w chmurze

Chiny: powieść na milion słów ocenzurowana. Autorka książki straciła dostęp do tekstu w chmurze


Chińska powieściopisarka posługująca się pseudonimem Mitu musiała być co najmniej zaskoczona, kiedy któregoś dnia pracy nad swoim tekstem nie mogła nagle otworzyć pliku, w którym miała zapisany już milion słów. Autorka pracowała nad książką w edytorze WPS, który działa na zasadzie zbliżonej do Google Docs, Microsoft 365 czy Pages na iCloud. Pliki w nim stworzone są zapisywane w chmurze niezależnie od tego, gdzie i na jakim sprzęcie pracuje ich twórca. Kobieta nie mogła uzyskać dostępu do swojej pracy, bo ta miała zawierać nielegalne treści.


Milion słów spisany na straty

Mitu spędziła prawdopodobnie bardzo dużo czasu na pisaniu książki w chmurze. Treść opiewająca na aż milion słów robi wrażenie i na autorach, i na czytelnikach. Tym bardziej bolesny dla powieściopisarki musiał być czerwcowy dzień, kiedy nie mogła otworzyć pliku z powodu nielegalnych treści, które – jak brzmiał komunikat – miał zawierać.

Kobieta, która była już na finiszu pracy nad książką, podkreślała, że była jedyną użytkowniczką w momencie zablokowania pliku. Powieściopisarka nie zwlekała z reakcją. Oskarżyła WPS o szpiegostwo i zablokowanie jej cyfrowego brudnopisu. O sprawie poinformowała w sieci na forum literackim Lkong.

W internecie i social mediach rozgorzała gorąca dyskusja, a użytkownicy zaczęli dociekać, czy – a jeśli tak, to w jakim stopniu – WPS narusza także ich prywatność. Ważnym wątkiem w dyskusji było rosnące od miesięcy napięcie między użytkownikami z Chin, którzy stają się coraz bardziej świadomi znaczenia prywatności w sieci, a obowiązkiem cenzurowania materiału narzuconym na software’owe firmy przez chiński rząd. Chińscy obywatele domagają się wyjaśnień od WPS, jednak ich głosy pozostają w dużej mierze ignorowane, ponieważ cenzura przeplata się z lokalnymi przepisami.

Jak zauważa „The Economic Observer”, obok Mitu w przeszłości jeszcze kilkoro innych powieściopisarzy tworzących online zetknęło się z zablokowaniem ich szkiców tekstowych z niewiadomych powodów.

Zgodnie z danymi w pierwszym kwartale tego roku WPS zrzeszał społeczność kilkudziesięciu milionów użytkowników, którzy płacą abonament. Z kolei na koniec 2021 roku liczba miesięczna mobilnych użytkowników edytora wyniosła 321 milionów. To duże grono i wielkie pole dla cenzury.

Enigmatyczna odpowiedź

WPS odpowiedział na skargi powieściopisarki. Firma, która dostaje dotacje od rządu i współpracuje z nim przy wielu projektach, wydała dwa oświadczenia. Zgodnie z nimi jej software nie cenzuruje lokalnie gromadzonych plików. Pozostało jednak nie do końca jasne, co firma robi z plikami udostępnianymi online.

Jak napisano w oświadczeniu, cytując tym samym chińskie prawo dotyczące cyberbezpieczeństwa: „wszystkie platformy, które dostarczają usługi informacyjne online, są odpowiedzialne za przeprowadzanie audytów i przeglądanie treści, które są rozprzestrzeniane na tych platformach”.

Jedno jest pewne: przypadek Mitu po raz kolejny stworzył pole do dyskusji na temat tego, jak głęboko Pekin cenzuruje swoich obywateli.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/chiny-powiesc-na-milion-slow-ocenzurowana-autorka-ksiazki-stracila-dostep-do-tekstu-w-chmurze
Fot. Envato Elements


Dodaj komentarz


Czytaj także

Szepty dzieciństwa-Anna Sakowicz-zaczytanyksiazkoholik.pl

„Szepty dzieciństwa” autorstwa Anny Sakowicz

26 października 2022 r. ukaże się druga edycja powieści Anny Sakowicz „Szepty dzieciństwa” z dużym, wygodnym drukiem do czytania. To przejmująca i refleksyjna powieść o rodzinie, uzależnieniach i nie zawsze łatwej do zrealizowania potrzebie normalnego życia. Pod jednym dachem mieszkają on, ona, dwójka dzieci i jej ojciec. Wszystko mogłoby układać się pięknie, gdyby nie to, że senior rodu topi smutki w alkoholu i żyje wspomnieniami


Powieść Krzysztofa Kwaśnicy, "Czop w ciele ojczyzny"

Powieść Krzysztofa Kwaśnicy, „Czop w ciele ojczyzny”

Jakież to skutki spowodować może śmierć przyjaciela, zupełnie bezsensowna, w dodatku nieoczekiwanie, niechcianie i niesprawiedliwie upolityczniona? Toż to potwarz dla starych wyjadaczy, którzy w młodości niemal zęby potracili na działalności anarchistycznej! Albo spadając ze sceny, któż by im wyliczał