„Germanofil. Władysław Studnicki – Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą”, Piotr Zychowicz
Władysław Studnicki był politycznym prorokiem. W najdrobniejszych szczegółach przewidział klęskę 1939 roku w wojnie z Niemcami, sowiecki cios w plecy i zdradę aliantów. Bezskutecznie apelował do ministra Becka o przyjęcie oferty III Rzeszy i wspólny marsz przeciwko Związkowi Sowieckiemu.
Podczas II wojny światowej żądał od Hitlera, by porzucił zbrodniczą politykę okupacyjną w Polsce. Wielokrotnie interweniował na rzecz aresztowanych rodaków. Gotowy był nawet stanąć na czele kolaboracyjnego rządu, by ratować naród przed terrorem. Niemcy uwięzili go na Pawiaku.
„Czołowy polski germanofil”, jak sam się nazywał, był krytykiem AK. Sprzeciwiał się zamachom, sabotażom i akcji „Burza”, gdyż działania te kosztowały Polaków mnóstwo krwi, a korzystali na nich wyłącznie Sowieci. Powstanie warszawskie uważał za koszmarny błąd i narodowe nieszczęście.
Dla komunistów Studnicki był „wrogiem ludu” i „faszystą”. Skazali go na zapomnienie. Piotr Zychowicz przywraca należne mu miejsce w historii. „Germanofil” przedstawia dramat i niejednoznaczne losy tej postaci. To najbardziej niepoprawna politycznie polska biografia z okresu II wojny światowej.
Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym. Pisze o II wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej XX wieku. W swoich koncepcjach nawiązuje do idei Józefa Mackiewicza, Władysława Studnickiego, Stanisława Cata-Mackiewicza oraz Adolfa Bocheńskiego. Był dziennikarzem „Rzeczpospolitej” i tygodnika „Uważam Rze” oraz zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Uważam Rze Historia”. Obecnie jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Historia Do Rzeczy”. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Jego bestseller „Pakt Ribbentrop–Beck” (REBIS 2012) wywołał nieustającą dyskusję, czy we wrześniu 1939 r. Polska nie powinna była zawiązać tymczasowego sojuszu z III Rzeszą. W „Obłędzie ’44” (REBIS 2013) uznał akcję „Burza”, a zwłaszcza Powstanie Warszawskie, za zbiorowe samobójstwo popełnione w interesie Stalina. W „Opcji niemieckiej” (REBIS 2014) ukazał sylwetki polskich „kandydatów na Quislingów”, a w „Pakcie Piłsudski–Lenin” (REBIS 2015) oskarżył elity II RP o ocalenie bolszewizmu. Cykl „Opowieści niepoprawnych politycznie” – „Żydzi i Sowieci” (REBIS 2016), „Niemcy” (REBIS 2017) oraz „Żydzi 2” (REBIS 2018) – Piotr Zychowicz poświęcił zaś narodom i państwom mającym największy wpływ na nasze dzieje. W 2018 r. REBIS wydał jego wstrząsające „Skazy na pancerzach”. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych.
Pakt Ribbentrop–Beck i Obłęd ’44 „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” wyróżnił nagrodą historycznej Książki Roku.
Źródło: Dom Wydawniczy REBIS
Tytuł: Germanofil. Władysław Studnicki – Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą
Autor: Piotr Zychowicz
Wydawnictwo: REBIS
Data wydania: 01-09-2020
Ilość stron: 640
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładowa: 49,90 zł
Dodaj komentarz
Czytaj także
Podsumowanie czytelnicze – wrzesień 2019
Uznałam, że każdego pierwszego dnia miesiąca będę zamieszczała spis książek, których recenzje ukazały się w minionym miesiącu. Idąc tym tropem, dzisiaj jest czas na podsumowanie wrześniowych recenzji a troszkę się ich uzbierało.
Cena, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za pragnienia? – „Czerń gotyku”, Ewelina Palian-Kobiela
„Czerń gotyku” to niczym podróż w czasie, w której to podróży towarzyszyłam nieustraszonemu poszukiwaczowi przygód, Adamowi Rosie. Adam prowadził mnie przez epoki, kontynenty, miejsca, jedne bardziej interesujące od drugich. Akcja powieści toczy się w 1930 r. Adam po śmierci ojca