Pamiętniki - Giacomo Casanova - zaczytanyksiazkoholik.pl

O awanturniku wszech czasów – „Pamiętniki”, Giacomo Casanova


„Pamiętniki” to dzieło autorstwa słynnego Giacomo Casanovy, włoskiego awanturnika, dyplomaty i pisarza, który żył w XVIII wieku. Jest to zbiór jego wspomnień, w których opisuje swoje niezwykłe przygody, romanse i spotkania z licznymi postaciami z tamtego okresu.

Jednym z pierwszych wrażeń po przeczytaniu „Pamiętników” jest zdumienie nad niesamowitym życiem, jakie Casanova prowadził. Jego opowieści o licznych podbojach miłosnych, romansach z damami różnych stanów społecznych i udziałach w intrygach politycznych są niezwykle barwne i ekscytujące. Autor z pewnością potrafi wciągnąć czytelnika w swoje przygody, a jego niezwykłe przywary i charyzma sprawiają, że nie można oderwać się od lektury.

Jednakże, w miarę jak czytałam dalej, zaczynałam odczuwać dezaprobatę wobec niektórych postaw Casanovy. Jego lekceważenie zasad moralnych, manipulowanie ludźmi i chciwość często wywoływały poczucie nieodpowiedzialności i braku empatii. Casanova zdaje się być skupiony na zaspokajaniu swoich własnych pragnień i przyjemności, nie zważając na konsekwencje. Wielokrotnie zmieniający miejsce zamieszkania, unikający odpowiedzialności za swoje czyny i używający swojego uroku do osiągania celów, czasami pozostawiają wrażenie egoisty i uwodziciela.

Mimo to „Pamiętniki” pozostają niezwykle interesującym źródłem informacji o życiu i obyczajach XVIII-wiecznej Europy. Casanova przemyca wiele interesujących szczegółów o kulturze, historii, polityce i obyczajach tamtego okresu. Jego opisy miast, dworów, salonów towarzyskich i ówczesnych zwyczajów pozwalają na bogate wyobrażenie sobie tamtego czasu. Po przeczytaniu tej książki pozostaję z mieszanką fascynacji i zaniepokojenia, odczuwając zarówno podziw, jak i dezaprobatę wobec tego niezwykłego bohatera.

Mimo kontrowersji „Pamiętniki” pozostają fascynującym zapisem życia jednego z najbardziej znanych awanturników w historii. Książka jest nadal czytana i analizowana jako cenne źródło informacji o kulturze i obyczajach XVIII wieku oraz jako niezwykłe literackie dzieło, które pozwala zanurzyć się w niezwykłe przygody Casanovy i odkryć tajemnice jego niezwykłego życia.

Język użyty w „Pamiętnikach” jest bogaty i barwny, a styl pisania Casanovy jest uważany za wyjątkowy, łączący w sobie elementy autobiografii, powieści pikantnej, kryminału i opisu społeczeństwa. Opisy przyrody, osób i sytuacji są bardzo plastyczne i wciągające. Czytanie „Pamiętników” to prawdziwa przyjemność z powodu wyjątkowego talentu literackiego Casanovy. Całości uroku dodaje przepięknie oprawiona książka, a wyklejki zostały ozdobione ilustracjami Salvadora Dali do wydania „Pamiętników” z 1967 roku.

Tytuł: Pamiętniki
Tytuł oryginału: Mémoires
Autor: Giacomo Casanova
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 28-02-2023
Ilość stron: 520
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Tadeusz Evert
Cena rynkowa: 62,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Dziewczyna z gór. Śniegi, Małgorzata Warda, zaczytanyksiazkoholik.pl

Małgorzata Warda, „Dziewczyna z gór. Śniegi”

Ofiara porwania, Nadia, po wielu latach decyduje się ujawnić policji swoją tożsamość. W wyniku tego następuje ciąg dramatycznych zdarzeń. Śnieżna burza pogrąża w chaosie górskie miasteczko, utrudniając prowadzenie śledztwa, a w tym czasie wychowywana poza światem Nadia wraca do cywilizacji. Tam musi stawić czoła mediom i policji. Pojawiają się wątpliwości, czy jest ofiarą porwania, czy może od lat świadomie kieruje własnym losem.


„Jak zrobić szarlotkę od podstaw. W poszukiwaniu przepisu na nasz Wszechświat – od powstania atomów Blog książkowy - Jak zrobić szarlotkę od podstaw. W poszukiwaniu przepisu na nasz Wszechświat – od powstania atomów do Wielkiego Wybuchu - Harry Cliff - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Jak zrobić szarlotkę od podstaw. W poszukiwaniu przepisu na nasz Wszechświat – od powstania atomów do Wielkiego Wybuchu”, Harry Cliff

Autor, Harry Cliff poprzez swoją książkę zabiera nas w fascynującą podróż przez labirynt naukowych tajemnic, używając