Czarna walizka. Wszystko dla ciebie-Katarzyna Ryrych-zaczytanyksiazkoholik.pl

Saga rodzinna – „Czarna walizka. Wszystko dla ciebie” autorstwa Katarzyny Ryrych


Saga rodzinna o kilku pokoleniach pewnej znanej odeskiej rodziny, wielkich wojnach tego świata, burzliwych uczuciach, niekonwencjonalnych związkach. Historie ludzi, którzy żyjąc blisko siebie, nie mieli o sobie pojęcia.”

Akcja powieści toczy się pod koniec XIX wieku. We Lwowie sieroty zwane kantonistami trafiają pod skrzydła sióstr zakonnych. Dzieci są podrzucane pod bramę zakonu, przynoszone przez rodzeństwo lub kogoś z gminy, jeśli uznawano, że nie uda się wykarmić kolejnego dziecka. Najukochańszą opiekunką dla sierot była osiemdziesięcioletnia siostra Agłaja, nie szczędziła im czułości i słodyczy, w przeciwieństwie do innych mniszek wychowujących dzieci twardą ręką. Każde dziecko po pojawieniu się w murach zakonu otrzymywało nowe imię. Gdyby nie ofiary zamożnych ludzi, sierociniec nie byłby w stanie funkcjonować. Siostra Agłaja spędziła w nim sześćdziesiąt cztery lata swojego życia. Sierociniec miał swojego anioła, jeśli tak mogę to ująć. Kupiec z Odessy przywoził do klasztoru wełniane pończochy, buciki, pomarańcze, kakao czy czekoladę. Pewnego dnia zostaje podrzucony śliczny chłopiec o imieniu Izaak. Agłaja twierdząc, że dziecko zesłał Bóg i mając objawienia Matki Boskiej, szybko noworodka chrzczą i nadają nowe imię, Mikołaj. Jego rodzicami chrzestnymi zostają przechodzący obok sierocińca ludzie: złodziej oraz aktorka. Chłopczyk na pamiątkę otrzymuje coś bardzo cennego, co od razu trafia do sejfu. Tajemniczy przedmiot ma otrzymać w dniu swojego ślubu.

Mikołaj trafia do domu zamożnego kupca, któremu nie jest obojętny los sierot. Konstanty Brodski wraz z żoną mają wszystko, oprócz własnego potomstwa, dlatego też mężczyzna chce uczynić żonie niespodziankę. Wraz z Brodskim w podróż wyrusza Chaja, tak zwana mamka, czyli młoda kobieta, która w trakcie podróży jak i już w domu nowych rodziców karmi dziecko. Bez niej niemowlę nie przeżyłoby.

Mały Mikołaj dorasta w otoczeniu rodziców oraz Chai. Poznaje życie bogatego dziecka. Ciągnie go również w nieznany świat, który jest poza rezydencją jego rodziców. Tam poznaje pewnego chłopca, który pokazuje mu zupełnie inne życie. Jak potoczą się losy bohaterów? Chrzestnych, mamki czy małego Mikołaja, dla którego rodzice mieli już plan na przyszłość, kiedy tylko przekroczył próg ich domu.

„Czarna walizka. Wszystko dla ciebie” to pierwszy tom sagi „Czarna walizka”. Katarzyna Ryrych oddała w moje ręce coś niesamowitego, literatura piękna, której wydarzenia dzieją się w latach 1900-1916. Książka wręcz wciąga w historię przedstawioną na swoich kartach, w wydarzenia o charakterze historycznym, obyczajowym oraz społecznym. Jest w niej wszystko, co dobra powieść powinna zawierać: historię, miłość, tajemnicę, pierwsze miłosne uniesienia, walkę o lepszy byt, humor, ciekawą fabułę… Czyta się ją lekko i przyjemnie, niekiedy dopadały mnie momenty szoku czy też zaskoczenia w związku z tym, jak toczyły się losy bohaterów. Ostatecznie, w momencie, kiedy zakończyłam czytać, ciężko mi było się z nimi rozstać. Każdy z przedstawionych bohaterów niesie coś za sobą, widzimy jak pod wpływem zmieniającego się otoczenia spowodowanego wojną, zmieniają się. Cieszę się, że miałam możliwość przeczytania powieści. Chociaż rzadko czytam sagi rodzinne, w tym wypadku wiem, że tom drugi koniecznie muszę nabyć. Jeśli sięgacie po literaturę piękną, obyczajową, której w dodatku przedstawione wydarzenia dzieją się pod koniec XIX wieku, to z czystym sercem mogę Wam ją polecić.

Tytuł: Czarna walizka. Wszystko dla ciebie
Autor: Katarzyna Ryrych
Cykl: Czarna walizka (tom 1)
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 08-02-2022
Ilość stron: 251
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 38,00 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Federico Axat, zaczytanyksiazkoholik.pl

Federico Axat

Federico Axat urodził się w Buenos Aires 19 czerwca 1975 r. Mimo iż z wykształcenia jest inżynierem, jego zainteresowania i powołanie zawiodły go do pisarstwa. Prawa autorskie do książek argentyńskiego pisarza zakupiło trzydzieści pięć wydawnictw z całego świata, a w przygotowaniu znajduje się adaptacja kinowa „Ostatniego wyjścia”.


Winna

Zostanę na dłużej z Alicją Sinicką – „Winna”

Książką „Winna” rozpoczynam swoją przygodę z Alicją Sinicką. Kolejna czeka mnie na przełomie stycznia/lutego … ale o tym w swoim czasie. Wróćmy do „Winnej” z wątkiem kryminalnym. Pragnęła miłości, pragnęła szczęścia, wpadła w pułapkę .