Blog książkowy - Wojna nowego wieku - Agresja Rosji przeciw Ukrainie 2022-2023 - Andrzej Małkiewicz - Piotr Szymaniec - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Wojna nowego wieku? Agresja Rosji przeciw Ukrainie 2022-2023″, Andrzej Małkiewicz, Piotr Szymaniec


Książka „Wojna nowego wieku? Agresja Rosji przeciw Ukrainie 2022-2023″ stanowi obszerny i szczegółowy zapis tragicznych wydarzeń, które rozegrały się na Ukrainie w latach 2022-2023, czyli pierwszym roku walk. Autorzy wnikliwie analizują genezę konfliktu, uwarunkowania prawnomiędzynarodowe i światowe konsekwencje, starając się ukazać zarówno aspekty polityczne, jak i ludzkie dramaty związane z tą brutalną agresją.

Armia, by być skuteczna, potrzebuje nie tylko broni. Żołnierze muszą być przekonani, że walczą, ryzykują życie, mogą zginąć – w słusznej sprawie, zwłaszcza w obronie ojczyzny.

Autorzy podkreślają, że za wcześnie jest (mówimy tutaj o okresie od 22.02.2022 do 03.2023 roku), by wojnę podsumować, gdyż wciąć nie wiadomo jak ona się skończy. Wiele aspektów objętych jest tajemnicą, często istotne fakty trafiają do szerszego grona odbiorców po kilku miesiącach. Mamy do czynienia z opowieścią o bohaterstwie i determinacji ludzi, którzy stawiają czoła przeciwnościom. Mimo licznych zniszczeń i przerażających zbrodni wobec cywilów, obrońcy Ukrainy nieustannie dają przykłady męstwa, co sprawia, że ta wojna staje się dla nich swoistym bojem o ojczyznę, analogicznym do walk z najeźdźcą hitlerowskim.

Rosyjskie przygotowania do rozmowy z Ukrainą rozpoczęły się już w 2015 r., a bezpośrednie od marca 2021 r. Wywiad USA pierwsze informacje o tym … przekazał swoim sojusznikom i Ukrainie.

Wojna ta wywarła również spory wpływ na Polskę, z uwagi na przybycie milionów uchodźców. Niewątpliwie jednym z najważniejszych walorów tej książki jest jej aktualność. Autorzy podejmują temat, który w momencie powstania książki pozostawał gorący i wciąż wstrząsał światem. Dzięki temu mamy okazję bliżej poznać wydarzenia, które miały istotne konsekwencje nie tylko dla Ukrainy, lecz także dla stosunków międzynarodowych.

Świadomość narodowa Ukraińców zaczęła się rodzić jeszcze w czasach przynależności do Rzeczpospolitej, gdy dostrzegali, że różnią się od mieszkańców Rosji, mają odrębną kulturę, język, własną historię. Ugruntowaniu tożsamości sprzyjały walki Kozaków z Polską, Moskwą, Tatarami…

Ciekawym aspektem książki jest również analiza reakcji społeczności międzynarodowej na rosyjską agresję. Solidarność społeczeństw innych państw, wyrażana poprzez różnorodne formy pomocy, stanowi ważny wątek tej narracji. Dostawy leków, żywności, sprzętu dla armii czy wsparcie dla uciekinierów to tylko niektóre przejawy tej międzynarodowej solidarności.

Jedna z technik działania Rosji od początku lat 90. było tworzenie quasi-państwa (parapaństwa, państwa marionetkowe…), takich jak Abchazja, południowa Osetia… Naddniestrze… Takie twory były istotnym problemem stosunków międzynarodowych, stawały się źródłem licznych patologii …, nielegalnego handlu alkoholem, bronią, narkotykami.

Nie sposób nie wspomnieć o wyważonym podejściu autorów do tematu. Choć ich sympatie są wyraźnie po stronie Ukrainy, starają się przedstawić zdarzenia z różnych perspektyw, co czyni tę książkę bardziej obiektywną i kompletną.

Największe w świecie wydatki na wojsko ponosiły w 2021 r. USA – 800 mld. dol. Armia Rosji pod względem liczebności była piąta w świecie, miała ponad milion żołnierzy. Największą armią świata dysponowały Chiny – miały ponad 2,2 mln żołnierzy w czynnej służbie i drugie tyle w rezerwie. Armia USA miała niemal 1,4 mln żołnierzy zawodowych, Indie 1,2 mln, niewiele mniej Korea Pn.

To, co mi najbardziej się spodobało to to, że Autorzy nie ograniczają się tylko do pierwszego roku agresji Rosji na Ukrainę, ale sięgają daleko wstecz. Poznajemy historię nie tylko tych dwóch Państwach, ale również innych, które w przeszłości spotkały podobne losy. Andrzej Małkiewicz oraz Piotr Szymaniec przedstawiają nam dość szczegółowo władze, polityków, oligarchów, prezydentów, generałów, ludzi, którzy na przestrzeni lat rządzili w Rosji i Ukrainie.

„Wojna nowego wieku? Agresja Rosji przeciw Ukrainie 2022-2023″ to niezwykle ważna pozycja, która pozwala lepiej, ale w lekki sposób zrozumieć skomplikowaną rzeczywistość współczesnej polityki międzynarodowej. To lektura nie tylko dla tych, którzy interesują się geopolityką, lecz również dla wszystkich, którzy pragną lepiej zrozumieć dynamikę współczesnego świata.

Tytuł: Wojna nowego wieku? Agresja Rosji przeciw Ukrainie 2022-2023
Autor: Andrzej Małkiewicz, Piotr Szymaniec
Gatunek: militaria, wojskowość, reportaż
Wydawnictwo INFORTeditions
Data wydania: 2023
Ilość stron: 540
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa: 75,00 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Planuję 2024 rok – Spokój. Kalendarz 2022 - Paulo Coelho - zaczytanyksiazkoholik.pl

Planuję 2024 rok – „Spokój. Kalendarz 2024”, Paulo Coelho

Podróż przez cały rok w towarzystwie sentencji Paula Coelho. Kalendarz na 2024 rok z cytatami z dzieł brazylijskiego pisarza w pięknej szacie graficznej autorstwa Cataliny Estrady. „Życie może być krótkie albo długie, lecz ważne jest, w jaki sposób je przeżywamy.” – Demon i Panna Prym, Paulo Coelho


W jednej chwili, Suzanne Redfearn, zaczytanyksiazkoholik.pl

„W jednej chwili”, Suzanne Redfearn

Przejmująca opowieść o tym, jak kruche jest życie, ale też o tym, jak silne potrafią być nasze więzi i wola przetrwania. To miała być wspaniała weekendowa wyprawa na narty z rodziną i przyjaciółmi. Los jednak zrządził inaczej. W jednej chwili kończy się życie szesnastoletniej Finn, gdy samochód jej rodziców wypada z ośnieżonej drogi i stacza się po zboczu góry. Zawieszona między światami dziewczyna patrzy bezsilnie, jak jej najbliżsi walczą o przetrwanie.