Blog książkowy - Refleksja nad sensem życia - Samotność Boga - Antoni Grycuk - zaczytanyksiazkoholik.pl

Refleksja nad sensem życia – „Samotność Boga”, Antoni Grycuk


Książkę Antoniego Grycuka pt. „Samotność Boga” śmiało możemy nazwać studium psychologicznym, które porusza głębokie obszary ludzkiej psychiki, ukazując skomplikowane relacje między marzeniami a rzeczywistością, strachem a odwagą oraz przeszłością a teraźniejszością. Autor w sposób poruszający przedstawia historię głównego bohatera, Marka, który przeżywa bolesną podróż przez labirynt własnych lęków i poczucia odpowiedzialności.

Od najmłodszych lat Marek marzył o tym, by zostać lekarzem. Jego dziecięce zabawy w leczenie lalek i wybór trudnej specjalizacji kardiochirurgii były wyrazem niezwykłej determinacji i zdolności. W szkole podstawowej żartowali i kpili sobie z niego, gdyż standardowo nastolatkowie nie mają w tym wieku tak ściśle sprecyzowanych planów. Jednak los rzucił mu trudności, które skłoniły go do rezygnacji z ukochanej pracy i zanurzenia się w samotności prowadząc zakład pogrzebowy. Grycuk zręcznie przedstawia psychologiczne konsekwencje tego wyboru, ukazując, jak przeszłość może stać się ciężarem, który paraliżuje nawet najzdolniejsze jednostki.

Chcesz wyręczać Boga w ratowaniu ludzkiego życia, a co z ciebie za człowiek?

Autor świetnie oddaje atmosferę stresu związanego z pracą w jednym z najtrudniejszych obszarów medycyny. Opisuje nie tylko trudy zawodowe Marka, ale także jego wewnętrzne zmagania z duchami przeszłości. Jesteśmy wciągani w emocjonalną podróż głównego bohatera, współczując mu w trudnych chwilach i trzymając kciuki za jego odrodzenie.

Mawia się, że każdy lekarz ma swój cmentarz, ale ludzie rzadko zdają sobie sprawę, że niektórzy medycy na tych cmentarzach żyją.

„Samotność Boga” to nie tylko historia zawodowych zawirowań, ale także głęboka refleksja nad sensem życia, decyzjami, jakie podejmujemy, i koniecznością zmierzenia się ze własnymi lękami. Grycuk bawi się psychologicznymi niuansami, stawiając pytania o to, co naprawdę definiuje naszą egzystencję i jakie są granice naszych możliwości.

Czym jest ten ból?
I jaki jest Bóg, skoro tworząc nas na własne podobieństwo, obdarzył nas tym bólem…?

Styl Grycuka cechuje się płynnością, a jednocześnie głęboką refleksją. Autor posługuje się łatwym dla czytelnika językiem, umiejętnie kreśląc emocje i psychologiczne przeżycia bohaterów. Dialogi są autentyczne, a narracja prowadzi nas przez labirynt ludzkich uczuć. Praca kardiochirurga, czy też pracownika zakładu pogrzebowego przygotowującego np. zwłoki do pogrzebu, jest dość precyzyjnie przedstawiona, ale u mnie nie powodowała negatywnych emocji.

Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o swoich planach na przyszłość.

Woody Allen

Książka skłania do refleksji nad własnym życiem, zachęcając do zastanowienia się nad tym, co jest naprawdę ważne, i jakie ofiary jesteśmy gotowi ponieść w imię swoich marzeń. „Samotność Boga” to poruszająca opowieść, która nie tylko trzyma czytelnika w napięciu, ale również każe mu zastanowić się nad własnym życiem i wyborem ścieżki, którą podąża.

…Ludzie najbardziej boją się śmierci. I to nie tylko swojej, ale i czyjejś. Gdyby nie ten lęk, inaczej byśmy żyli…

Tytuł: Samotność Boga
Autor: Antoni Grycuk
Gatunek: literatura obyczajowa, literatura piękna
Wydawnictwo Seqoja
Data wydania: 2023
Ilość stron: 260
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 45,00 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Każde twoje słowo, Marta Reich, zaczytanyksiazkoholik.pl

W sam raz po ciężkim dniu – „Każde twoje słowo”, Marta Reich

„Najczęściej ranimy tych, którzy są nam najbliżsi.” Jak Marta Reich poradziła sobie z pierwszą swoją powieścią obyczajową z elementami suspensu? „Rok 2017. Karolina ma wspaniałe życie… i przeszłość z najgorszych snów. Z pozoru silna i niezależna, mierzy się z sekretami i traumami, do których trudno przyznać się nawet najbliższym. Kiedy pewnego wrześniowego poranka


Powrót Anny, Lisa Scottoline, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Powrót Anny”, Lisa Scottoline

Nikt nie rani bardziej niż rodzina. Doktor Noah Alderman, samotnie wychowujący syna wdowiec, powtórnie żeni się z cudowną kobietą Maggie Ippolitti. Po raz pierwszy od wielu lat on i jego syn są znowu szczęśliwi. Szczęśliwa jest również Maggie – mimo tęsknoty za Anną, córką, której nie widziała od czasu, gdy ta była niemowlęciem. Los jednak daje kobiecie jeszcze jedną szansę – Maggie będzie mogła ponownie zostać matką dziecka, które – jak wcześniej myślała − straciła na zawsze