Miód w deszczu, Małgorzata Urszula Laska, zaczytanyksiazkoholik.pl

Region Kurpiowszczyzny i Mazur w powieści „Miód w deszczu”, Małgorzata Urszula Laska


Na wstępie książki autorka tłumaczy nam, dlaczego taki tytuł książki, a nie inny. Otóż region Kurpiowszczyzny wielu osobom kojarzy się z miodem i bursztynami. Powieść została również wzbogacona o Mazury. Fabuła zrodziła się w momencie, kiedy Małgorzata Urszula Laska podczas jednego z Miodobrań Kurpiowskich przemokła do suchej nitki.

Powieść z uwagi na regionalny dialekt czyta się dość specyficznie, trzeba przegryźć się przez sporo gwary, która do najłatwiejszych nie należy. Za to przede wszystkim pokochałam tę książkę. Dodatkowo akcja dzieje się tuż po wojnie, więc dla fanów literatury historycznej dodatkowy plus, w tym dla mnie. Powojenna rzeczywistość nie jest łatwa, życie rodzinne miesza się tu z historią. Ślady po okupacji i przemarszach wojsk, ukrywanie partyzantów, los żołnierzy wyklętych w PRL-owskiej rzeczywistości – te i inne tematy nie są obce mieszkańcom. Autorka pokazuje nam trud życia rodzinnego, miłość Gretel do Juliana, gdzie musieli zmagać się z próbą czasu, przemoc domową z ręki męża tyrana w stosunku do Antosi. Jak większość sąsiadów i tutaj sąsiedzi wolą udawać, że nic złego się nie dzieje. Regionalistka pomagała w korekcie kurpiowskich dialogów, stąd też są dopracowane do perfekcji.

Czytając, cisną się łzy do oczu, chociażby z tego względu, jaki los jeden człowiek drugiemu jest w stanie zgotować. Bardzo to przykre, że mimo upływu wielu lat ludzie nie potrafią się porozumiewać. Czy Gretel i Julianowi uda się tak pielęgnować miłość, aby przetrwała trudny czas?

Małgorzata Urszula Laska poprzez swoją powieść „Miód w deszczu” zabiera nas w region Kurpiowszczyzny i Mazur lat 50/60. W niemal baśniowej opowieści ujęte zostały bolesne aspekty naszej historii, ale czy nie za poruszanie trudnych tematów jeszcze bardziej kochamy książki? „Miód w deszczu” z całą pewnością jest propozycją wartą rozważenia!

Zaczytany Książkoholik


Tytuł: Miód w deszczu
Autor: Małgorzata Urszula Laska
Gatunek: literatura obyczajowa, romans, literatura historyczna
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
Data wydania: 29-08-2021
Ilość stron: 368
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 48,00 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Ta druga, Karolina Wilczyńska, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Ta druga”, Karolina Wilczyńska

Czy dwie kobiety mogą dzielić się miłością do tego samego mężczyzny? Autorka najpiękniejszej literatury obyczajowej stworzyła niebanalną i mądrą historię, która może stać się bliska każdej kobiecie. Wciągająca i zapadająca w pamięć opowieść o tym, do czego może doprowadzić ocenianie po pozorach, chorobliwa zazdrość i życie pełne niedomówień. I jak daleko może posunąć się kobieta żyjąca w poczuciu, że odsunięto ją na dalszy plan.


Żony gejów

„Żony gejów” autorstwa Marii Mamczur – to dość skomplikowane

Autorka reportażu na wstępie zaznacza nam „nie jest prawdą, że wszystkie żony gejów mają chłopięce sylwetki – wąskie biodra i mały biust. Nie jest prawdą, że żaden gej nie jest w stanie współżyć z kobietą. Nie jest prawdą, że każde małżeństwo kobiety z gejem, który po latach się ujawnił, kończy się rozwodem.”