Pucio i Kicia Kocia przynoszą miliony, ale nikt nie pobije Mroza! Lista najbogatszych pisarzy i pisarek w Polsce.


Okazuje się, że na pisaniu w Polsce można zarobić miliony, a przynajmniej setki tysięcy. Jak w poprzednich latach, pisarzem o najwyższych dochodach okazał się Remigiusz Mróz.

Aż pięcioro pisarek i pisarzy zarobiło w 2022 roku ponad milion złotych, a ośmioro kolejnych – ponad 500 tysięcy złotych. Już po raz czwarty „Wprost” opublikował raport, w którym Szymon Krawiec oszacował zarobki dwudziestu najbogatszych osób ze świata literatury. Raport po raz pierwszy ukazał się pod koniec 2019 roku, zawierał jednak liczne błędy merytoryczne, które zostały wytknięte m.in. przez uwzględnionych w nim twórców.  Uwagi te przysłużyły się do udoskonalenia metodologii w kolejnych latach.

Jedno tylko pozostaje niezmienne – Remigiusz Mróz zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najlepiej zarabiających na książkach. W 2022 roku mógł zarobić nawet 3 098 042 zł! W 2021 roku suma, jaką zainkasował z tantiem, wyniosła 3 480 560 zł, w 2020 roku miało to być nawet 5 063 691 zł, a w 2019 zł jego zarobki zostały oszacowane na 1 821 944,20 zł (choć po uwzględnieniu poprawek co do metodologii, powinno być to raczej 4 554 860 zł). Remigiusz Mróz specjalizuje się w kryminałach. Według badań Biblioteki Narodowej od 2017 roku znajduje się w pierwszej trójce najchętniej czytanych pisarzy w Polsce.

Na drugim miejscu znalazła się Marta Galewska-Kustra, autorka serii książeczek o chłopcu imieniem Pucio. Jest ona nie tylko pisarką, ale też logopedką, pedagożką dziecięcą i pedagożką twórczości, od wielu lat pracowniczką naukową Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, a prywatnie – mamą. Seria o Puciu to edukacyjne książeczki skierowane do najmłodszych – niektóre nawet do zaledwie rocznych dzieci! W 2022 roku autorka miała zarobić 3 040 135 zł.

Podium zamyka kolejna autorka literatury dziecięcej, Anita Głowińska, która stworzyła postać Kici Koci i jej brata Nunusia. Jako absolwentka Akademii Sztuk Pięknych specjalizowała się w konserwacji i restauracji malarstwa oraz rzeźby polichromowanej, a pierwsze ilustrowane książeczki zaczęła przygotowywać dla własnych dzieci. Jej zarobki w 2022 roku to aż 2 933 786 zł.

To nie jedyni polscy milionerzy – znany ze stworzenia postaci wiedźmina Andrzej Sapkowski zarobił w 2022 roku 1 713 678 zł, a noblistka Olga Tokarczuk – 1 065 458 zł.

Choć takie wyniki finansowe mogłyby sugerować, że z kondycją czytelnictwa w Polsce jest znakomicie, to Szymon Krawiec gasi ten entuzjazm:

– Wzrost czytelnictwa spowodowany głównie pandemią, kiedy zamknięci w domach Polacy oprócz książek i Netfliksa za bardzo nie mieli co robić, nie utrzymał się jednak na długo. W badaniu z marca zeszłego roku mamy więc znów spadek. Co najmniej jedną książkę we fragmencie lub całości przeczytało tylko 38% ankietowanych. Z takim wynikiem nawet nie mamy co startować do najbardziej rozczytanych na kontynencie Luksemburczyków (81,7% według ostatniego badania Eurostatu) czy nawet Czechów (66,7%). Możemy za to się pocieszyć, że czytamy więcej niż Rumuni, gdzie po książkę sięga zaledwie co trzeci obywatel – komentuje autor raportu.

Marta Galewska-Kustra i Anita Głowińska nie są jedynymi autorkami dla najmłodszych, które znalazły się w rankingu. Wręcz przeciwnie – na dwadzieścia nazwisk najlepiej zarabiających pisarek i pisarzy, aż dziesięcioro zalicza się do kategorii literatury dziecięcej i młodzieżowej, na listę trafiła też debiutantka, autorka powieści young adult, czyli kierowanej do młodych dorosłych.

Na liście znalazły się więc Justyna Bednarek („Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”), Barbara Supeł („Jadzia Pętelka”), Grażyna Wasilewicz („Baw się i dotknij”), Grzegorz Kasdepke („Detektyw Pozytywka”), Andrzej Maleszka („Magiczne drzewo”), Nela Mała Reporterka i Agnieszka Antosiewicz („Mądre bajki”). Bez wątpienia uwagę zwraca obecność na liście Neli Małej Reporterki, która ma zaledwie 18 lat (gdy ukazała się jej pierwsza książka, miała zaledwie 8 lat), która mimo młodziutkiego wieku zarobiła w ciągu ostatniego roku aż 403 074 zł.

Reprezentantem literatury dziecięcej jest też jeden z dwóch obecnych na liście nieżyjących już autorów, czyli Jan Brzechwa. Drugi to Janusz Christa, autor komiksów z serii „Kajko i Kokosz”.

640 738 zł zarobiła Katarzyna Barlińska znana też jako „P.S. Herytiera” oraz „Pizgacz”. Po tym, jak podbiła Wattpada, wydała w 2022 roku aż cztery tomy cyklu young adult i wskoczyła na dziewiąte miejsce najlepiej zarabiających pisarek i pisarzy, mając zaledwie 21 lat.

Najlepiej zarabiającą dwudziestkę dopełniają: Andrzej Nowak (historia), Katarzyna Bonda (kryminał/sensacja/thriller), Max Czornyj (kryminał/sensacja/thriller), Natalia de Barbaro (poradnictwo/psychologia) i Andrzej Pilipiuk (fantastyka).

– Co ciekawe, wśród najlepiej zarabiających pisarzy nie ma ani jednego autora, który pisałby o wojnie, Rosji czy Ukrainie. Okazuje się, że wojna za naszą wschodnią granicą nie przełożyła się tak bardzo na wybory czytelników, którzy woleli od wojennej retoryki odpocząć – zauważył autor raportu.

Opracowując swój raport, Szymon Krawiec oparł się na panelu sprzedaży detalicznej BookScan Polska prowadzonego przez Nielsen Book Services. Agencja pokrywa około 33% rynku księgarskiego, więc dane są szacunkowe. Autor przyjął, że autorki i autorzy zarabiają 10–15% ceny książki. Lista nie objęła literatury fachowej ani podręczników.

Warto zauważyć, że brane pod uwagę wyłącznie dochody ze sprzedanych książek – pisarki i pisarze dodatkowe zyski mogą czerpać ze spotkań autorskich, warsztatów pisarskich, sprzedaży praw do tłumaczeń czy adaptacji. W przypadku książeczek dla dzieci dochodzi do tego spory rynek gadżetów takich jak puzzle czy maskotki z wizerunkami Pucia czy Kici Koci – zysk z ich sprzedaży nie został uwzględniony w raporcie.

Poniżej prezentujemy listę autorek i autorów, którzy w 2022 roku zarobili najwięcej.

1. Remigiusz Mróz
szacowana sprzedaż: 874 654
szacowany zarobek: 3 098 042 zł

2. Marta Galewska-Kustra
szacowana sprzedaż: 851 820
szacowany zarobek: 3 040 135 zł

3. Anita Głowińska
szacowana sprzedaż: 2 059 992
szacowany zarobek: 2 933 786 zł

4. Andrzej Sapkowski
szacowana sprzedaż: 314 622
szacowany zarobek: 1 713 678 zł

5. Olga Tokarczuk
szacowana sprzedaż: 202 528
szacowany zarobek: 1 065 458 zł

6. Justyna Bednarek
szacowana sprzedaż: 250 971
szacowany zarobek: 840 481 zł

7. Barbara Supeł
szacowana sprzedaż: 393 372
szacowany zarobek: 809 070 zł

8. Andrzej Nowak
szacowana sprzedaż: 82 061
szacowany zarobek: 644 207 zł

9. Katarzyna Barlińska vel „Pizgacz”
szacowana sprzedaż: 145 912
szacowany zarobek: 640 738 zł

10. Janusz Christa
szacowana sprzedaż: 137 753
szacowany zarobek: 590 461 zł

Źródło: https://niestatystyczny.pl/2023/02/14/pucio-i-kicia-kocia-przynosza-miliony-ale-nikt-nie-pobije-mroza-lista-najbogatszych-pisarzy-i-pisarek-w-polsce/
Fot. Mikolaj Starzyński


Dodaj komentarz


Czytaj także

Nadzieja. Dolina marzeń - Odwet. Dolina marzeń - Katarzyna Grochowska - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Nadzieja. Dolina marzeń” oraz „Odwet. Dolina marzeń”, Katarzyna Grochowska

Dwutomowy cykl „Dolina marzeń” to historia młodej kobiety, która uczy się dokonywać niezależnych wyborów i brać odpowiedzialność za siebie. To także opowieść o wymarzonym miejscu na Ziemi. Bohaterowie, zranieni przez los, walczą o swoje szczęście i dążą do pozostawienia za sobą traum z przeszłości.


Sekrety Białej. Chata - Agnieszka Panasiuk - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Sekrety Białej. Chata”, Agnieszka Panasiuk

„Chata” to trzeci tom cyklu obyczajowo-historycznego „Sekrety Białej”. Agnieszka Panasiuk porusza fascynujące, ale mało znane wydarzenia historyczne z okresu pierwszej wojny światowej, które dotknęły między innymi Podlasie. Odwołuje się do bieżeństwa, kiedy to kilka milionów ludzi uciekało przed frontem w głąb Rosji.