„Ostatni pociąg”, Meg Waite Clayton

Nie przejdziesz obok tego obojętnie – „Ostatni pociąg”, Meg Waite Clayton


Tysiące dzieci, którym wojna odebrała dom. Niezwykła kobieta, która zmierzyła się z Adolfem Eichmannem, aby je ratować.

Autorka w książce przedstawiła nam fikcyjnych bohaterów, ale oparła się na prawdziwych wydarzeniach, działaniach Geertruidy Wijsmuller-Meijer z Amsterdamu. Dla dzieci, które ratowała była ciocią Trusią (Tante Truus). Geertruida całe swoje życie poświęciła, ratując tysiące żydowskich dzieci (ponad 10 000) oraz te tzw. niearyjskiego pochodzenia i przewożąc je do Wielkiej Brytanii. Sporo naczytamy się tutaj o transportach zwanych kindertransportami. Trusia nie patrzyła na własne życie, dla niej liczyła się pomoc dzieciom. Mąż nie pochwalał tego, że ryzykuje życie, ale wspierał ją. Ratowaniem dzieci zajmowała się od 1933 roku.

Żydów „łapano” masowo. Wielu zostało pobitych na śmierć. Udało jej się uzyskać dostęp do Adolfa Eichmanna, który w tym czasie kierował „Centralnym Biurem ds. Emigracji Żydowskiej” w Wiedniu.

Do pewnego momentu dzieci z bogatych rodzin żyły w sielance, z dala od nazistów. Piętnastoletni Stephan Neuman mógł oddawać się sztuce, kulturze. Niestety pewnego dnia, jego, jak również jego przyjaciółki Zofie-Helene beztroskie życie zakończyło się. Neumanom zostały odebrane wszelkie prawa. Zofie-Helene straciła matkę, gestapo umieściło ją w areszcie. Czy mimo wszelkich przeciwności losu i nieubłaganego zbliżającego się końca przyjaźń oraz miłość mają szanse przetrwać?

Książka jest dość trudna w odbiorze, ale nie względu na język. Jest trudna z uwagi na wydarzenia, które zostały w niej opisane. Historie, które zostaną w naszej pamięcią, wraz z bólem, że coś takiego w ogóle miało miejsce. Dziękować należy ludziom takim jak Geertruida, która za wszelką cenę ratowała dzieci. Warto poznawać osoby, które coś robiły dla świata, a nie tylko przyglądały się złu z boku.


Opinie o książce:

„Ostatni pociąg to absolutnie fascynująca, pięknie oddana historia miłości, straty i heroizmu wśród mrocznych dni poprzedzających II wojnę światową. Clayton doskonale oddaje napięcie i boleść tamtych czasów. To portret kobiet, które walczą o to, co wydaje się niemożliwe – szansę na uratowanie dzieci”. – Kristin Hannah, autorka bestsellerów „Słowik” i „Wielka samotność”.

„Z zachwytem przeczytałam tę znakomitą książkę poruszającą temat kindertransportów, powieść, w której współczucie przeplata się z nadzieją i miłością. Dziękuję, Meg Waite Clayton, że przypomniałaś nam o tym, co może się dziać, kiedy dobrzy ludzie zmówią się przeciwko złu”. – Heather Morris, autorka bestsellerów „Tatuażysta z Auschwitz” i „Podróż Cilki”.



Tytuł: Ostatni pociąg
Tytuł oryginału: The Last Train to London
Autor: Meg Waite Clayton
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 20-07-2020
Ilość stron: 536
Oprawa: twarda
Cena okładowa: 44,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Gdyby drzewa mogły mówić - kulisy powstania debiutanckiej powieści Huberta Malka

„Gdyby drzewa mogły mówić” – kulisy powstania debiutanckiej powieści Huberta Malka

Hubert Malek, autor książki „Gdyby drzewa mogły mówić”, opowiada o swojej pasji do pisania, inspiracjach związanych z pracą leśnika i trudnościach, jakie napotkał podczas tworzenia swojej pierwszej powieści. Zdradza również, dlaczego wybrał zawód pilarza dla głównego bohatera oraz jak duże znaczenie


Blog książkowy - Odkrywanie prawdy - Niedokończony list - Ewa Szymańska - zaczytanyksiazkoholik.pl

Odkrywanie prawdy – „Niedokończony list” autorstwa Ewy Szymańskiej

„Niedokończony list” autorstwa Ewy Szymańskiej to poruszająca opowieść, która wplata w siebie dwie równoległe historie matki i córki, osadzone w dwóch różnych okresach czasowych, ale splecione w nierozerwalny sposób. To książka, która zagłębia się w tajemnice rodzinne, mroczne sekrety przeszłości i znaczenie miłości w procesie pojednania.