Z akt FBI. W pogoni za rosyjskim szpiegiem-Denson-zaczytanyksiazkoholik.pl

Wierność, Odwaga, Prawość – „Z akt FBI. W pogoni za rosyjskim szpiegiem”, Bryan Denson


„Drugi tom serii Z AKT FBI. „W pogoni za rosyjskim szpiegiem” to wciągająca relacja z poszukiwań tytułowego szpiega, a zarazem byłego agenta CIA, Aldricha Amesa.” Czy zgadzam się ze stwierdzeniem Wydawcy?

Agenci FBI zobowiązują się strzec Konstytucji USA, bronić Amerykanów. Odznaki nosi czternaście tysięcy agentów Federalnego Biura Śledczego, a ich działania wspierają pomocnicy w ilości dwudziestu jeden tysięcy osób. W latach 30. XX wieku największe zagrożenie dla Ameryki czaiło się wewnątrz własnych granic Państwa. Druga połowa XX wieku przyniosła nowe zagrożenia, z którymi agenci musieli się zmagać. Po 11 września głównym zadaniem i misją FBI stała się ochrona Amerykanów przed terrorystami, szpiegami, grupami przestępczymi, korupcją, cyberatakami oraz zamachami na ustrój gospodarczy, polityczny oraz wojsko USA.

Motto FBI: Wierność, Odwaga, Prawość.

ZSRR oraz Stany Zjednoczone cały czas walczyły o globalną dominację. Zawodowi szpiedzy mieli wykradać tajemnice danego Państwa. Sekrety, aby unicestwić przeciwnika. W USA ośrodkiem operacji szpiegowskich była Centralna Agencja Wywiadowcza, zwana jako CIA. W przypadku Związku Radzieckiego było to KGB (Komitet Bezpieczeństwa Państwowego). Każda z agencji nieustannie rekrutowała ludzi gotowych zdradzić sekrety przeciwnika.

Wraz z zakończeniem zimnej wojny (Boże Narodzenie 1991 r.) upadł Związek Radziecki, a zastąpiła go Federacja Rosyjska. Od teraz KGB nazywało się SWZ (Służba Wywiadu Zagranicznego). Zimna wojna zimną wojną, mimo iż oficjalnie uznano ją za zakończoną, nie można było powiedzieć tego samego o szpiegowskich rozgrywkach pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem.

Leslie G. Wiser, doświadczony łowca szpiegów za wszelką cenę starał się rozpracować Aldricha Amesa. Ames był wysoko wykwalifikowanym oficerem CIA. Powszechnie zwany Rick był podejrzewany o sprzedawanie sekretów USA rosyjskim szpiegom.

Powieść „W pogoni za rosyjskim szpiegiem” to nie tylko opis działania CIA czy SWZ oraz tropienia szpiegów, ale również pokazanie jak człowiek potrafi ulec pokusie. Szybkiemu zarobieniu pieniędzy kosztem rodziny i bezpieczeństwa. Bryan Denson oddał w nasze ręce, jak sam mówi dobrą szpiegowską intrygę. Ciężko się z tym nie zgodzić. Na przestrzeni lat powstało sporo literatury na temat Aldricha „Ricka” Amesa, nie mniej dopiero Denson stworzył taką, która jest napisana językiem przystępnym dla młodzieży. Czyta się ją lekko, zrozumiale i niesamowicie wciąga w świat szpiegostwa. Autor w książce wspomina również o tym, że napisał ją, tak jakby była powieścią. W przeciwieństwie jednak do powieści wszystkie słowa, które właśnie przeczytaliście, mówią prawdę. Jeśli lubicie, spiski, szpiegostwo, dochodzenia, agentów Biura Śledczego … – polecam z całego serca!

Tytuł: Z akt FBI. W pogoni za rosyjskim szpiegiem
Autor: Bryan Denson
Cykl: Z akt FBI, tom 2
Gatunek: kryminał, thriller, sensacja, młodzieżowa
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 21-02-2022
Ilość stron: 140
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 34,00 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Ludzie potrafią Latać

Dla każdego coś dobrego – „Ludzie potrafią latać”

Małe przyjemności mają wielką moc. Dzisiaj mam dla Was książkę, która stanowi zbiór 10-ciu opowiadań, „Ludzie potrafią latać”. Każde opowiadanie dotyczy innych historii, osób, wyciągamy z nich różne morały. Z uwagi na to, że są one stosunkowo krótkie, co chwila wpadamy w inną historię i żyjemy życiem bohaterów.


Paleta uczuć

Debiutancka powieść Renaty Czaban-Kryczki – „Paleta uczuć”

Autorka zasypuje nas w niej miłością, przyjaźnią, namiętnością, oddaniem, cudownymi więziami rodzinnymi … wszystkim, co najlepsze, ale pojawia się również żal, nienawiść, rozczarowanie. Mamy tutaj do czynienia z całym wachlarzem uczuć, jakie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Od śmiechu po łzy.