Blog książkowy - Wakacje z Koszmarkiem. Gniazdo wampirów - Justyna Drzewicka - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Wakacje z Koszmarkiem. Gniazdo wampirów” – emocjonująca opowieść dla dzieci o przygodach w Bieszczadach


Książka „Wakacje z Koszmarkiem. Gniazdo wampirów” autorstwa Justyny Drzewickiej to zabawna i emocjonująca opowieść o przygodach jedenastolatków, Leny i Kacpra, ich świeżo po ślubie dziadków Uli i Marka oraz owczarka belgijskiego Maliny podczas pierwszych wspólnych wakacjach. Lena to wulkan energii, nie usiedzi na miejscu, fascynuje ją Master Chef Junior i dzielnie do niego ćwiczy. Kacper z kolei to naśladowca swojego taty, tak jak on chce być preppersem, czyli zawsze przygotowanym na nietypowe, zagrażające życiu lub bezpieczeństwu sytuacje, stąd też zawsze ma przy sobie plecak ze swoimi szpargałami na czarną godzinę. Ula jest babcią Leny a Marek dziadkiem Kacpra. Mimo iż Lena i Kacper nie są spokrewnieni, to mają wiele ze sobą wspólnego, np. to, że kochają tajemnicze historie, rozwiązywanie zagadek, duchy, wampiry… Postanawiają odwiedzić Bieszczady, aby rozwiązać zagadkę zaginięcia pary naukowców, którzy mieszkali w jednej z chat na Jaworniku. Do miejsca docelowego dowieźć ma ich Koszmarek, czyli zgniłozielony w pomarańczowe ciapki van.

Drzewicka w ciekawy sposób opisuje przeżycia dzieci na wakacjach, co na pewno przypadnie do gustu młodym czytelnikom. Bohaterowie są barwni i sympatyczni, a opisane przez autorkę sytuacje są zabawne i nieraz zaskakujące. W książce jest dużo akcji i zagadek do rozwiązania, co sprawia, że czytelnik nie może oderwać się od lektury.

Jeden z ciekawszych wątków to wampiry, które były pochowane na starym cmentarzu pamiętającym szesnasty wiek, czasy króla Zygmunta II Augusta. Wątek ten dodaje książce tajemniczości i nieco grozy, ale jednocześnie jest łagodny i dostosowany do wieku odbiorcy. Ważne jest, aby napięcie, groza czy niepokój były odpowiednio zbilansowane i żeby te emocje nie przekraczały granic, które mogą być dla dziecka zbyt intensywne lub przerażające. Język w książce jest lekki i prosty, co sprawia, że nawet młodsze dzieci nie będą miały problemów z jej zrozumieniem. Ważne, aby książki dla dzieci poruszały tematy, które są im bliskie i dotyczyły ich codziennego życia, jak również pobudzały wyobraźnię, ciekawość, ekscytację, zaciekawienie, zainteresowanie czy rozwijały kreatywność. Powinny także zachęcać je do myślenia o różnych możliwych rozwiązaniach problemów, jakie napotykają bohaterowie. Justyna Drzewicka w swojej powieści „Wakacje z Koszmarkiem. Gniazdo wampirów” zapewniła wszystko, co najlepsze dla młodych czytelników.

„Wakacje z Koszmarkiem. Gniazdo wampirów” to świetna lektura nie tylko dla dzieci w wieku 9-12 lat. Książka jest wciągająca, zabawna i pełna tajemnic, a bohaterowie są sympatyczni i łatwo się z nimi utożsamiać. Polecam ją wszystkim, którzy chcą spędzić miło czas z ciekawą książką.

Tytuł: Gniazdo wampirów. Wakacje z koszmarkiem
Autor: Justyna Drzewicka
Ilustracje: Ewa i Marcin Minorowie
Cykl: Wakacje z koszmarkiem , tom 1
Wiek: 9-12
Wydawnictwo Dwukropek
Data wydania: 17-05-2023
Ilość stron: 152
Oprawa: twarda
Cena rynkowa: 39,99 zł
Patronat medialny


Dodaj komentarz


Czytaj także

Zioła. Naturalne lekarstwa z pól i ogrodów

Bardzo wartościowa – „Zioła. Naturalne lekarstwa z pól i ogrodów”

„Książka „Zioła. Naturalne lekarstwa z pól i ogrodów” zawiera charakterystykę 100 gatunków roślin leczniczych, informacje na temat ich właściwości, możliwości uprawy, sposobu zbioru, a także wykorzystania. Cennym uzupełnieniem są szczegółowe opisy wykonania leczniczych preparatów i sposób ich zastosowania, a także przepisy kulinarne, w tym receptury na lecznicze nalewki.”


Monika Maciewicz-Kruki-Wiedma-zaczytanyksiazkoholik.pl-blog

Słowiańskie wierzenia w książkach pt. „Wiedma” oraz „Kruki” autorstwa Moniki Maciewicz

Bohaterką powieści jest Biwa, która przybywa na tajemniczą wyspę nad jeziorem Lędo. Dziewczę nie bardzo miało wybór, musiała opuścić rodzinny dom, aby pomóc bratu i tym samym w przyszłości zastąpić wiedźmę. To właśnie tutaj rozpoczyna się jej nowe, całkowicie inne od dotychczasowego życie. Pod okiem