Katedra i Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021)

„Katedra i Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021)”


„Pomysł napisania i wydania niniejszej monografii zrodził się w ramach przygotowań do obchodów 100-lecia Kliniki. Wyrastał on z naszego głębokiego przekonania o konieczności zachowania w pamięci wszystkich, którzy tę Klinikę tworzyli, przyczynili się do jej wspaniałego rozwoju i z oddaniem ratowali zdrowie, a nierzadko i życie pacjentów.
Część wstępna została poświęcona rozwojowi warszawskiej otorynolaryngologii. Powstanie Katedry Laryngo-Otjatrycznej Uniwersytetu Warszawskiego, a 15 stycznia 1921 roku otwarcie Kliniki akademickiej nie byłoby możliwe bez wcześniejszych osiągnięć kilku pokoleń lekarzy zajmujących się chorobami wchodzącymi w zakres otorynolaryngologii. Dorobek naukowy oraz doświadczenie pedagogiczne i organizacyjne warszawskich otorynolaryngologów pozwoliły w krótkim czasie i w niesprzyjających warunkach społeczno-politycznych stworzyć Klinikę akademicką. Kolejne rozdziały prezentują historię Kliniki: od jej powstania do 1939 roku, gdy to wybuch II wojny światowej przerwał rozwój polskiej otolaryngologii. Lata 1939 – 1944 to nie tylko czas tułaczki, ale i unicestwienie wielu pracowników Kliniki. Po wojnie nastąpiło odrodzenie, a ocalone dokonania warszawskich otorynolaryngologów II Rzeczypospolitej stały się fundamentem, na którym powstała współczesna otorynolaryngologia.
Dalsza część monografii prezentuje sylwetki Kierowników i pełniących obowiązki Kierownika Kliniki oraz podsumowuje ich osobisty wkład w osiągnięcia placówki. Zostały też zamieszczone – o ile udało się ustalić – nazwiska osób i lata ich pracy w Klinice, natomiast szerzej przedstawiono sylwetki obecnych pracowników. Dodatkowo, kilku naszych pracowników prezentuje swoje wieloletnie wspomnienia.
Kolejne rozdziały zawierają opis imponującego dorobku Kliniki. Przez sto lat istnienia w Katedrze i Klinice Otorynolaryngologii, Głowy i Szyi powstało 37 stopni doktora habilitowanego i 110 stopni doktora, wydano 78 książek i monografii, opublikowano tysiące prac w czasopismach i materiałach zjazdowych polskich i zagranicznych.
Wieloletnie doświadczenie pozwala stwierdzić, że dalsza praca dla naszej Alma Mater, Rzeczypospolitej i konkretnego człowieka wymaga myślenia o przyszłości i dbałości o ciągły rozwój, ale również pamięci o przeszłości i zachowania najlepszych tradycji i misji Kliniki, co jest imperatywem aktualnego Zespołu.” – Antoni Bruzgielewicz, Kazimierz Niemczyk

Tytuł: Katedra i Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021), Pod Redakcją Antoniego Bruzgielewicza, Kazimierza Niemczyka
Gatunek: Publikacja Jubileuszowa
Wydawnictwo: Komo-Art
Data wydania: 18-04-2023
Ilość stron: 392, format A4
Oprawa: miękka
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Zośka, Anna Stryjewska, zaczytanyksiazkoholik.pl

Tom II lepszy od tomu I – „Zośka. Przepustka do szczęścia” autorstwa Anny Stryjewskiej

„Zośka. Przepustka do szczęścia” to kontynuacja powieści „Zośka. Dopóki biło serce”. „To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o dziewczynie z niewielkiej polskiej wsi, która wbrew wszystkiemu i wszystkim podążyła za swoimi marzeniami.”


Zanim zniknęła - Lis Gardner -zaczytanyksiazkoholik.pl

Przepaść bez wieści – „Zanim zniknęła”, Lisa Gardner

„Kiedy policja daje za wygraną, ludzie zaczynają zapominać, a media tracą zainteresowanie, pojawia się Frankie i zaczyna szukać.” Tym razem Gardner stworzyła nową kobiecą postać, silną, zdeterminowaną dążącą do celu. Frankie Elkin nie jest policjantką ani prywatnym detektywem. Nie jest wyszkolona do tego, co robi. Jest przeciętną kobietą, która swoje w życiu przeszła. Kiedyś miała dom, samochód, ogródek. Ale czasy się zmieniły… Więcej teraz ma rzeczy, których żałuje niż tych, które posiada.