Łódzka przystań - Anna Stryjewska - Saga klonowego liścia -zaczytanyksiazkoholik.pl

Poruszająca saga oparta na prawdziwych wydarzeniach – „Łódzka przystań”, Anna Stryjewska


„Łódzka przystań” to pierwszy tom „Sagi klonowego liścia”. Powieść przedstawia historię dziewiętnastoletniej Stefani Rudzkiej. Stefania wraz z rodziną i przyjaciółmi mieszka w okupowanej Łodzi. Pewnego dnia wybrała się na spotkanie z chłopakiem, który na jeden dzień przyjechał do miasta. Kolejnego dnia miał wracać do Warszawy, by walczyć z okupantem. Nie chciała zaprzepaścić takiej okazji. Rodzicielka prosiła ją, aby uważała i wróciła koniecznie przed godziną policyjną. Niestety. Trafiła na łapankę i tym samym w 1944 roku trafia do obozu pracy o zaostrzonym rygorze. Nie miała pojęcia, że najgorsze dopiero przed nią.

To właśnie w obozie koncentracyjnym poznaje Kazię, z którą bardzo się zżywają i wspierają w tym niezwykle trudnym losie, który je spotkał. Dziewczyny planują ucieczkę, będąc w pełni świadomymi, że ucieczka jednej może oznaczać śmierć dla innych. Mimo wszystko postanawiają spróbować. Ich droga do domu jest długa, bolesna i niesie za sobą coś, czego nie dało się przewidzieć. Wiara w lepsze jutro, w powrót do rodziny, do domu, do ukochanego napawa Stefanię w nadzieję, że wszystko się uda, że finał ucieczki będzie szczęśliwy.

Anna Stryjewska w „Łódzkiej przystani” przedstawia trudne losy kobiet i ich walkę. Powieść ta porusza wiele ważnych tematów, takich jak miłość, śmierć, choroba czy rodzinne relacje w trudnych czasach. Czasach, które złamały wiele osób, czasach, które trzymały wiele osób w nadziei na lepsze jutro. Powieść oparta jest na prawdziwych wydarzeniach.

Mając przeczytanych już kilka książek autorstwa Anny Stryjewskiej, śmiało mogę powiedzieć, że Jej powieści to ciepłe, poruszające i mądre opowieści o ludzkich losach, rodzinnych więziach i miłości, której siła przetrwa nawet największe trudności i przeciwności losu. Autorka w swoich powieściach umiejętnie łączy historię z psychologią, kreując niezapomniane postacie, z którymi czytelnik może się utożsamiać i którym kibicować.

Powieści Anny Stryjewskiej to nie tylko świetne historie, ale również wiele refleksji na temat życia i ludzkich relacji. Są one doskonałą lekturą dla wszystkich, którzy szukają mądrej, poruszającej literatury, która potrafi dotknąć serca.

Tytuł: Łódzka przystań
Autor: Anna Stryjewska
Cykl: Saga klonowego liścia (tom 1)
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 08-02-2023
Ilość stron: 368
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 44,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Użyj mocy swojego serca - „Kraina Niewidzialnego Dobra”, Agnieszka Żukowska

Użyj mocy swojego serca – „Kraina Niewidzialnego Dobra”, Agnieszka Żukowska

W Krainie Niewidzialnego Dobra złośliwe, nieznośne i niegrzeczne dzieci dowiadują się, jakie są naprawdę. Do Kariny dzieci trafiają, ponieważ innym dzieciom i dorosłym sprawiają przykrość. Bohaterami opowiadania są „Jasmena i buraczany kamień” oraz „Nataniel i tajemniczy słoń”. Nie są szczęśliwi w swoim życiu.


Podsumowanie czytelnicze , recenzje, zaczytanyksiazkoholik.pl

Podsumowanie czytelnicze – marzec 2021

Piękny początek kwietnia … Pięknie zakończony marzec … Poniżej znajdziecie podsumowanie zrecenzowanych w marcu książek. Mam nadzieję, że udało mi się wzbudzić Wasze zainteresowanie niektórymi pozycjami.