„Dwuświat. Księga II - Pokun", W. & W. Gregory

Czy wojna przyniesie kres chaosowi? – „Dwuświat. Księga II – Pokun”


W. & W. Gregor na początku marca oddał w nasze ręce tom II serii „Dwuświat”. Tomu pierwszego nie miałam okazji przeczytać, ale autor moim zdaniem przedstawił fabułę tak, że wszystko jest jasne i klarowne. Inco oraz Floris, dwa sąsiadujące państwa przygotowują się do wojny. Nie należy to do prostych zadań, gdyż lata pokoju odzwyczaiły kraje od zastanawiania się, co zrobić, kiedy nadejdzie bitwa. Robią się zamieszki, ludzie przekraczają granice, dla rządu/polityki nie liczy się życie jednostki. Nie wiadomo czy przyjaciel, to nadal przyjaciel. Mieszkańcy Floris oczekują na narodziny zbawcy, który pokona pokuna. Natomiast ludność Inco zostaje marionetkami w rękach polityków. Głównymi bohaterkami są: Jasmin, uciekająca z dzieckiem na rękach matka, Ac główna kapłanka Floris oraz Evy Noovack, przywódczyni Inco. Rodzi się coraz więcej dziewczynek, mężczyźni pełnią tylko jedną rolę, są dawcami nasienia. Krajami rządzą kobiety. Odczuwany jest coraz mniejszy przyrost naturalny płci męskiej. Za urodzenie dziewczynki płaci się wysokie podatki, potomek męski jest natomiast dofinansowywany przez państwo.

Czy wojna przyniesie kres chaosowi? Czy to dopiero początek najgorszego? Czym lub kim jest tytułowy pokun?

… Człowiek wymyślił i szturmem wprowadził w życie trzy wynalazki: prawo, religię i politykę.

Jest to powieść z gatunki science fiction. Jak dla mnie super, lubię taką tematykę, tym bardziej taką, która ukazuje, jak krajami rządzą politycy, aby osiągnąć własne cele, a nie cele ogółu narodu. Fabuła wciąga, cały czas coś się dzieje, jak nie ataki to wątki społeczne pokazujące różnice związane z życiem w danym kraju. Powieść czyta się przyjemne, nie wieje nudą a ilość osób, ich odmienność, inne problemy sprawiają, że wciągamy się w nią z każdą stroną. Trudno sobie wyobrazić, aby pęd do władzy nie skutkował wykorzystywaniem jednego z trzech narzędzi: prawa, religii czy polityki. Niby nic strasznego, ale w rękach człowieka, mogą pełnić taką samą funkcję jak np. nóż czy inna broń. Polityka dyscyplinuje ludzi, prowadzi do władzy. Autor w książce zawiera bardzo mądre przemyślenia, np. takie, dlaczego jedni odbierają prawa innym. Dla władzy? By czuć się wyższym? Odpowiedź jest znacznie prostsza, niż mogłoby się wydawać. Często, jak nie zawsze poczynaniami polityków/rządu kieruje strach. Niby taka trywialna rzecz, a jednak. Jeśli szukacie czegoś, przy czym miło spędzicie czas, ale dodatkowo wyniesiecie kilka wartych głębszej analizy rzeczy, to moim zdaniem warto pochylić się nad książką „Dwuświat. Księga II – Pokun”.

Tytuł: Dwuświat. Księga II – Pokun
Autor: W. & W. Gregory
Cykl: Dwuświat, tom II
Gatunek: science fiction (z elementami fantasy)
Wydawnictwo: AlterNatywne
Data wydania: 07-03-2022
Ilość stron: 575
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 54,99 ZŁ
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Bez pożegnania, Harlan Coben, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Bez pożegnania” autorstwa Harlana Cobena

Bestsellerowy thriller Harlana Cobena już 13 sierpnia na NETFLIX! Tylko jeden człowiek zna prawdę. Ken Klein. Posądzony przed jedenastoma laty o zgwałcenie i zamordowanie dziewczyny młodszego brata, Willa, ścigany przez FBI, rozpłynął się w powietrzu, a po jakimś czasie ludzie uznali, że zginął.


Czytanie

Teksty drukowane czy cyfrowe: czytanie których rozwija bardziej?

Z metaanalizy przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu w Walencji wynika, że rodzaj nośnika, z którego korzystamy, ma wpływ na zdolność rozumienia przez nas czytanego tekstu. Jeden z nich sprawia bowiem, że rozumiemy ten tekst od sześciu do ośmiu razy lepiej niż wtedy, gdy sięgamy po drugi. Czy ma jednak znaczenie, jakiego rodzaju tekst czytamy?