Wrzeciono Boga. Kłosy- AndrzejWojaczek- zaczytanyksiazkoholik.pl

„Wrzeciono Boga. Kłosy” – debiut literacki Andrzeja H. Wojaczka


Jesień 1915 roku. W Europie szaleje wielka wojna, ale do Brzozowa – niewielkiej wioski na Górnym Śląsku – szczęśliwie docierają tylko jej odległe echa. Trzynastoletni Teofil Kłosek zakrada się do okien mieszkania kierownika pruskiej szkoły, stając się świadkiem sceny będącej początkiem serii dramatycznych wypadków.
Ludzkie dramaty i tragiczne wybory, a w ich tle codzienne życie – szkolne perypetie, romantyczne zauroczenia, bolesne rozstania, pałacowe intrygi… I owiana grozą śląskich bajań zagadka kryminalna, która tasuje szeregi serdecznych przyjaciół i zaprzysięgłych wrogów. Na wszystkim kładzie się cień mrocznej tajemnicy sięgającej czasów powstania styczniowego.

„Wrzeciono Boga. Kłosy” to debiut literacki Andrzeja H. Wojaczka. Debiut, jak dla mnie dość udany. Lubię powieści historyczne. Sięgając po tego typu książki, liczę się z tym, że język powieści może być trudny, wymagający, tym bardziej, jeśli akcja toczy się w regionach, które posługują się lokalną gwarą. Powieść z uwagi na regionalny dialekt czyta się dość specyficznie, trzeba przegryźć się przez nią. Gwara do najłatwiejszych nie należy. Za to przede wszystkim pokochałam tę książkę, gdyż tego typu zabiegi dodają realności powieściom i wyjątkowości. Dzięki autorowi przenosimy się sto lat wstecz. Czytając książkę, natrafiamy na wątki miłosne czy kryminalne, nie ma znaczenia, jaki mamy rok, problemy ludziom będą towarzyszyły, tak samo w każdej epoce. Zawsze będziemy zmagali się z nienawiścią, miłością, niezrozumieniem, wojną (szeroko rozumiane spectrum)… Kilka dni temu na rynku pojawiła się kontynuacji powieści – „Wrzeciono Boga. Wdowi grosz”. Czekam na nią z niecierpliwością, aż trafi w moje ręce i poznam dalsze losy rozrabiaki Teofila. Polecam Wam powieść, ale miejcie na uwadze to, iż literatura historyczna zazwyczaj należy do specyficznych, trudniejsze słownictwo, regionalna gwara…

Tytuł: Wrzeciono Boga. Kłosy
Autor: Andrzej H. Wojaczek
Cykl: Wrzeciono Boga (tom 1)
Gatunek: powieść historyczna
Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 28-10-2021
Ilość stron: 488
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 49,90 złDodaj komentarz


Czytaj także

Maestro, Justyna Mietlicka, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Maestro”, Justyna Mietlicka

Sukces, sława, pieniądze. Oskarżenie, które zmieni wszystko.Te same osoby, które klaszczą, będą rzucać w ciebie kamieniami. Kiedy w filharmonii trwa bożonarodzeniowy koncert, w mieszkaniu kilka ulic dalej Sławka ratuje życie wiolonczelistce Alicji. Alicja niechętnie dzieli się bolesnymi wspomnieniami, Sławka jest więc zmuszona sama zanurzyć się w jej przeszłości.


Noc strachów- Katarzyna Wasilkowska-zaczytanyksiazkoholik.pl

„Noc strachów”, Katarzyna Wasilkowska

Była sobie czarna, czarna droga, która prowadziła przez czarną, czarną noc. A na końcu tej czarnej, czarnej drogi rosła wielka stara grusza. A przy tej wielkiej starej gruszy stał koślawy domek z desek. A przed tym koślawym domkiem płonęło małe ognisko. A wokół tego małego ogniska siedziało kilkoro przyjaciół. A każdy z tych przyjaciół miał do opowiedzenia niesamowitą historię