Młodość w Skarżysku - Ryszard Tomtas - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Tak kiedyś było – „Młodość w Skarżysku” autorstwa Ryszarda Tomtasa


„Młodość w Skarżysku” Ryszarda Tomtasa to swoistego rodzaju obraz wspomnień rozpoczynających się w pierwszej połowie lat 70. XX wieku. Wspomnienia z tylu lat wstecz mają to do siebie, że pokazują młodość, jakiej już nikt nie zazna. Czasy się zmieniają a wraz z nimi okres dorastania. Autor nie cukruje opowieści, dość dosadnie przedstawia biedę, okres buntu, chłodu, komunizmu czy chwiejny krok ojca wracającego do domu po wypłacie. Młody Rysio zdradza nam, jak bał się pobicia na osiedlu przez starszych kolegów, czy z powodu biedy musiał kraść ulubioną kawę swojej mamy. Przykre jest to, że dzieci widzą często więcej, niż nam dorosłym się wydaje. Obarczamy je swoimi problemami, a powinny zaznawać dzieciństwa, nie martwiąc się problemami dorosłych.

Autor od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, ale mimo wszystko młodość w Skarżysku siedzi w nim twardo. Pokazuje jak to się kiedyś żyło. Obecnie jest znieczulica wśród sąsiadów. Kiedyś, mimo iż na porządku dziennym było podglądanie sąsiadów, czy kłótnie z nimi, było się wolniejszym niż teraz. Życie nie oszczędzało nikogo.

Przyjemnie zatracało mi się we wspomnieniach Ryszarda Tomtasa, czułam się, jakbym słuchała opowieści mojego taty, który często lubi nam opowiadać o swoim dzieciństwie, młodości oraz tym, co jako dzieciak wyprawiał. Mimo iż książka posiada pewne niedociągnięcia, zresztą obecnie na rynku mało która jest bezbłędna, to czyta się ją przyjemnie, zakładając, że lubi się oczywiście taki rodzaj literatury, jakim są wspomnienia. „Młodość w Skarżysku” jest warta uwagi.

Książkę możecie zamawiać bezpośrednio u Wydawcy e-mailowo literacka@pkp-jazda.pl lub poprzez FP Literacka PKP-Jazda

Tytuł: Młodość w Skarżysku
Autor: Ryszard Tomtas
Gatunek: wspomnienia
Wydawnictwo: Komograf
Data wydania: 29-08-2022
Ilość stron: 96
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 23,00 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

I Kissed Shara Wheeler - Casey McQuiston - zaczytanyksiazkoholik.pl

„I Kissed Shara Wheeler”, Casey McQuiston

Pełna przygód, romantyczna opowieść, w której pocałunek to nie koniec, lecz dopiero początek… O „I Kissed Shara Wheeler” w można opowiadać długo, ale by do niej zachęcić, wystarczy jedno zdanie: ta powieść rozbawi was do łez i poruszy wasze serca, a oderwiecie się od niej dopiero wtedy, gdy przewrócicie ostatnią stronę.


Wywiad - Katarzyna Mak 2 Zaczytanyksiazkoholik.pl

Czym w najbliższym czasie zaskoczy nas Katarzyna Mak?

Zapraszam Was na wywiad! Dowiecie się z niego m.in. dlaczego mąż pisarki jeden z jej cykli określa mianem „kulturalny erotyk”? Jakie emocje towarzyszą autorce w dniu premiery książki? Jakimi zasadami kieruje się w życiu? Miłej lektury!