Blog książkowy - Katedra i Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021)

„Katedra i Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021)”


Pomysł napisania i wydania „Katedry i Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021)” zrodził się w ramach przygotowań do obchodów 100-lecia Kliniki. Jest poświęcona historii i osiągnięciom Kliniki Otorynolaryngologii, Głowy i Szyi. Autorzy podkreślają konieczność zachowania pamięci o tych, którzy przyczynili się do rozwoju Kliniki i ratowali zdrowie oraz życie pacjentów.

W książce przedstawiony jest rozwój warszawskiej otorynolaryngologii, włączając w to powstanie Katedry Laryngo-Otorynolaryngologicznej Uniwersytetu Warszawskiego i otwarcie Kliniki akademickiej w 1921 roku. Kolejne rozdziały przedstawiają historię Kliniki od jej powstania do wybuchu II wojny światowej, w tym trudne lata 1939-1944, które przyniosły tułaczkę i straty wśród personelu Kliniki. Po wojnie nastąpiło odbudowanie, oparte na osiągnięciach otorynolaryngologów z okresu II Rzeczypospolitej, i stworzenie współczesnej otorynolaryngologii.

Monografia przedstawia również sylwetki kierowników i pełniących obowiązki kierownika Kliniki, podkreślając ich wkład w osiągnięcia placówki. Wskazane są nazwiska osób, które pracowały w Klinice, a także szeroko przedstawiono sylwetki obecnych pracowników. Wspomnienia kilku pracowników dodatkowo wzbogacają opis historii Kliniki.

Przez 100 lat istnienia Kliniki powstało wiele doktoratów habilitowanych i doktoratów, wydano liczne książki i monografie, oraz opublikowano tysiące prac naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych.

Monografia podkreśla, że dalszy rozwój Kliniki wymaga myślenia o przyszłości i ciągłego rozwoju, jednocześnie zachowując pamięć o przeszłości i kontynuując najlepsze tradycje i misję Kliniki. Ważne są na naszym rynku tego typu publikacje, pokazują one jak wiele dzieje się poza naszym zasięgiem. Ta monografia jest ważnym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych historią otorynolaryngologii i rozwojem tej prestiżowej placówki.

Tytuł: Katedra i Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021), Pod Redakcją Antoniego Bruzgielewicza, Kazimierza Niemczyka
Gatunek: Publikacja Jubileuszowa
Wydawnictwo Komo-Art
Data wydania: 18-04-2023
Ilość stron: 392, format A4
Oprawa: miękka
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Dzieci Sybiru - Tragiczne losy polskich dzieci na Wschodzie - Agnieszka Lewandowska-Kąkol - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Dzieci Sybiru. Tragiczne losy polskich dzieci na Wschodzie”, Agnieszka Lewandowska-Kąkol

Wywiezione na „nieludzką ziemię”, rzucone w surowe, barbarzyńskie warunki, z dala od ojczyzny, rodziny, bliskich. Zmuszone do walki o przetrwanie i zbyt wczesnej dorosłości, do życia z piętnem przeszłości. Zbiór jedenastu opowieści o polskich dzieciach, które, wywiezione na Wschód, osierocone,


Pucio i Kicia Kocia przynoszą miliony, ale nikt nie pobije Mroza! Lista najbogatszych pisarzy i pisarek w Polsce.

Okazuje się, że na pisaniu w Polsce można zarobić miliony, a przynajmniej setki tysięcy. Jak w poprzednich latach, pisarzem o najwyższych dochodach okazał się Remigiusz Mróz.