
„Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi”, Jolanta Sowińska-Gogacz, Błażej Torański
Przemilczana opowieść o jedynym niemieckim dziecięcym obozie koncentracyjnym na terenach Polski.
Obóz przy ulicy Przemysłowej – obóz koncentracyjny dla polskich dzieci, utworzony na terenie łódzkiego getta. Trafiały tam dzieci od drugiego do szesnastego roku życia. Zmuszano je do pracy ponad siły, bito, głodzono i „wychowywano” morderczymi ćwiczeniami czy polewaniem zimną wodą i zmuszaniem do stania na mrozie.
Helenka w momencie osadzenia miała jedenaście lat. Do dzisiaj w nocy budzi się co godzinę.
Zuzanna też miała jedenaście lat. W pierwszej pracy po wojnie przed dyrektorem stawała jak przed komendantem.
Leon trafił do obozu jako dziewięciolatek. Co noc krzyczy i płacze.
Kiedy słyszą nazwisko Pohl, robi im się słabo. Eugenia Pohl była jedną z najokrutniejszych strażniczek obozu – katowała dzieci, polewaniem zimną wodą skazywała je na śmierć przez wychłodzenie.
Opowieść o miejscu, które skazano na zapomnienie. Opowieść, która oddaje głos ostatnim świadkom. Opowieść o dziecięcym piekle.
Jolanta Sowińska-Gogacz – kulturoznawca i pedagog, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Zadebiutowała po maturze tomikiem poezji „Przednieble” (Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego, 1991). Druga jej książka poetycka to „Pomieszczenie” (Kwadratura, 2010). Artykuły o obozie na Przemysłowej publikowała na łamach tygodnika „Sieci”. Laureatka nagrody „Znak Dobra” w roku 2015 za artykuł „Mały Oświęcim” (Przewodnik Katolicki 7/2014). Autorka obszernej dokumentacji – pisanej, fotograficznej i filmowej – związanej z łódzkim obozem, współautorka wielu inicjatyw medialnych i edukacyjnych upamiętniających jego dzieje. Prowadzi lekcje historii na byłym terenie obozu.
Błażej Torański – dziennikarz, publicysta, pisarz. Specjalizuje się w literaturze faktu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego; działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Pracował m.in we „Wprost”, w „Prawie i Życiu”, „Rzeczpospolitej”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2017 roku otrzymał nagrodę SDP im. Janusza Kurtyki za publikacje na łamach „Do Rzeczy” i „Odry”. Autor zbioru wywiadów z twórcami o cenzurze „Knebel”. „Cenzura w PRL-u” (Zona Zero, 2016) i współautor (wraz z Marcinem Jakubem Szymańskim) książki „Fabrykanci”. „Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców” (Zona Zero, 2016).
Źródło: Wydawnictwo Prószyński S-ka
Tytuł: Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi
Autor: Sowińska-Gogacz Jolanta , Torański Błażej
Wydawnictwo: Prószyński S-ka
Data wydania: 15-09-2020
Ilość stron: 312
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 42,00 zł
Dodaj komentarz
Czytaj także

Totalne zaskoczenie – „Pod kluczem”, Ruth Ware
Nie dziwię się Remigiuszowi Mrozowi, że sam chciałby bronić Rowan. Historia jest przedstawiona w formie dialogu pomiędzy Rowan, która spędza czas w więzieniu Jej Królewskiej Mości w Charnworth a Panem Wrexham’em, prawnikiem. Rowan chciałaby, aby to właśnie on ją bronił. Nasza bohaterka ma dwadzieścia siedem lat i została oskarżona o zabicie dziecka Państwa Elincourtów.

„Miłość na Instagramie #w_średnim _wieku”, Zara
Czy zdarza Wam się romansować w sieci? Mnie osobiście nie, ale bohaterce książki „Miłość na Instagramie #w_średnim _wieku” owszem. Julia jest matką bliźniaków, mężatką, kobietą pracującą, ale nie przeszkadza jej to w … romansowaniu poprzez Instagram.