Katedra i Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021)

„Katedra i Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021)”


„Pomysł napisania i wydania niniejszej monografii zrodził się w ramach przygotowań do obchodów 100-lecia Kliniki. Wyrastał on z naszego głębokiego przekonania o konieczności zachowania w pamięci wszystkich, którzy tę Klinikę tworzyli, przyczynili się do jej wspaniałego rozwoju i z oddaniem ratowali zdrowie, a nierzadko i życie pacjentów.
Część wstępna została poświęcona rozwojowi warszawskiej otorynolaryngologii. Powstanie Katedry Laryngo-Otjatrycznej Uniwersytetu Warszawskiego, a 15 stycznia 1921 roku otwarcie Kliniki akademickiej nie byłoby możliwe bez wcześniejszych osiągnięć kilku pokoleń lekarzy zajmujących się chorobami wchodzącymi w zakres otorynolaryngologii. Dorobek naukowy oraz doświadczenie pedagogiczne i organizacyjne warszawskich otorynolaryngologów pozwoliły w krótkim czasie i w niesprzyjających warunkach społeczno-politycznych stworzyć Klinikę akademicką. Kolejne rozdziały prezentują historię Kliniki: od jej powstania do 1939 roku, gdy to wybuch II wojny światowej przerwał rozwój polskiej otolaryngologii. Lata 1939 – 1944 to nie tylko czas tułaczki, ale i unicestwienie wielu pracowników Kliniki. Po wojnie nastąpiło odrodzenie, a ocalone dokonania warszawskich otorynolaryngologów II Rzeczypospolitej stały się fundamentem, na którym powstała współczesna otorynolaryngologia.
Dalsza część monografii prezentuje sylwetki Kierowników i pełniących obowiązki Kierownika Kliniki oraz podsumowuje ich osobisty wkład w osiągnięcia placówki. Zostały też zamieszczone – o ile udało się ustalić – nazwiska osób i lata ich pracy w Klinice, natomiast szerzej przedstawiono sylwetki obecnych pracowników. Dodatkowo, kilku naszych pracowników prezentuje swoje wieloletnie wspomnienia.
Kolejne rozdziały zawierają opis imponującego dorobku Kliniki. Przez sto lat istnienia w Katedrze i Klinice Otorynolaryngologii, Głowy i Szyi powstało 37 stopni doktora habilitowanego i 110 stopni doktora, wydano 78 książek i monografii, opublikowano tysiące prac w czasopismach i materiałach zjazdowych polskich i zagranicznych.
Wieloletnie doświadczenie pozwala stwierdzić, że dalsza praca dla naszej Alma Mater, Rzeczypospolitej i konkretnego człowieka wymaga myślenia o przyszłości i dbałości o ciągły rozwój, ale również pamięci o przeszłości i zachowania najlepszych tradycji i misji Kliniki, co jest imperatywem aktualnego Zespołu.” – Antoni Bruzgielewicz, Kazimierz Niemczyk

Tytuł: Katedra i Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021), Pod Redakcją Antoniego Bruzgielewicza, Kazimierza Niemczyka
Gatunek: Publikacja Jubileuszowa
Wydawnictwo: Komo-Art
Data wydania: 18-04-2023
Ilość stron: 392, format A4
Oprawa: miękka
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Odruch, Ashley Audrain, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Odruch”, Ashley Audrain

Mistrzowsko skonstruowany thriller psychologiczny, który zostanie w twojej głowie już na zawsze… Znakomita, wnikliwa i wstrząsająca powieść, której nie sposób porównać z żadną inną. „Odruch” jest majstersztykiem, który czyta się jednym tchem, hipnotyzującą powieścią, która podważa wszystko, co wiemy o macierzyństwie i obowiązkach rodziców wobec dzieci, oraz ukazuje dramat kobiet, którym nikt nie wierzy.


Zanim cie zobaczę, Emily Houghton, zaczytanyksiazkoholik.pl

Głęboko poruszająca – „Zanim Cię zobaczę”, Emily Houghton

„Alfie Mack od miesięcy przebywa w szpitalu, gdzie dochodzi do siebie po ciężkim wypadku. Przyjęcie na oddział nowej pacjentki, Alice, to najciekawsze, co wydarzyło się w jego życiu od wieków. Choć Alice zajmuje łóżko obok niego i Alfie robi wszystko, by się z nią zaprzyjaźnić, będzie musiał wykazać się cierpliwością i wytrwałością, żeby wreszcie poznali się twarzą w twarz.