
„Katedra i Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021)”
Pomysł napisania i wydania „Katedry i Kliniki Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021)” zrodził się w ramach przygotowań do obchodów 100-lecia Kliniki. Jest poświęcona historii i osiągnięciom Kliniki Otorynolaryngologii, Głowy i Szyi. Autorzy podkreślają konieczność zachowania pamięci o tych, którzy przyczynili się do rozwoju Kliniki i ratowali zdrowie oraz życie pacjentów.
W książce przedstawiony jest rozwój warszawskiej otorynolaryngologii, włączając w to powstanie Katedry Laryngo-Otorynolaryngologicznej Uniwersytetu Warszawskiego i otwarcie Kliniki akademickiej w 1921 roku. Kolejne rozdziały przedstawiają historię Kliniki od jej powstania do wybuchu II wojny światowej, w tym trudne lata 1939-1944, które przyniosły tułaczkę i straty wśród personelu Kliniki. Po wojnie nastąpiło odbudowanie, oparte na osiągnięciach otorynolaryngologów z okresu II Rzeczypospolitej, i stworzenie współczesnej otorynolaryngologii.
Monografia przedstawia również sylwetki kierowników i pełniących obowiązki kierownika Kliniki, podkreślając ich wkład w osiągnięcia placówki. Wskazane są nazwiska osób, które pracowały w Klinice, a także szeroko przedstawiono sylwetki obecnych pracowników. Wspomnienia kilku pracowników dodatkowo wzbogacają opis historii Kliniki.
Przez 100 lat istnienia Kliniki powstało wiele doktoratów habilitowanych i doktoratów, wydano liczne książki i monografie, oraz opublikowano tysiące prac naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych.
Monografia podkreśla, że dalszy rozwój Kliniki wymaga myślenia o przyszłości i ciągłego rozwoju, jednocześnie zachowując pamięć o przeszłości i kontynuując najlepsze tradycje i misję Kliniki. Ważne są na naszym rynku tego typu publikacje, pokazują one jak wiele dzieje się poza naszym zasięgiem. Ta monografia jest ważnym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych historią otorynolaryngologii i rozwojem tej prestiżowej placówki.
Tytuł: Katedra i Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (1921 – 2021), Pod Redakcją Antoniego Bruzgielewicza, Kazimierza Niemczyka
Gatunek: Publikacja Jubileuszowa
Wydawnictwo Komo-Art
Data wydania: 18-04-2023
Ilość stron: 392, format A4
Oprawa: miękka
Patronat medialny bloga
Dodaj komentarz
Czytaj także

„Blizna” lepsza niż „Ślad”? Przemysław Żarski
Robert Kreft w dalszym ciągu zmaga się z traumą po samobójstwie matki. Mimo, iż był dzieckiem, kiedy do tego doszło, cały czas cierpli z tego powodu i trudno mu ułożyć sobie życie. Obecnie ciągną się za nim również wydarzenia w okresu nastoletniego. Co się wówczas wydarzyło? Jaki to ma związek z przesyłką z fragmentem ludzkiej skóry? Komisarz Robert Kreft w wirze zbrodni. Żarski napisał intensywny i nieodkładalny kryminał! – Robert Małecki

Czy aby na pewno „Wszystko będzie dobrze”?, Ewa Maja Maćkowiak
Arleta myślała, że poślubiła księcia z bajki. Ale warto pamiętać, że są różne bajki i jej życie raczej do tych różowych nie należało. Honorata jest pracownikiem ośrodka pomocy społecznej. Jedną z jej podopiecznych była Pani Stefania Wężyk. Starsza samotna kobieta, której syn wyjechał spełniać swój amerykański sen. Czy u Arlety i Honoraty, aby na pewno wszystko będzie dobrze?