Łódzka przystań - Anna Stryjewska - Saga klonowego liścia -zaczytanyksiazkoholik.pl

Poruszająca saga oparta na prawdziwych wydarzeniach – „Łódzka przystań”, Anna Stryjewska


„Łódzka przystań” to pierwszy tom „Sagi klonowego liścia”. Powieść przedstawia historię dziewiętnastoletniej Stefani Rudzkiej. Stefania wraz z rodziną i przyjaciółmi mieszka w okupowanej Łodzi. Pewnego dnia wybrała się na spotkanie z chłopakiem, który na jeden dzień przyjechał do miasta. Kolejnego dnia miał wracać do Warszawy, by walczyć z okupantem. Nie chciała zaprzepaścić takiej okazji. Rodzicielka prosiła ją, aby uważała i wróciła koniecznie przed godziną policyjną. Niestety. Trafiła na łapankę i tym samym w 1944 roku trafia do obozu pracy o zaostrzonym rygorze. Nie miała pojęcia, że najgorsze dopiero przed nią.

To właśnie w obozie koncentracyjnym poznaje Kazię, z którą bardzo się zżywają i wspierają w tym niezwykle trudnym losie, który je spotkał. Dziewczyny planują ucieczkę, będąc w pełni świadomymi, że ucieczka jednej może oznaczać śmierć dla innych. Mimo wszystko postanawiają spróbować. Ich droga do domu jest długa, bolesna i niesie za sobą coś, czego nie dało się przewidzieć. Wiara w lepsze jutro, w powrót do rodziny, do domu, do ukochanego napawa Stefanię w nadzieję, że wszystko się uda, że finał ucieczki będzie szczęśliwy.

Anna Stryjewska w „Łódzkiej przystani” przedstawia trudne losy kobiet i ich walkę. Powieść ta porusza wiele ważnych tematów, takich jak miłość, śmierć, choroba czy rodzinne relacje w trudnych czasach. Czasach, które złamały wiele osób, czasach, które trzymały wiele osób w nadziei na lepsze jutro. Powieść oparta jest na prawdziwych wydarzeniach.

Mając przeczytanych już kilka książek autorstwa Anny Stryjewskiej, śmiało mogę powiedzieć, że Jej powieści to ciepłe, poruszające i mądre opowieści o ludzkich losach, rodzinnych więziach i miłości, której siła przetrwa nawet największe trudności i przeciwności losu. Autorka w swoich powieściach umiejętnie łączy historię z psychologią, kreując niezapomniane postacie, z którymi czytelnik może się utożsamiać i którym kibicować.

Powieści Anny Stryjewskiej to nie tylko świetne historie, ale również wiele refleksji na temat życia i ludzkich relacji. Są one doskonałą lekturą dla wszystkich, którzy szukają mądrej, poruszającej literatury, która potrafi dotknąć serca.

Tytuł: Łódzka przystań
Autor: Anna Stryjewska
Cykl: Saga klonowego liścia (tom 1)
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 08-02-2023
Ilość stron: 368
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 44,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Dwubiegunowość, czyli wspomnienia emigranta, Jacek Dziewiński, zaczytanyksiazkoholik.pl

Jacek Dziewiński, „Dwubiegunowość, czyli wspomnienia emigranta”

„Dwubiegunowość, czyli wspomnienia emigranta” to wciągająca opowieść o losach Polaka i jego rodziny, którzy, jak wielu w czasach komunizmu, udali się za chlebem za granicę. Nowy, piękniejszy świat przyjął ich z otwartymi ramionami, choć pokazał, że nie ma nic za darmo i żeby posiadać, trzeba się ostro napracować. Jednak rzucane pod nogi kłody można było przeskoczyć


Bądź blisko, Anna Karpińska, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Bądź blisko”, Anna Karpińska

Życie przybiera różne kolory. Nigdy nie jest czarno-białe, a czasami nawet potrafi zaskoczyć paletą. Ciąża Marii, która nosi dzieci Aleksandry, przebiega nie bez problemów. Komplikują się również stosunki obu bohaterek z ich mężami. Kiedy wychodzi na jaw tajemnica, nikt nie przypuszcza, że ujawnią się dużo bliższe stosunki pomiędzy paniami, aniżeli te wynikające jedynie z umowy.