Blog książkowy - Katedra i Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021)

„Katedra i Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021)”


Pomysł napisania i wydania „Katedry i Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021)” zrodził się w ramach przygotowań do obchodów 100-lecia Kliniki. Jest poświęcona historii i osiągnięciom Kliniki Otorynolaryngologii, Głowy i Szyi. Autorzy podkreślają konieczność zachowania pamięci o tych, którzy przyczynili się do rozwoju Kliniki i ratowali zdrowie oraz życie pacjentów.

W książce przedstawiony jest rozwój warszawskiej otorynolaryngologii, włączając w to powstanie Katedry Laryngo-Otorynolaryngologicznej Uniwersytetu Warszawskiego i otwarcie Kliniki akademickiej w 1921 roku. Kolejne rozdziały przedstawiają historię Kliniki od jej powstania do wybuchu II wojny światowej, w tym trudne lata 1939-1944, które przyniosły tułaczkę i straty wśród personelu Kliniki. Po wojnie nastąpiło odbudowanie, oparte na osiągnięciach otorynolaryngologów z okresu II Rzeczypospolitej, i stworzenie współczesnej otorynolaryngologii.

Monografia przedstawia również sylwetki kierowników i pełniących obowiązki kierownika Kliniki, podkreślając ich wkład w osiągnięcia placówki. Wskazane są nazwiska osób, które pracowały w Klinice, a także szeroko przedstawiono sylwetki obecnych pracowników. Wspomnienia kilku pracowników dodatkowo wzbogacają opis historii Kliniki.

Przez 100 lat istnienia Kliniki powstało wiele doktoratów habilitowanych i doktoratów, wydano liczne książki i monografie, oraz opublikowano tysiące prac naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych.

Monografia podkreśla, że dalszy rozwój Kliniki wymaga myślenia o przyszłości i ciągłego rozwoju, jednocześnie zachowując pamięć o przeszłości i kontynuując najlepsze tradycje i misję Kliniki. Ważne są na naszym rynku tego typu publikacje, pokazują one jak wiele dzieje się poza naszym zasięgiem. Ta monografia jest ważnym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych historią otorynolaryngologii i rozwojem tej prestiżowej placówki.

Tytuł: Katedra i Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021), Pod Redakcją Antoniego Bruzgielewicza, Kazimierza Niemczyka
Gatunek: Publikacja Jubileuszowa
Wydawnictwo Komo-Art
Data wydania: 18-04-2023
Ilość stron: 392, format A4
Oprawa: miękka
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Z ręką na pulsie

Dla osób o mocnych nerwach – „Z ręką na pulsie”

Lektura moim zdaniem dość odważna jak na dzisiejsze czasy, kiedy to poruszamy kwestie polityczne i wytykamy politykom to, co obiecywali, a czego nie zrobili, albo zrobili, ale nie dostatecznie dobrze. W tym przypadku chodzi o kwestie dotyczące służby medycznej – NHS


Breaking Rules

„Breaking rules. Gra rozpoczęta” – rozbudza fantazję

Samanta Louis autorka romansu „Breaking rules. Gra rozpoczęta” ostrzegła mnie, że powieść zawiera sporo wulgaryzmów. Będąc po lekturze tej książki, uznałam, że jestem chyba zbyt zepsuta, gdyż według mnie owszem są w niej wulgaryzmy, ale moim zdaniem w granicy normy.