Marta Byczkowska-Nowak, „Którędy na wolność? Historia pierwszej dziewczyny, która uciekła z Auschwitz”
Marta Byczkowska-Nowak oddaje w nasze ręce powieść inspirowaną prawdziwą historią Janiny Nowak, pierwszej kobiety, której udało się uciec z KL Auschwitz. Jej ucieczka była powodem utworzenia pierwszej kompanii karnej dla kobiet (tzw. Budy).
Powieściowa Janka jest każdą kobietą, która przeżyła piekło obozu i zdecydowała się o nim opowiedzieć, nie będąc jednocześnie żadną z nich. Jest postacią fikcyjną, której los został utkany na kanwie kilku kluczowych faktów z życia pierwowzoru, setek relacji byłych więźniów obozów koncentracyjnych, drobiazgowo oddanych realiów życia w obozie i wizji autorskiej na temat tego, jak mogła wyglądać historia ucieczki w stronę wolności. Wolności, która jest piękną ideą, przedmiotem rozważań filozofów i etyków i czymś tak realnym jak lodowaty nurt rzeki, w której czasem odważnie trzeba się zanurzyć.
Na miejscu Janki staje kolejna kobieta. Kolejny numer. Kolejna więźniarka bez imienia. Właśnie teraz, obserwując taśmę produkcyjną obozowej fotografii, zaczyna rozumieć, co tak naprawdę straciły wszystkie, zanurzając się w strasznej kadzi. Oprócz ubrań i wstydu, zgubiły swoje imiona, które rozpłynęły się w zawiesistej cieczy obozowego czyśćca. Utonęły z tysiącem innych imion, które były ważne w świecie po drugiej stronie drutów. (…) Janka wyobraża sobie, że teraz to druciane ogrodzenie, którego dziwne syczenie słyszała w nocy, wyszeptuje wszystkie imiona odebrane kobietom w przedsionku tego piekła. Ich brzmienie zlewa się w jeden monotonny dźwięk, który każdej nocy usypia je do wspólnego snu o białym chlebie, zupie i kubku czystej wody.
Marta Byczkowska-Nowak (ur. 1984 r.) – absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego, pracowała jako dziennikarka telewizyjna, krytyk teatralny i PR-owiec. „Którędy na wolność?” jest jej debiutancką powieścią.
Źródło: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Tytuł: Którędy na wolność? Historia pierwszej dziewczyny, która uciekła z Auschwitz
Autor: Marta Byczkowska-Nowak
Gatunek: Literatura piękna
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 19-01-2021
Ilość stron: 328
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 39,99 zł
Dodaj komentarz
Czytaj także
„Czarna walizka. Porwie nas wiatr”, Katarzyna Ryrych
Finałowy tom sagi „Czarna walizka”. Dobry autor dba, aby doprowadzić do końca wszystkie wątki. „Każde pytanie musi dostać odpowiedź” – mówi Finnegan Flaherty na łożu śmierci. Kto jeszcze pojawi się w tej opowieści – i w jakim celu? Czy warto było zaglądać do pamiętnika Chai? Czy warto szukać ludzi, którzy już odeszli?
Refleksja nad życiem, planami i zmianami – „Szkoda, że cię tu nie ma”, Jodi Picoult
„Szkoda, że cię tu nie ma” to opowieść o Dianie O’Toole, perfekcyjnej organizatorki, która ma sprecyzowane plany na przyszłość. Zamierza wyszaleć się na wymarzonych wakacjach na Galapagos i oczekuje, że jej chłopak, Finn, oświadczy się jej właśnie tam. Jednak nagły wybuch pandemii koronawirusa