Blog książkowy - W poszukiwaniu prawdy - Za wszelką cenę - Harlan Coben - zaczytanyksiazkoholik.pl

W poszukiwaniu prawdy – „Za wszelką cenę”, Harlan Coben


Harlan Coben uchodzi za niekwestionowanego mistrza thrillerów. Poprzez książkę pt. „Za wszelką cenę” ponownie dostarczył mi emocjonującą podróż przez świat zawiłych spisków, kłamstw i tajemnic z przeszłości. Ten emocjonujący rollercoaster trzymał mnie w napięciu do samego końca.

Głównym bohaterem jest David Burroughs, który został skazany na dożywocie za rzekome zamordowanie swojego trzyletniego syna. Wiele osób uznało, że jest socjopatą, psychopatą, człowiekiem obłąkanym lub zaburzonym. To, że David twierdzi, że jest niewinny, wiemy już praktycznie od drugiego zdania powieści, nie mniej, co jakiś czas popada w wątpliwości czy jednak to, co wmawiają mu inni, nie jest przypadkiem prawdą. Po pięciu latach pobytu w więzieniu dowiaduje się, że jego dziecko najprawdopodobniej żyje. To wydarzenie stawia go w sytuacji, w której musi podjąć desperackie kroki, by oczyścić swoje imię, rozwikłać tajemnicę tamtej tragicznej nocy i odnaleźć syna.

Coben doskonale buduje atmosferę zagrożenia i niepewności, prowadząc czytelnika przez labirynt intryg i zwrotów akcji. David desperacko pragnie oczyścić swoje imię i odnaleźć syna. Coben świetnie stworzył wielowymiarowe postacie. David Burroughs, jako bohater pozbawiony nadziei, z determinacją dąży do odkrycia prawdy, a czytając, nie możemy się oprzeć współczuciu i emocjonalnemu zaangażowaniu w jego los. Równocześnie pojawiające się postacie wtórne, takie jak Rachel, jego szwagierka, czy para detektywów Sarah i Max (którzy mnie osobiście bardzo działali na nerwy, ale dodawało to uroku powieści) dodają głębi fabule i stanowią istotny element tajemnicy.

Autor przeniósł mnie do świata emocji bohaterów, a opisane w książce wydarzenia wzbudzają silne uczucia. W momencie, gdy David dowiaduje się o tym, że jego syn żyje, współodczułam z nim szok, zdumienie i niewiarygodną radość. Coben doskonale posługuje się psychologią postaci, co sprawia, że są one autentyczne i łatwe do zrozumienia.

Intryga utrzymuje nas w stałym napięciu, a nieprzewidywalne zwroty akcji sprawiają, że książka trzyma w ryzach emocje do samego końca. Wątek ścigania Davida przez FBI dodaje dodatkowej dawki adrenaliny, podkreślając desperację bohatera i sprawiając, że nie możemy przestać się zastanawiać, czy zdoła uciekać wystarczająco długo, by rozwikłać tę mroczną zagadkę.

„Za wszelką cenę” wciągnęło mnie niesamowicie. Za każdym razem stawiam Cobenowi wysoko poprzeczkę i mam spore oczekiwania, które nie zawsze są spełnione, przykładem był „Chłopiec z lasu”, ale o tym już kiedyś było.

Harlana Cobena, dostarczył mi nie tylko wciągającej fabuły, ale również silnych emocji i zaskakujących zwrotów akcji. Książka ta z pewnością zadowoli fanów autora i miłośników thrillerów, pozostawiając po sobie głębokie wrażenie i pytanie: Jak daleko jesteśmy gotowi się posunąć dla najważniejszej osoby w naszym życiu?

Tytuł: Za wszelką cenę
Tytuł oryginału: I will find you
Autor: Harlan Coben
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Albatros
Data wydania: 11-10-2023
Ilość stron: 416
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Tłumaczenie: Robert Waluś
Cena rynkowa: 49,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Jak naprawdę żyły dinozaury. Zachowania zwierząt ukryte w skamieniałościach, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Jak naprawdę żyły dinozaury. Zachowania zwierząt ukryte w skamieniałościach”, Dean R. Lomax

Czy zastanawialiście się kiedyś, co dinozaury i inne prehistoryczne zwierzęta porabiały na co dzień? Co jadły, jak często ze sobą walczyły, w jaki sposób troszczyły się o swoje potomstwo?


Codex Gigas

Codex Gigas – największa książka świata?

Codex Gigas, choć nazywany „Biblią Diabła”, z samym diabłem – poza jedną, choć ogromną ilustracją – nie ma za wiele wspólnego. Manuskrypt powstał bowiem w klasztorze benedyktynów w Podlažicach (które obecnie stanowią część miasta Chrast). Klasztor ten nie przetrwał burzliwego okresu wojen husyckich (1419–1436), a stworzony przez Czechów rękopis porwali Szwedzi.