Katedra i Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021)

„Katedra i Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021)”


„Pomysł napisania i wydania niniejszej monografii zrodził się w ramach przygotowań do obchodów 100-lecia Kliniki. Wyrastał on z naszego głębokiego przekonania o konieczności zachowania w pamięci wszystkich, którzy tę Klinikę tworzyli, przyczynili się do jej wspaniałego rozwoju i z oddaniem ratowali zdrowie, a nierzadko i życie pacjentów.
Część wstępna została poświęcona rozwojowi warszawskiej otorynolaryngologii. Powstanie Katedry Laryngo-Otjatrycznej Uniwersytetu Warszawskiego, a 15 stycznia 1921 roku otwarcie Kliniki akademickiej nie byłoby możliwe bez wcześniejszych osiągnięć kilku pokoleń lekarzy zajmujących się chorobami wchodzącymi w zakres otorynolaryngologii. Dorobek naukowy oraz doświadczenie pedagogiczne i organizacyjne warszawskich otorynolaryngologów pozwoliły w krótkim czasie i w niesprzyjających warunkach społeczno-politycznych stworzyć Klinikę akademicką. Kolejne rozdziały prezentują historię Kliniki: od jej powstania do 1939 roku, gdy to wybuch II wojny światowej przerwał rozwój polskiej otolaryngologii. Lata 1939 – 1944 to nie tylko czas tułaczki, ale i unicestwienie wielu pracowników Kliniki. Po wojnie nastąpiło odrodzenie, a ocalone dokonania warszawskich otorynolaryngologów II Rzeczypospolitej stały się fundamentem, na którym powstała współczesna otorynolaryngologia.
Dalsza część monografii prezentuje sylwetki Kierowników i pełniących obowiązki Kierownika Kliniki oraz podsumowuje ich osobisty wkład w osiągnięcia placówki. Zostały też zamieszczone – o ile udało się ustalić – nazwiska osób i lata ich pracy w Klinice, natomiast szerzej przedstawiono sylwetki obecnych pracowników. Dodatkowo, kilku naszych pracowników prezentuje swoje wieloletnie wspomnienia.
Kolejne rozdziały zawierają opis imponującego dorobku Kliniki. Przez sto lat istnienia w Katedrze i Klinice Otorynolaryngologii, Głowy i Szyi powstało 37 stopni doktora habilitowanego i 110 stopni doktora, wydano 78 książek i monografii, opublikowano tysiące prac w czasopismach i materiałach zjazdowych polskich i zagranicznych.
Wieloletnie doświadczenie pozwala stwierdzić, że dalsza praca dla naszej Alma Mater, Rzeczypospolitej i konkretnego człowieka wymaga myślenia o przyszłości i dbałości o ciągły rozwój, ale również pamięci o przeszłości i zachowania najlepszych tradycji i misji Kliniki, co jest imperatywem aktualnego Zespołu.” – Antoni Bruzgielewicz, Kazimierz Niemczyk

Tytuł: Katedra i Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021), Pod Redakcją Antoniego Bruzgielewicza, Kazimierza Niemczyka
Gatunek: Publikacja Jubileuszowa
Wydawnictwo: Komo-Art
Data wydania: 18-04-2023
Ilość stron: 392, format A4
Oprawa: miękka
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Polowanie na męża, czyli teoria szczelnej przykrywki

„Polowanie na męża, czyli teoria szczelnej przykrywki”,Lynda Curnyn

„Kiedy jeden z byłych narzeczonych żeni się, Angie DiFranco wybucha śmiechem i robi dobrą minę do złej gry. Gdy żeni się drugi, zaczyna się czuć nieswojo. Ale gdy trzeci decyduje się na ślub… Trzeci? Angie traktuje to jako osobistą klęskę.”


Jestem żoną szejka

Nie przejdziesz obok tego obojętnie – „Jestem żoną szejka”

Laila Shukri napisała ciąg powieści poświęconych losom kobiet w krajach muzułmańskich, wszystkie oparte na opowieściach ludzi, których spotkała lub własnych obserwacjach. Jeśli macie jakieś niejasności, wątpliwości odnośnie Emiratów, islamu i społeczności arabskiej ta książka nie ma żadnego tabu. Odpowie na każde pytanie. To wyjątkowo pouczająca i przepiękna historia jednej miłości.