Harlan Coben, chłopiec z lasu, zaczytanyksiazkoholik.pl

Coś poszło nie tak? – „Chłopiec z lasu”, Harlan Coben


Mężczyzna o tajemniczej przeszłości musi znaleźć zaginioną nastolatkę. Czy Harlan Coben mnie zawiódł?

W 1986 roku w Stanowym Parku Krajobrazowym Ramapo Mountain niedaleko Westville natrafiono na chłopca. Jego wiek szacowano na sześć, osiem lat. Nieznana tożsamości, nikt go nie szukał, nie wiadomo było jak długo przebywał sam w lesie.

Pewnego dnia znika dręczona w szkole nastolatka – Naomi. Matthew, jej kolega z klasy dzwoni do swojej babci prosząc o pomoc w poszukaniu dziewczyny. Babcia chłopaka, Hester jest adwokatem ze sporymi znajomościami. Postanawia pomóc wnukowi, mimo iż nie znajduje to poparcia u ojca i matki dziewczyny a wnuk nie jest z nią do końca szczery. Pomaga jej Wilde, mężczyzna, który przed 26 laty jako mały chłopiec został znaleziony w lesie. Jako dziecko trafił do rodziny zastępczej a Hester oraz jej rodziną zaprzyjaźnił się i utrzymywali dobre relacje po dziś dzień.

Wilde jako były żołnierz i współpracownik biura detektywistycznego znajduje Naomi. Okazało się, że ukrywała się we własnym domu … w piwnicy. Mimo zapewnień ojca, że jej tam nie ma. Wilde znajduje z dziewczyną wspólny język i dowiaduje się, że wzięła udział w zabawie nazywającej się wyzwanie. W dziewczynie zobaczył siebie – outsidera. Kilka dni po odnalezienie znika ponownie, nikt tym razem nie wierzy, że mogło rzeczywiście wydarzyć się coś złego.

Znika również Crash, kolega z klasy Matthew. Crash pochodzi z bogatej rodziny. Padają podejrzenia o porwanie chłopca dla okupu, możliwe, że palce maczają tutaj politycy. Na prośbę rodziców chłopca w poszukiwania zostają również zaangażowani Hester oraz Wilde. Pewnego dnia przychodzi list z żądaniami okupu w zamian za taśmy z nagraniami. Jakie taśmy z nagraniami posiadają rodzice Crasha? Kogo obciążają? Gdzie i z kim zostanie odnaleziona Naomi?

Po przeczytaniu książki czułam niedosyt. Brakowało mi rozwinięcia wątku Wilde, który uważam za bardzo interesujący. Skoro jego dotyczy tytuł książki myślałam, że dowiemy się o nim i jego pochodzeniu więcej. Wiemy, że dzieciństwo odcisnęło duże piętno na jego dorosłym życiu. Być może Coben będzie chciał kontynuować wątek Wilde w innej książce? Hester właśnie taką postacią jest i dla fanów tego autora na pewno będzie to miłe zaskoczenie to, w jaki sposób pokazał nam siedemdziesięcioletnią, pełną życia kobietę. Mimo wszystko książka przypadła mi do gustu, pisarz mogłoby się wydawać, że zdradza nam w pewnym momencie zakończenie, ale jednak nie, akcja toczy się dalej i poznajemy nowe, zaskakujące fakty. Coben słynie z tego, że w jego książkach natrafiamy na sporo dialogów, dzięki którym płyniemy po książce, wątki polityczne użyte w książce chyba najbardziej w ostatnim czasie na czasie. Żaden polityk nie chciałby, aby jego tajemnice wyszły na jaw. Czy Harlan Coben mnie zawiódł? Może troszeczkę, ale mam nadzieję, że zrekompensuje mi to przy kolejnej swojej powieści.



Tytuł: Chłopiec z lasu
Tytuł oryginału: The Boy from the Woods
Autor: Harlan Coben
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 12-11-2020
Ilość stron: 416
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładowa: 38,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Przeznaczenie ma twoje imię, Katarzyna Grabowska, zaczytanyksiazkoholik.pl

Dla fanów romansów – obowiązkowo – „Przeznaczenie ma twoje imię”, Katarzyna Grabowska

Tom II zakończył się dość burzliwie. „Historia Weroniki, jedynej spadkobierczyni fortuny Floriana Skarbierskiego, i Jusufa, syryjskiego uchodźcy. Dzieliło ich wszystko: kultura, religia, status społeczny.” Weronika Skarbierska po sześcioletniej nieobecności w Polsce przyjeżdza, aby ulżyć w żałobie


Nigdy nie mów na zawsze - Danuta Noszczyńska - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Nigdy nie mów na zawsze”, Danuta Noszczyńska

I odpuść nam nasze winy… Spotkanie w pociągu. W jednym przedziale trafiają na siebie: kryminalistka po piętnastoletniej odsiadce, młodzieniec opuszczający dom dziecka, by zacząć życie na własny rachunek, i zakonnica udająca się na urlop. Ich losy łączą się w nieoczekiwany sposób – wkrótce okazuje się, że mają ze sobą coś wspólnego. Przypadek? Tak. Dziwny, absurdalny, nieprawdopodobny? Tak. Ale na tego rodzaju „przypadki”