Dwubiegunowość, czyli wspomnienia emigranta, Jacek Dziewiński, zaczytanyksiazkoholik.pl

Życie na obczyźnie – „Dwubiegunowość, czyli wspomnienia emigranta”, Jacek Dziewiński


„Emigrant musi grać swoją rolę. Przed ziomkami i rodziną w kraju musi udawać człowieka, który odniósł sukces, co najczęściej jest prawdą w sferze materialnej, musi być szczęśliwy, opowiadać wokół, jaką ma wspaniałą pracę z osiągnięciami, jaki ma fajny dom, ile i jakich samochodów i jak dobrze jest w tym kraju, do którego emigrował”.

„Opowieść o losach Polaka i jego rodziny, którzy, jak wielu w czasach komunizmu, udali się za chlebem za granicę. Nowy, piękniejszy świat przyjął ich z otwartymi ramionami, choć pokazał, że nie ma nic za darmo i żeby posiadać, trzeba się ostro napracować. Jednak rzucane pod nogi kłody można było przeskoczyć dzięki własnym umiejętnościom, pomocy życzliwych ludzi, a także szczęśliwym zbiegom okoliczności. Książka oparta jest na doświadczeniach autora żyjącego w dwóch różnych krajach, kulturach, w dwóch ojczyznach: rodzimej i przybranej. Opowiada o trudach i wypaczeniach, mentalnej dwubiegunowości osób, które zdecydowały się wyjechać, porzucić dotychczasowe życie, szukać nowej szansy.

Jak po latach autor ocenia swoją decyzję o wyjeździe? Czy „American dream” w jego przypadku się ziścił?”

Zbudź się. Jesteś na emeryturze, teraz możesz, będziesz nadrabiał stracony czas, będziesz starał się odnaleźć dawny młodzieńczy wigor. Ruszaj!

No właśnie. Jak z tą emigracją jest? Jedni zachwalają to, że wyjechali, inni wręcz przeciwnie. Moim zdaniem ilu emigrantów tyle opinii na jej temat. Początki są zapewne trudne, często nieznajomość języka, bo przecież jedziemy do pracy, w której pracują już nasi rodacy, więc nie jest to wymóg, brak środków finansowych czy inna kultura i zwyczaje. To tylko namiastka tego, co nas czeka na obczyźnie. Autor książki, Jacek Dziewiński przedstawia nam to, jak to było w jego przypadku. Nowy, piękniejszy świat przyjął ich z otwartymi ramionami, choć pokazał, że nie ma nic za darmo i żeby posiadać, trzeba się ostro napracować. Jednak rzucane pod nogi kłody można było przeskoczyć dzięki własnym umiejętnościom, pomocy życzliwych ludzi, a także szczęśliwym zbiegom okoliczności. Ja jestem totalnym laikiem w sprawach emigracji i zbytnio nawet wśród moich znajomych takich osób nie ma, więc sporo mogłam się na ten temat dowiedzieć i na emigrację spojrzeć oczami autora. American dream – chyba każdy emigrant o nim marzy, ale ile jest w tym prawdy? Czy życie na obczyźnie jest łatwe? Książka napisana jest w stylu mieszanym: trochę historii, trochę reportażu czy kwestii podróżniczych co dodaje jej różnorodności, ale mimo wszystko czyta się ją lekko i przyjemnie. W trakcie lektury możemy poznać myśli osób, które „porzuciły” swoje codzienne życie na spełnianie swojego American dream. Chętnie poznam Wasze zdanie na temat emigracji, jak to wyglądało / wygląda w waszym przypadku. Co było dla Was najtrudniejsze.

… Nie spotkałem jeszcze emigranta, który byłby normalny. Każdy jakiś pokręcony, każdy nosi w sobie jakieś demony, które w różny sposób się objawiają.



Tytuł: Dwubiegunowość, czyli wspomnienia emigranta
Autor: Jacek Dziewiński
Gatunek: non fiction, podróżnicza
Wydawnictwo: Alternatywne
Data wydania: 05-05-2021
Ilość stron: 300
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 32,99 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Łączniczki z Paryża, Pam Jenoff, zaczytanyksiazkhoolik.pl

„Łączniczki z Paryża”, Pam Jenoff

Zainspirowana prawdziwymi zdarzeniami poruszająca historia przyjaźni i zdrady w czasach II wojny światowej. Manhattan, 1946 rok. Pewnego ranka, idąc przez halę nowojorskiego dworca kolejowego w drodze do pracy, Grace Healey widzi porzuconą walizkę, wsuniętą pod ławkę. Wiedziona ciekawością, Grace otwiera walizkę i znajduje w niej kilkanaście zdjęć kobiet. Powodowana nagłym impulsem, Grace bierze zdjęcia i pospiesznie opuszcza dworzec


W ślepym zaułku, Ewa Szymańska, zaczytanyksiaqzkoholik.pl

Poruszająca historia z życia – „W ślepym zaułku” autorstwa Ewy Szymańskiej

Paulina ma za sobą rozwód i trudy samotnego macierzyństwa. Gdy pewnego dnia w jej życiu pojawia się Jacek – wdowiec z synem – zaczyna wierzyć w to, że wszystko się ułoży i nie dopadnie jej samotność. Przystojny, wysportowany, niezależny finansowo, prowadzący dobrze prosperującą firmę – czegóż więcej potrzeba kobiecie marzącej o stabilizacji i bezpieczeństwie?