Młodość w Skarżysku - Ryszard Tomtas - zaczytanyksiazkoholik.pl - blog

Tak kiedyś było – „Młodość w Skarżysku” autorstwa Ryszarda Tomtasa


„Młodość w Skarżysku” Ryszarda Tomtasa to swoistego rodzaju obraz wspomnień rozpoczynających się w pierwszej połowie lat 70. XX wieku. Wspomnienia z tylu lat wstecz mają to do siebie, że pokazują młodość, jakiej już nikt nie zazna. Czasy się zmieniają a wraz z nimi okres dorastania. Autor nie cukruje opowieści, dość dosadnie przedstawia biedę, okres buntu, chłodu, komunizmu czy chwiejny krok ojca wracającego do domu po wypłacie. Młody Rysio zdradza nam, jak bał się pobicia na osiedlu przez starszych kolegów, czy z powodu biedy musiał kraść ulubioną kawę swojej mamy. Przykre jest to, że dzieci widzą często więcej, niż nam dorosłym się wydaje. Obarczamy je swoimi problemami, a powinny zaznawać dzieciństwa, nie martwiąc się problemami dorosłych.

Autor od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, ale mimo wszystko młodość w Skarżysku siedzi w nim twardo. Pokazuje jak to się kiedyś żyło. Obecnie jest znieczulica wśród sąsiadów. Kiedyś, mimo iż na porządku dziennym było podglądanie sąsiadów, czy kłótnie z nimi, było się wolniejszym niż teraz. Życie nie oszczędzało nikogo.

Przyjemnie zatracało mi się we wspomnieniach Ryszarda Tomtasa, czułam się, jakbym słuchała opowieści mojego taty, który często lubi nam opowiadać o swoim dzieciństwie, młodości oraz tym, co jako dzieciak wyprawiał. Mimo iż książka posiada pewne niedociągnięcia, zresztą obecnie na rynku mało która jest bezbłędna, to czyta się ją przyjemnie, zakładając, że lubi się oczywiście taki rodzaj literatury, jakim są wspomnienia. „Młodość w Skarżysku” jest warta uwagi.

Książkę możecie zamawiać bezpośrednio u Wydawcy e-mailowo literacka@pkp-jazda.pl lub poprzez FP Literacka PKP-Jazda

Tytuł: Młodość w Skarżysku
Autor: Ryszard Tomtas
Gatunek: wspomnienia
Wydawnictwo: Komograf
Data wydania: 29-08-2022
Ilość stron: 96
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 23,00 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Agata Bieńk, zamruczę ci, zaczytanyksiazkoholik.pl

Agata Bieńko, „Zamruczę ci”

Pod kołami samochodu Pauli ginie czarny kot, któremu niechcący odebrała ostatnie – siódme – życie. Właścicielka kota, stara cyganka, rzuca na dziewczynę klątwę. Z początku ta nic sobie z niej nie robi, jednak po roku ma za sobą trzy nieudane związki, niezliczone kłótnie, a do tego jej młodsza siostra właśnie planuje ślub! Nawet jej najlepsza przyjaciółka i współlokatorka Zosia, która „zna się na takich rzeczach”, niewiele może zdziałać. Zabawna romantyczna historia, w której nie tylko nieszczęścia chodzą parami!


Dni, tygodnie i miesiące z sową, jeżem i zającem - Adrian Markowski - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Dni, tygodnie i miesiące z sową, jeżem i zającem”, Adrian Markowski

Niezależenie od tego, czy nazwy i kolejność dni tygodnia i miesięcy sprawiają kłopot twojemu dziecku, czy też nie, ta książka jest dla niego. Przecież każdy musi się nauczyć, że piątek jest po czwartku, a wrzesień po sierpniu, a najlepiej i najszybciej uczymy się wtedy, gdy sprawia nam to przyjemność. Autor zawartych w książce zabawnych wierszyków nie tylko uczy dzieci, ale