Głęboko poruszająca - Dylogia „Księżyc nad Vajont” autorstwa Katarzyny Kieleckiej

Głęboko poruszająca – Dylogia „Księżyc nad Vajont” autorstwa Katarzyny Kieleckiej


Dylogia „Księżyc nad Vajont” autorstwa Katarzyny Kieleckiej to nie tylko literackie dzieło, ale także głęboka uczta emocji i refleksji. Czytając te książki, doświadcza się całego spektrum ludzkich uczuć i przeżyć, co czyni tę lekturę niezapomnianą.

Na początek, pierwszy tom, „Księżyc nad Vajont. Fala”. Przywołuje on ogromne emocje związane z tragedią Doliny Vajont, która miała miejsce 9 października 1963 roku. Autorce udaje się z doskonałą precyzją oddać napięcia i lęki towarzyszące bohaterom w obliczu zbliżającej się katastrofy. Czytelnik czuje ich desperację i bezsilność wobec nieuchronnie nadciągającego niebezpieczeństwa. Z jednej strony, mamy okazję obserwować spokojne życie rodziny Lanzów i ich sielankową egzystencję, a z drugiej, jesteśmy świadkami narastającej grozy, która zbliża się z coraz większą prędkością. To mieszanka emocji, które wzmagają napięcie i sprawiają, że trudno oderwać się od lektury.

Wraz z wodą na domy i mieszkańców leciało wszystko, co niosła fala: odłamki skał, gałęzie połamanych drzew, błoto.

W drugim tomie, „Księżyc nad Vajont. Echo”, emocje zostają jeszcze bardziej rozpalone. Śledząc życie Karoliny Cichońskiej, doświadczałam bólu i smutku związanego z rozpadem rodziny oraz próbą naprawienia tego, co zostało zniszczone. Ta część powieści dotyka również tematu tajemnic z przeszłości, co prowadzi do emocjonalnych rewelacji i trudnych wyborów. Katarzyna Kielecka pozwoliła mi zanurzyć się w psychologię bohaterów, zrozumieć ich wewnętrzne konflikty i emocje, co sprawiło, że relacja z książką stała się jeszcze bardziej osobista.

Ale Bóg miał przysnąć tej nocy. Zamiast niego nad okolicą czuwał jedynie księżyc. Zimny, niewzruszony, niezdolny do jakiejkolwiek pomocy.

Niezaprzeczalnie, dylogia „Księżyc nad Vajont” buduje emocjonalną więź z czytelnikiem. To historia, która skłania do refleksji nad naturą ludzkich uczuć, wybaczenia, a także wpływem przeszłości na teraźniejszość. Autorka stwarza bohaterów, których przeżycia stają się naszymi przeżyciami, a ich emocje stają się naszymi emocjami. To niezwykłe osiągnięcie literackie, które sprawia, że te książki pozostają w pamięci na długo po ich przeczytaniu.

Światem rządzą pieniądze i polityka. Tyle się nauczyłem tamtej nocy.

W rezultacie „Księżyc nad Vajont” to nie tylko opowieść o tragicznej historii Włoch, ale przede wszystkim o ludzkich sercach, które biją w rytmie uczuć, nadziei i przebaczenia. To lektura, która pozwala zanurzyć się w głębi ludzkiej psychiki i odnaleźć wspólny język z bohaterami. Katarzyna Kielecka stworzyła arcydzieło literatury, które buduje most między czytelnikiem a fikcyjnym światem, pełnym emocji i niezapomnianych przeżyć. To zdecydowanie lektura, którą polecam każdemu miłośnikowi dobrej literatury i emocji.

Tytuł: Księżyc nad Vajont. Fala. Tom 1
Autor: Katarzyna Kielecka
Gatunek: literatura obyczajowa
Wydawnictwo Szara Godzina
Data wydania: 09-10-2023
Ilość stron: 280
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 39,90 zł
Patronat medialny bloga

Tytuł: Księżyc nad Vajont. Echo. Tom 2
Autor: Katarzyna Kielecka
Gatunek: literatura obyczajowa
Wydawnictwo Szara Godzina
Data wydania: 09-10-2023
Ilość stron: 288
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 39,90 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Szpony diabła

Myślałam, że się rozczaruję, niesłusznie – „Szpony diabła”

Góry Stołowe kryją wiele tajemnic. Są tajemnice, wobec których ludzkie życie nic nie znaczy. Dla mnie jest to udany debiut z twórczością Marka Boszko-Rudnickiego.


Powstanie w Auschwitz. Bunt żydowskiego Sonderkommando - Gideon Greif - Itamar Levin - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Powstanie w Auschwitz. Bunt żydowskiego Sonderkommando”, Gideon Greif, Itamar Levin

To była ostatnia rzecz, jakiej mogli się spodziewać esesmani. Sądzili, że mają przed sobą nie ludzi, ale podludzi – bezwartościowe istoty, pozbawione uczuć i woli, które bez sprzeciwu wykonają każdy rozkaz. Tak jak trudno sobie wyobrazić, że wytresowany pies nagle rzuci się na swego pana,