Pamiętniki - Giacomo Casanova - zaczytanyksiazkoholik.pl

O awanturniku wszech czasów – „Pamiętniki”, Giacomo Casanova


„Pamiętniki” to dzieło autorstwa słynnego Giacomo Casanovy, włoskiego awanturnika, dyplomaty i pisarza, który żył w XVIII wieku. Jest to zbiór jego wspomnień, w których opisuje swoje niezwykłe przygody, romanse i spotkania z licznymi postaciami z tamtego okresu.

Jednym z pierwszych wrażeń po przeczytaniu „Pamiętników” jest zdumienie nad niesamowitym życiem, jakie Casanova prowadził. Jego opowieści o licznych podbojach miłosnych, romansach z damami różnych stanów społecznych i udziałach w intrygach politycznych są niezwykle barwne i ekscytujące. Autor z pewnością potrafi wciągnąć czytelnika w swoje przygody, a jego niezwykłe przywary i charyzma sprawiają, że nie można oderwać się od lektury.

Jednakże, w miarę jak czytałam dalej, zaczynałam odczuwać dezaprobatę wobec niektórych postaw Casanovy. Jego lekceważenie zasad moralnych, manipulowanie ludźmi i chciwość często wywoływały poczucie nieodpowiedzialności i braku empatii. Casanova zdaje się być skupiony na zaspokajaniu swoich własnych pragnień i przyjemności, nie zważając na konsekwencje. Wielokrotnie zmieniający miejsce zamieszkania, unikający odpowiedzialności za swoje czyny i używający swojego uroku do osiągania celów, czasami pozostawiają wrażenie egoisty i uwodziciela.

Mimo to „Pamiętniki” pozostają niezwykle interesującym źródłem informacji o życiu i obyczajach XVIII-wiecznej Europy. Casanova przemyca wiele interesujących szczegółów o kulturze, historii, polityce i obyczajach tamtego okresu. Jego opisy miast, dworów, salonów towarzyskich i ówczesnych zwyczajów pozwalają na bogate wyobrażenie sobie tamtego czasu. Po przeczytaniu tej książki pozostaję z mieszanką fascynacji i zaniepokojenia, odczuwając zarówno podziw, jak i dezaprobatę wobec tego niezwykłego bohatera.

Mimo kontrowersji „Pamiętniki” pozostają fascynującym zapisem życia jednego z najbardziej znanych awanturników w historii. Książka jest nadal czytana i analizowana jako cenne źródło informacji o kulturze i obyczajach XVIII wieku oraz jako niezwykłe literackie dzieło, które pozwala zanurzyć się w niezwykłe przygody Casanovy i odkryć tajemnice jego niezwykłego życia.

Język użyty w „Pamiętnikach” jest bogaty i barwny, a styl pisania Casanovy jest uważany za wyjątkowy, łączący w sobie elementy autobiografii, powieści pikantnej, kryminału i opisu społeczeństwa. Opisy przyrody, osób i sytuacji są bardzo plastyczne i wciągające. Czytanie „Pamiętników” to prawdziwa przyjemność z powodu wyjątkowego talentu literackiego Casanovy. Całości uroku dodaje przepięknie oprawiona książka, a wyklejki zostały ozdobione ilustracjami Salvadora Dali do wydania „Pamiętników” z 1967 roku.

Tytuł: Pamiętniki
Tytuł oryginału: Mémoires
Autor: Giacomo Casanova
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 28-02-2023
Ilość stron: 520
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Tadeusz Evert
Cena rynkowa: 62,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Bibliotekarka z Saint-Malo, Mario Escobar, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Bibliotekarka z Saint-Malo”, Mario Escobar

Taki list mógł napisać tylko ktoś, kto kocha książki miłością bez granic. Jocelyn Ferrec, bibliotekarka i pasjonatka literatury, boryka się z samotnością po tym, jak jej ukochany mąż Antoine wyruszył na front. Nie mija wiele czasu, kiedy kobieta staje w obliczu kolejnego dramatu. Latem 1940 roku do Saint-Malo wkraczają wojska niemieckie, a ich brutalne prześladowania mają dotyczyć także biblioteki, w której pracuje Jocelyn.


Na ostrym ogniu

Koniecznie od deski do deski – „Na ostrym ogniu”, Elizabeth Acevedo

Naszą bohaterką jest Emoni Santiago, która mieszka z babcią. Jej ojciec to wolny duch, podróżujący po świecie. Nastolatka nie zdążyła jeszcze skończyć pierwszej klasy liceum, kiedy zaszła w ciążę. Babcia zwana Bunią pomaga jej w opiece nad dwuletnią córeczką. Emoni cały czas chodzi do szkoły jak jej rówieśnicy, ale całe jej życie kręci się wokół córeczki i … gotowania.