Żony gejów

„Żony gejów” autorstwa Marii Mamczur – to dość skomplikowane


O tym, czego nikomu się nie zdradza. „Żony gejów” autorstwa Marii Mamczur.

Książka „Żony gejów” chodziła za mną, od kiedy tylko zrobiło się o niej głośno jeszcze przed premierą, czyli od marca br. W końcu wpadła w moje ręce.

Autorka reportażu na wstępie zaznacza nam „nie jest prawdą, że wszystkie żony gejów mają chłopięce sylwetki – wąskie biodra i mały biust. Nie jest prawdą, że żaden gej nie jest w stanie współżyć z kobietą. Nie jest prawdą, że każde małżeństwo kobiety z gejem, który po latach się ujawnił, kończy się rozwodem.”

Jak to naprawdę wygląda? Maria Mamczur w książce przytacza nam prawdziwe historie związków kobieta-gej. Niektóre historie są opowiedziane z punktu widzenia żony, jak i męża geja. Niestety nie ma jednej odpowiedzi na pytania, dlaczego gej żeni się z kobietą, dlaczego one się na to godzą, dlaczego godzą się na życie z mężczyzną, który nie jest w stanie kochać ich tak, jak tego by chciały.

Książka poparta jest rozmowami z ekspertami m.in. z profesorem Zbigniewem Izdebskim. Według jego badań 93% gejów miało kontakty seksualne z kobietami. 60% mężczyzn gejów korzystających z czatów gejowskich to mężowie.

Według szacunków amerykańskiej organizacji Parents, Families and Friends of Lesbians and Gays w USA 2 miliony gejów decyduje się na małżeństwo z kobietą. 63% z nich nie zamierza ujawniać swojej orientacji żonie. Mimo to aż 85% takich małżeństw zakończy się rozwodem.

Wiele kobiet zapytanych oto dlaczego nie odeszły od mężów gejów, tłumaczy się, że mimo iż w sypialni było źle, to w salonie i kuchni – super.

Wśród artystów z zamierzchłych czasów mamy gejów żonatych gejów, np. Iwaszkiewicz. Jego młody kochanek nazywał się Jerzy Błeszyński. Kiedy zmarł, Iwaszkiewiczowie opłakiwali jego śmierć. Musiała bardzo kochać męża, że współczuła mu takiej straty.

Jednej z bohaterek opowieści zaczęło coś świtać, kiedy pewno razu jej mąż oglądał „Playboya” i powiedział, że jak widzi gołe kobiety, to nic na niego nie działa. Równie dobrze mógłby oglądać cegły w piśmie budowlanym. Inna kobieta godzi się na tak zwane białe małżeństwo z gejem. Na czym one polegają?

Jak to wyglądało w średniowieczu? Walka z homoseksualizmem ma tysiące lat, jest mroczna, krwawa, nie należała do przyjemnych.

„W kodeksach państwa europejskich zakaz stosunków homoseksualnych pod groźbą więzienia był jeszcze długo obecny – w Norwegii zniesiono go w 1972, w Rumunii w 2000 roku (był to jeden z warunków przyjęcia tego kraju do Unii Europejskiej).”

w 1992 roku decyzją WHO usunięto homoseksualizm z listy chorób

W jaki sposób niektórzy walczą z homoseksualizmem? Jak go leczą? Wstrząsy elektryczne, lecznicze gwałty. Geje w brytyjskiej rodzinie królewskiej? Kuzyn królowej Elżbiety, lord Ivar Mountbatten, pięć lat po rozwodzie z żoną ogłosił, że jest gejem i w 2018 roku ożenił się ze swoim kochankiem. Jego była żona, która w trakcie trwania małżeństwa urodziła mu trzy córki, kibicowała jego nowemu związkowi tak bardzo, że pojawiła się nawet na jego ślubie. Pogłoski o rzekomym homoseksualizmie krążą również wokół księcia Karola. Na dworze królewskim mówiono: przyszły król musi mieć żonę i dzieci…

Geje byli, są i będą. Kreowanie wokół nich złych emocji nikomu dobrze nie zrobi. Świat staje się coraz bardziej otwarty na inną orientację seksualną.

Podsumowując … do lektury trzeba podejść z dystansem. Jak osobiście jestem osobą bardzo tolerancyjną i chyba tylko takim polecam zabierać się za lekturę książki.Tytuł: Żony gejów. O tym, czego nikomu się nie zdradza
Autor: Maria Mamczur
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 20-05-2020
Ilość stron: 392
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładowa: 39,99 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Wybrzeże szpiegów - Tess Gerritsen - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Wybrzeże szpiegów”, Tess Gerritsen

Świeża i ekscytująca powieść szpiegowska. Mistrzyni thrillerów medycznych w zupełnie nowej odsłonie! Autorka, która powołała do życia słynny duet Jane Rizzoli–Maura Isles, rozpoczyna nową serię z Maggie Bird, byłą agentką CIA, w roli głównej!


Polska Izba Książki przedstawiła projekt nowej ustawy. Koniec tanich książek?

Polska Izba Książki przedstawiła projekt nowej ustawy. Koniec tanich książek?

Polska Izba Książki przewiduje w ramach projektu ustawy o „ochronie rynku książki” regulację maksymalnego rabatu w trakcie pierwszego roku od premiery oraz wysokości promocji, jakie można będzie zastosować podczas tragów książek.