Pamiętniki - Giacomo Casanova - zaczytanyksiazkoholik.pl

O awanturniku wszech czasów – „Pamiętniki”, Giacomo Casanova


„Pamiętniki” to dzieło autorstwa słynnego Giacomo Casanovy, włoskiego awanturnika, dyplomaty i pisarza, który żył w XVIII wieku. Jest to zbiór jego wspomnień, w których opisuje swoje niezwykłe przygody, romanse i spotkania z licznymi postaciami z tamtego okresu.

Jednym z pierwszych wrażeń po przeczytaniu „Pamiętników” jest zdumienie nad niesamowitym życiem, jakie Casanova prowadził. Jego opowieści o licznych podbojach miłosnych, romansach z damami różnych stanów społecznych i udziałach w intrygach politycznych są niezwykle barwne i ekscytujące. Autor z pewnością potrafi wciągnąć czytelnika w swoje przygody, a jego niezwykłe przywary i charyzma sprawiają, że nie można oderwać się od lektury.

Jednakże, w miarę jak czytałam dalej, zaczynałam odczuwać dezaprobatę wobec niektórych postaw Casanovy. Jego lekceważenie zasad moralnych, manipulowanie ludźmi i chciwość często wywoływały poczucie nieodpowiedzialności i braku empatii. Casanova zdaje się być skupiony na zaspokajaniu swoich własnych pragnień i przyjemności, nie zważając na konsekwencje. Wielokrotnie zmieniający miejsce zamieszkania, unikający odpowiedzialności za swoje czyny i używający swojego uroku do osiągania celów, czasami pozostawiają wrażenie egoisty i uwodziciela.

Mimo to „Pamiętniki” pozostają niezwykle interesującym źródłem informacji o życiu i obyczajach XVIII-wiecznej Europy. Casanova przemyca wiele interesujących szczegółów o kulturze, historii, polityce i obyczajach tamtego okresu. Jego opisy miast, dworów, salonów towarzyskich i ówczesnych zwyczajów pozwalają na bogate wyobrażenie sobie tamtego czasu. Po przeczytaniu tej książki pozostaję z mieszanką fascynacji i zaniepokojenia, odczuwając zarówno podziw, jak i dezaprobatę wobec tego niezwykłego bohatera.

Mimo kontrowersji „Pamiętniki” pozostają fascynującym zapisem życia jednego z najbardziej znanych awanturników w historii. Książka jest nadal czytana i analizowana jako cenne źródło informacji o kulturze i obyczajach XVIII wieku oraz jako niezwykłe literackie dzieło, które pozwala zanurzyć się w niezwykłe przygody Casanovy i odkryć tajemnice jego niezwykłego życia.

Język użyty w „Pamiętnikach” jest bogaty i barwny, a styl pisania Casanovy jest uważany za wyjątkowy, łączący w sobie elementy autobiografii, powieści pikantnej, kryminału i opisu społeczeństwa. Opisy przyrody, osób i sytuacji są bardzo plastyczne i wciągające. Czytanie „Pamiętników” to prawdziwa przyjemność z powodu wyjątkowego talentu literackiego Casanovy. Całości uroku dodaje przepięknie oprawiona książka, a wyklejki zostały ozdobione ilustracjami Salvadora Dali do wydania „Pamiętników” z 1967 roku.

Tytuł: Pamiętniki
Tytuł oryginału: Mémoires
Autor: Giacomo Casanova
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 28-02-2023
Ilość stron: 520
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Tadeusz Evert
Cena rynkowa: 62,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Zamruczę ci, Agata Bieńko, zaczytanyksiazkoholik.pl

Premierowo komedia erotyczna „Zamruczę ci” autorstwa Agaty Bieńko

Paula jest malarką, maluje obrazy, murale. Dziewczyna nie narzeka na brak zleceń. Jest piękna i nie zdaje sobie sprawy ze swojej urody. Niestety prześladuje ją pech. Kłótnie z mamą i młodszą siostrą, trzy nieudane związki. Jej współlokatorka Zośka uważa, że to przez to, iż rozjechała czarnego kota. Przyjaciółka dwoi się i troi, aby odpędzić od Pauli nieszczęście.


Blog książkowy - Wbrew rozsądkowi - Ślady zostają - Agnieszka Pruska - zaczytanyksiazkoholik.pl

Tajemnice Szajby: Zacięta Walka – „Wbrew rozsądkowi” oraz „Ślady zostają”, Agnieszka Pruska

Sara Lipner, nazywana Szajbą stanowi centralną postać w świetnie skonstruowanym świecie powieści kryminalnych stworzonym przez Agnieszkę Pruską. Jej postać jest pełna kontrastów, tworząc złożony obraz tej głównej bohaterki. Zacięta i bezkompromisowa, Szajba to gdańska policjantka, która nie cofnie się przed