
Leigh Sales
Leigh Peta Sales jest australijskim dziennikarzem i autorem. Jest gospodarzem australijskiego kanału telewizyjnego ABC News and Current Affairs 7.30. W 2019 r. została odznaczona Orderem Australii za zasługi w dziedzinie dziennikarstwa.
Sales urodziła się 10 maja 1973 r. w Brisbane i uczęszczała do Aspley State High School w tym mieście. Otrzymała tytuł Bachelor of Journalism z Queensland University of Technology oraz Master of International Relations z Deakin University. Sales dołączyła do ABC Brisbane w 1995 r.
Od tego czasu pełniła kilka znaczących ról w ABC i była politycznym reporterem Nowej Południowej Walii, obejmującym wybory państwowe w 1999 i 2007 roku. Ponadto, informowała o Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2000 roku.
W latach 2008-2010 Sales była współgospodarzem Lateliny w ABC. Było to późnonocne ogólnokrajowe show o tematyce bieżącej, z dużym naciskiem na politykę federalną i sprawy międzynarodowe. W latach 2006-2008 była korespondentem ABC ds. bezpieczeństwa narodowego, a jej siedziba mieściła się w Sydney.
Wcześniej, w latach 2001-2005, była korespondentem sieci w Waszyngtonie. Opowiadała m.in. o wojnie w Iraku, wyborach prezydenckich w 2004 roku, zatoce Guantanamo i huraganie Katrina.
W 2011 r. sprzedaż stała się kotwicą programu bieżących spraw ABC, 7.30. Przeprowadziła wywiady z wszystkimi żyjącymi australijskimi premierami oraz wieloma światowymi liderami i gwiazdami, w tym Hillary Clinton, Dalai Lamą, Aung San Suu Kyi, Sir Paulem McCartneyem, Patti Smith i Salmanem Rushdie.
Jej pierwsza książka, „Detainee 002: The Case of David Hicks”, została opublikowana w 2007 r. przez Melbourne University Publishing (MUP). Książka ta obejmuje sprawę Hicksa, jak również szczegółowe wyjaśnienie polityki zatrzymań administracji Busha w Wojnie z Terroryzmem oraz współpracy rządu australijskiego.
Jej druga książka, „On Doubt”, została wydana w 2009 roku w ramach serii MUP Little Books on Big Themes. Omówiono w niej rozkwit opinii w miejsce zwykłego przekazu wiadomości oraz wartość, jaką jest wprowadzenie sceptycznego nastawienia do polityki i polityki, zamiast ideologicznej pewności. Drugie wydanie ukazało się w 2017 r., z dodatkowym rozdziałem poświęconym trumfalnej prezydencji i wzrostowi liczby fałszywych wiadomości.
Trzecia książka Sales’a, „Dzień, który zmienił wszystko” („Any Ordinary Day”), ukazała się w październiku 2018 r. (w Polsce 17 czerwca 2020 r.). Bada ona sposób, w jaki ludzie przystosowują się do zmieniających życie niewidomych, czerpiąc z osobistego doświadczenia Sales’a, jak również z jej lat, w których relacjonowała głośne wydarzenia informacyjne, które drastycznie zmieniły życie ludzi.
Pismo Sales regularnie pojawia się również w najważniejszych australijskich publikacjach, takich jak The Monthly, The Australian, The Sydney Morning Herald, The Age, a przed jego upadkiem – The Bulletin.
Sales wyszła za mąż za Phila Willisa i ma dwoje dzieci. Po 20 latach małżeństwa Sales i Willis rozstali się w grudniu 2016 roku.
Fot. Daniel Boud
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Leigh_Sales
Dodaj komentarz
Czytaj także

Co o polskim rynku wydawniczym sądzi Marta Radomska?
Z rozmowy z Martą Radomską dowiecie się m.in. co zawdzięcza cyklowi książek o Emilce z Księżycowego Nowiu autorstwa Lucy Maud Montgomery? Za co uwielbia góry? Co łączy pisarkę ze Stephen’em King’iem? A może będzie nam dane przeczytać thriller autorstwa Pani Marty? Zapraszam do lektury.

„Zośka. Przepustka do szczęścia”, autorstwa Anny Stryjewskiej
„Zośka. Przepustka do szczęścia” pióra Anny Stryjewskiej, kontynuacja powieści „Zośka. Dopóki biło serce”. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami o powieść o dziewczynie z niewielkiej polskiej wsi, która wbrew wszystkiemu i wszystkim podążyła za swoimi marzeniami. Tłem tej poruszającej historii są Łódź i Katowice na przełomie lat 60. i 70.