Na gorącym uczynku. Duchy artystów-Joanna Jurgała-Jureczka-zaczytanyksiazkoholik.pl

O ikonach polskiej kultury – „Na gorącym uczynku. Duchy artystów” autorstwa Joanny Jurgały-Jureczki


„Na gorącym uczynku” autorstwa Joanny Jurgały Jureczki to swoistego rodzaju zbiór felietonów. Dzięki autorce mamy możliwość bliższego poznania wiele postaci ze świata literatury, sztuki, gdzie o niektórych słyszeliśmy już w wieku przedszkolnym. Z czasem pojawiła się u mnie ciekawość i chęć zagłębiania się w szeroko rozumiany świat sztuki. Dokładnie dwa lata temu w moje ręce trafiły książki dotyczące Klanu Kossaków oraz Matejków. Był to wówczas ogrom wiedzy i ciekawostek, który spowodował, że zaczęłam chętniej sięgać po taki rodzaj dzieł. Joanna Jurgała-Jureczka w swojej pracy przybliża nam ich w zgoła inny sposób, niż uczyliśmy się o nich w szkole. Śmiało mogę rzec, że w sposób znacznie ciekawszy. Gdybyśmy otrzymywali wiedzę w sposób, w jaki w swojej książce przedstawiła nam ją autorka, to znacznie więcej z nas zainteresowałoby się w młodym wieku sztuką, poetami – ogólnie mówiąc artystami.

„Romansujący Mickiewicz, który dziwnym trafem nie może przedrzeć się do Powstania, o czym ponoć marzył, Sienkiewicz, który został zdiagnozowany przez komunistyczną cenzurę jako wstecznik i religiant, cudem uratowany przez Stalina; Julian Przyboś zarozumialec i koniunkturalista, zakochany w uczennicy (dziś miałby może z tego powodu poważne procesy), Asnyk, Iłłakowiczówna, wielka poetka, sekretarka i platoniczna kochanka marszałka Piłsudskiego; Julian Ochorowicz, słynny filozof, wynalazca, wywołujący i fotografujący duchy. Dla jednych geniusz, dla innych szarlatan, który miał ogromny wpływ na znanych pisarzy. Gdyby nie on, być może Reymont nie napisałby „Chłopów” zasługujących na „Nobla”. Dalej demoniczny Przybyszewski, Wyspiański, Konopnicka kokietująca mężczyzn i kobiety „Matka Polka”, Szymborska, król Poniatowski – cała armia nadająca się do odkurzenia”.

Czyż nie o wiele ciekawiej brzmi to, niż notki biograficzne, których się uczyliśmy lata temu? Moim zdaniem tak. Nie od dziś wiadomo, że im ciekawsze, a zarazem pikantniejsze informacje są przyswajane znacznie szybciej niż typowa definicja.

Książka zawiera mnóstwo ilustracji, fotografii. W trakcie czytania możemy się na chwilkę zatrzymać i przyjrzeć się im dokładniej. Jeśli natomiast chodzi o okładkę, to moim zdaniem strzał w dziesiątkę. Tajemniczość, groza, zaskoczenie, ciekawość. Jest intrygująca. A sam tytuł? „Na gorącym uczynku” tłumaczę sobie, jakoby przyłapałam artystów na czymś, czego nie chcieliby ujawniać światu. Styl, jakim jest napisana książka, jest lekki, przystępny, co przy tego typu literaturze jest według mnie ważne. Mimo takiego stylu należy ją czytać z uwagą, aby żaden szczegół nam nie umknął. Jeśli chcecie poznać m.in. pisarzy od całkowicie innej strony, to zachęcam was do przeczytania „Na gorącym uczynku”.

Tytuł: Na gorącym uczynku. Duchy artystów
Autor: Joanna Jurgała-Jureczka
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 15-03-2022
Ilość stron: 320
Oprawa: twarda
Cena rynkowa: 49,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Bezdech ćmy - Albin Perc - zaczytanyksiazkolik

Czym naprawdę jest życie? „Bezdech ćmy”, Albin Perc

„Wiele jest miejsc, w których możesz pomyśleć nad sensem życia. Nie znajdziesz jednak lepszego niż zimny kamień zasunięty nad dołem, w którym spoczywają doczesne szczątki kogoś, kogo historia pamiętana będzie dopóty, dopóki liście z okolicznych drzew nie zakryją nagrobka.


"Tamta kobieta", Mary Kubica

„Tamta kobieta”, Mary Kubica

Poturbowani rodzinnymi przejściami, Sadie i Will Foustowie przeprowadzają się z Chicago do sennego miasteczka w Maine. Nie na długo odnajdują spokój. Kiedy zostaje zamordowana ich sąsiadka, atmosfera wokół nowych lokatorów zaniedbanego domu gęstnieje. Lokalną społeczność opanowują podejrzenia i strach, a Sadie zaczyna obsesyjnie zagłębiać się
w mroczną tajemnicę śmiertelnej nocy.