Szaleństwo i chwała

Szaleństwo i chwała

Autor: Tim Weiner


Opis książki:

Tim Weiner, laureat Nagrody Pulitzera i National Book Award, w książce pt. „Szaleństwo i chwała” odsłania kulisy wojny politycznej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją.

Wnikliwa, a zarazem napisana w porywającym stylu historia zmagań i rywalizacji między dwoma mocarstwami – szpiegostwa, sabotażu, trudnej dyplomacji i skutecznej dezinformacji – od początku konfliktu w 1945 roku aż po koniec prezydentury Donalda Trumpa w roku 2020.

Autor zabiera nas za zamknięte drzwi gabinetów oraz śledzi poczynania CIA i machinacje KGB na całym świecie. Bezpardonową walkę o rząd dusz pokazują niedawno odtajnione dokumenty dotyczące zrywów wolnościowych w NRD w 1953 roku, w Polsce i na Węgrzech w roku 1956. Szczegóły akcji CIA w Kongu lat 60., rola Radia Wolna Europa oraz propaganda i akcje dezinformacyjne, narodziny „Solidarności” i stan wojenny w Polsce, upadek Muru Berlińskiego, krach Związku Radzieckiego, relacje Billa Clintona i Borisa Jelcyna, zjednoczenie Niemiec, rozszerzenie Unii Europejskiej i NATO, pojawienie się na scenie politycznej Władimira Putina, brawurowe akcje hakerskie i błyskotliwe wykorzystanie Internetu do wywarcia wpływu na amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku – to tylko skrót rozważań, które pozwalają nam lepiej zrozumieć, w jakim miejscu jesteśmy obecnie i dlaczego się w nim znaleźliśmy.

Tim Weiner w książce, którą czyta się jak szpiegowski thriller, nie tylko trafnie diagnozuje i wskazuje źródła obecnej erozji demokracji na świecie, ale też obnaża sposób działania sił, które się do tego przyczyniają, i podpowiada, jak można się im przeciwstawić, zanim będzie za późno.

Tim Weiner, reporter „The New York Timesa”, od lat zajmuje się amerykańskim wy­wiadem. Za artykuły na temat bezpieczeństwa narodowego został wyróżniony Nagrodą Pulitzera. Śledził w terenie wiele operacji CIA, m.in. w Afganistanie. Dom Wydawniczy REBIS wydał jego nagrodzone National Book Award Dziedzictwo popiołów. Historia CIA oraz książkę Wrogowie. Historia FBI..Poznaj inne książki

Serce wiedźmy

Serce wiedźmy Serce wiedźmy

Genevieve Gornichec

Gwiazda szeryfa

Gwiazda szeryfa Gwiazda szeryfa

Aleksandra Borowiec

Królowa Dzikusów Królowa Dzikusów

Joanna Lampka

Projekt Księżna. Dynastia książęca

Projekt Księżna. Dynastia książęca Projekt Księżna. Dynastia książęca

Sabrina Jeffries

Czarnobyl. Spowiedź reportera

Czarnobyl. Spowiedź reportera Czarnobyl. Spowiedź reportera

Igor Kostin

Łaskun

Łaskun Łaskun

Katarzyna Puzyńska


Dodaj komentarz