których powstała ta książka, pragną, by lepiej rozumieć siebie, swoje zachowanie czy w jaki sposób mogą zmienić swoje życie na lepsze. Problematyka dotyczyła różnych sfer życia dorosłych córek, od rozumienia siebie, relacji z rodzicami, bliskości i związków międzyludzkich do własnych doświadczeń rodzicielskich, uczuć z dzieciństwa czy tożsamości płciowej.

Książka została podziela na pięć części:

  • pierwsza – wybór przez autora z pełną analizą listów dorosłych córek alkoholików
  • druga – dynamika relacji, kiedy córka mieszka z matką alkoholiczką bądź ojcem alkoholikiem. Przeczytamy tutaj również o przemocy, zaburzeniach jedzenia czy rozwodach w kontekście życia dorosłej córki
  • trzecia – jak zrozumieć siebie i swoje zachowania. Schematy postępowania: pozytywne i negatywne
  • czwarta – jak nauczyć się akceptować swoją przeszłość, obecne zachowania i to, co chyba najważniejsze – samą siebie
  • piąta – odkrywanie siebie i proces zdrowienia.

Spostrzeżenia i doświadczenia dorosłych córek mogą różnić się w zależności od tego, czy urodziły się już w rodzinie alkoholowej, czy mając na przykład czternaście lat rodzic dopiero wpada w nałóg alkoholowy. Im dłużej było się pod wpływem takiej osoby, tym poważniejszy miało to wpływ na dalsze życie.

Ackerman przybliży nam również to, jaki wpływ na córkę ma matka alkoholiczka a jaki ojciec alkoholik.

Zanim sekret zostanie wyjawiony, często czuje się jego ciężar w powietrzu

Susan Griffin

Dzieci w rodzinach alkoholowych żyją w warunkach nadmiernej kontroli. Paradoksalnie na niedostatek kontroli często reagujemy próbami zapanowania nad innymi. Jak przejąć chaos? – przejąć rolę kierowniczą.

Zaskakujące jest to, że aż nazbyt często córki z rodzin alkoholowych wychodzą za … alkoholików. Nie chodzi tutaj o to, że wzięły sobie za męża alkoholika i stanęły z nim na ślubnym kobiercu. Mąż został nim (alkoholikiem) dopiero po ślubie! Takie kobiety nieświadomie zawierają małżeństwa z mężczyznami zagrożonymi alkoholizmem.

Trudny związek? Dorosłe córki nie wyszukują sobie ich na siłę, nie wyszukują ich świadomie. Mogą nie tylko nawiązać taką relację ale co ważne, nie zdają sobie sprawy, dlaczego się w nią wplątały. Jakimi czynnikami jest podyktowane owe wysokie ryzyko trudności w relacjach?

Podsumowując. Poradnik Roberta Ackermana „Wyrosnąć z DDA. Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików” otwiera oczy. Pokazuje, dlaczego sami tak postępujemy bądź też ktoś z naszego bliskiego otoczenia. Warto ją przeczytać, aby pomóc, jeśli nie sobie, to chociażby komuś, kto jest dla nas ważny a do tej pory nie potrafiliśmy zrozumieć takiego czy innego postępowania drugiej osoby czy samego siebie.Tytuł: Wyrosnąć z DDA. Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików
Tytuł oryginału: Perfect Daughters: Adult Daughters of Alcoholics
Autor: Robert Ackerman
Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 28-10-2020
Ilość stron: 352
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładowa: 42,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Była żona, Tess Stimson, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Była/żona”, Tess Stimson

Nie miałam pojęcia, w co się pakuję. Druga żona. Ta następna. Naiwnie liczyłam na coś lepszego. Wystarczy jednak, że Louise strzeli palcami i on do niej biegnie.
Równie dobrze mogłoby mnie nie być. Kiedyś wierzyłam, że jeśli poczekam, Louise zajmie się swoim życiem i Andrew będzie tylko mój.


Blog książkowy - Opowieść o niezwykłej kobiecie, która zdobyła świat - „Jej wysokość kurtyzana”, Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Opowieść o niezwykłej kobiecie, która zdobyła świat – „Jej wysokość kurtyzana”, Małgorzata Gutowska-Adamczyk

To opowieść o kobiecie, która nie tylko rzuciła wyzwanie mieszczańskiej moralności, ale także przeistoczyła swoje życie, uciekając z biednych moskiewskich slumsów, by stać się właścicielką trzech pałaców i kolekcjonerką biżuterii wartej