Fotografia portretowa bez tajemnic, Bryan Peterson, zaczytanyksiazkoholik.pl

Lubisz robić zdjęcia? Pozycja obowiązkowa! – „Fotografia portretowa bez tajemnic”, Bryan Peterson


Bryan Peterson przybliży nam tematykę związaną z tym jak robić świetne portrety każdym aparatem.

„Fotografia portretowa bez tajemnic” autorstwa Bryana Petersona to kolejna już książka autora, która po „Fotografowaniu ludzi” – traktuje właśnie o fotografowaniu osób. Co ciekawe, autor posiadający ponad 40-letnie doświadczenie nie zaczynał swojej przygody z fotografią od portretów. Jego główne zainteresowanie obejmowało fotografię krajobrazową, makrofotografię czy spektakularne i zawsze przyciągające wzrok wschody i zachody słońca. Niejako punktem zwrotnym w pracy Bryana stało się „ujrzenie nieobecności” na zdjęciach ludzi, co miało swoje odzwierciedlenie również w życiu prywatnym, a ciągłe obcowanie z przyrodą przyczyniło się do opisywanego przez autora pewnego rodzaju wyobcowania i samotności. Można powiedzieć, że jest to nieodłączny element fotografii krajobrazowej, gdyż reakcją na wykonywanie zdjęć skoncentrowanych na przyrodzie jest ogólne i przede wszystkim świadome wyciszenie umysłu i dopuszczenie jedynie dźwięków otoczenia. Człowiek przebywa sam na sam tylko z własnymi myślami i w ciszy kontempluje akt stworzenia. To naprawdę piękne doświadczenia, niemniej niezwykle indywidualne.

Przejście z fotografii krajobrazowej do portretowej nie nastąpiło od razu i trwało kilka następnych lat. Okazało się bowiem, że do fotografowania ludzi należy podejść zupełnie inaczej, bo jak ujmuje sam autor:

góry się nie poruszały, kwiaty nie sztywniały, a motyle nigdy nie domagały się zapłaty

Mimo początkowych przeszkód autor całkowicie zdecydował się poświęcić swój czas i oko – ludzkiej, nieograniczonej różnorodności. Bryan Peterson bardzo ciekawie opisuje sam proces przejścia z tematu fotografii przyrodniczej do portretowej, co może być niezwykle istotne dla osób, dopiero rozpoczynających swoją przygodę z portretami. I nawet jeśli umiejętności czytelnika związane z podstawową obsługą aparatu i wiedza w zakresie takich pojęć jak wartości przysłony, czas naświetlania, odpowiednie światło czy dobór odpowiedniego sprzętu nie są zbyt rozległe, autor na kolejnych kartach książki prezentuje wartościowy materiał, który wypełni luki do tego stopnia, że zaraz po zrobieniu zdjęcia czytelnik będzie mógł z dumą prezentować rezultaty swojej twórczej inwencji.

W książce prezentowanych jest w sposób praktyczny wiele różnych sytuacji związanych z fotografią portretową. Jest to naprawdę istotne, gdyż nigdy po raz kolejny nie trafi się taka sama szansa na zrobienie identycznego zdjęcia. Za każdym razem zmienia się sytuacja, pora dnia, światło, pogoda czy chociażby nastrój fotografowanego modela. I to. co istotne w portretach – to właśnie człowiek będący w centrum wszystkich pozostałych czynników – jest najważniejszy, najbardziej różnorodny i decydujący o formie odbioru zdjęcia.

Fotografia portretowa bez tajemnic obejmuje wszelkie aspekty fotografii skoncentrowanej na człowieku – od prostych selfie, przez fotografię uliczną, zdjęcia pozowane i z ukrycia plus zawiera obszerne sekcje związane ze sztuką kompozycji, wpływającą na ogólny odbiór finalnego obrazu. Autor dużą rolę przywiązuje również do odpowiedniego PR-u, któremu notabene przypisuje 50% udział w swojej pracy. A jak to sam ujmuje – ponieważ tematem zdjęcia są ludzie – najistotniejsze w pracy z człowiekiem jest przyswojenie sobie starej jak świat reguły „pierwsze wrażenie można wywrzeć tylko raz”. Ze swojej strony dodam, że aby uzyskać pożądany efekt, wrażenie to powinno być możliwie jak najlepsze. Czytelnik oprócz podstawowej wiedzy i pojęć znajdzie też wartościowe informacje o charakterze psychologicznym, związane z odpowiednim podejściem do ludzi, obserwacją ich zachowań i środowisk, w których funkcjonują. Opisanych jest naprawdę sporo aspektów praktycznych.

Książka niezwykła, dobra i wciągająca. Całość czyta się w zasadzie na jednym tchu. Myślę, że pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chciałby zarówno zacząć przygodę z fotografią portretową, jak i dla tych, którzy już mają rozbudowane portfolio i swój własny styl w tym obszarze. Treść przeplatana jest wieloma kolorowymi, dużymi portretami, które z całą pewnością przykują oko na dłuższą chwilę niejednego. Polecam.
Tytuł: Fotografia portretowa bez tajemnic. Jak robić świetne portrety każdym aparatem
Tytuł oryginału: Beyond Portraiture: Creative People Photography
Autor: Bryan Peterson
Gatunek: Poradnik
Wydawnictwo: Galaktyka
Data wydania: 29-09-2020, wydanie drugie
Ilość stron: 192
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 44,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Czarna Madonna

Dla osób o mocnych nerwach – „Czarna Madonna”, Remigiusz Mróz

Mimo, iż książka ma dość skrajne opinie w Internecie a ja staram się horrory omijać szerokim łukiem mimo wszystko podjęłam ryzyko. W książce były momenty, że w ciągu dnia miałam strach ją czytać. Jeśli lubisz Stephena Kinga to i „Czarna Madonna” przypadnie Ci do gustu.


Które książki z całego świata tłumaczy się najczęściej?

Które książki z całego świata tłumaczy się najczęściej?

Stephen King powiedział w 2015 roku w wywiadzie dla „The New York Times Book Review”, że nie przepada za czytaniem przekładów książek, więc skupia się na lekturze dzieł autorów tworzących po angielsku. Jednak bez czytania utworów napisanych w innym języku niż ojczysty, poznajemy tylko niewielki wycinek literatury światowej. Jak myślicie, który z tytułów