Przemysław Żarski, Ślad, zaczytanyksiazkoholik.pl

Dla fanów kryminałów – „Ślad”, Przemysław Żarski


Wojciech Chmielarz o książce kolegi po fachu mówi: „Wielowątkowe śledztwo, niejednoznaczni bohaterowie i brutalny morderca, który nie cofnie się przed niczym. Świetna powieść!” Czy Przemysław Żarski rzeczywiście zachwycił?

Książką „Ślad” rozpoczęłam swoją przygodę z twórczością Żarskiego. Policjant wydziału kryminalnego Robert Kreft wraz z zespołem natrafiają na ślad – kaseta VHS – z zapisem morderstwa pewnej dziewczyny. Odkopują tym samym nierozwiązaną sprawę sprzed 25 lat, kiedy to dziewczyna wracająca samotnie ze studniówki znika bez śladu. Równolegle prowadzą śledztwo w sprawie innych morderstw. Czy są one ze sobą w jakichś sposób powiązane? Czy zaginioną przed laty dziewczynę uda się im odnaleźć? Kto stoi za wszystkim, co złe?

Dwadzieścia jeden gramów. Tyle, przynajmniej według Duncana MacDougala, waży ludzka dusza.

Życie ma to do siebie, że lubi płatać figle i w najmniej odpowiednim momencie przeszłość o sobie przypomni i ujawni pewne tajemnice. Nic nie zostanie w ukryciu.

Oprócz sposobów prowadzenia śledztwa poznajemy również życie prywatne bohaterów. Pozwala nam to zacząć darzyć sympatią niektórych z nich. Zaczynamy oceniać, dlaczego dany bohater postąpił tak, a nie inaczej.

Zdradził Pana zegarek i zamiłowanie do detali pewnej starszej pani …

Krefta dodatkowo męczy historia sprzed lat, kiedy to jego matka popełniła samobójstwo wyskakując z okna na jego oczach. Mając nadzieję, że odkryje coś nowego, potajemnie szuka jakichś nowych śladów i informacji w tej sprawie.

Autor wykorzystał zabieg wielowątkowości. Każdy rozdział dotyczy innego roku oraz innej osoby, ostatecznie wszystko się ze sobą łączy w zgrabną całość. Pokazanie prywatnego życia bohaterów oraz ich problemów jest miłą odskocznią od opisów morderstw. Czego innego można się spodziewać po kryminale jak przedstawienia tego, kto, w jaki sposób zginął i jak do tego doszło. Przyznam szczerze, że w momencie, kiedy nie zwróciłam uwagi, na to którego roku i której osoby dotyczy dany rozdział rozchodziła mi się całość i musiałam się cofnąć, aby to, co czytam „włożyć do odpowiedniej szufladki”. Chwila większej uwagi była tego warta. Nie żałuję czasu spędzonego na lekturze „Śladu”. Zachęcam Was do niej.
Tytuł: Ślad
Autor: Przemysław Żarski
Cykl: Robert Kreft (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 12-02-2020
Ilość stron: 512
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 36,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Cytrusowy Gaj

„Cytrusowy Gaj”, Katarzyna Kielecka

„Cytrusowy gaj” to opowieść o różnych odcieniach przyjaźni i miłości,o rozczarowaniu i nadzi i, a także o tym jak wiele sekretów, wyzwań i niespodzianek niesie ze sobą życie. Historia dziewczyny, która wbrew wszystkiemu wierzyła w swój … cytrusowy gaj.


Katarzyna Mak, Inna niż wszystkie, zaczytanyksiazkoholik.pl

Czy tym razem zaskoczyła mnie Katarzyna Mak? – „Inna niż wszystkie”

Liv – nietypowa dziewczyna, zupełnie inna od tych, które do tej pory znał Matt. Wytarte dżinsy, obcisła, spłowiała podkoszulka, kurtka z ćwiekami i znoszone trampki. Do tego te włosy … długie czarne z mocno różowymi końcówkami. On – garnitur szyty na miarę, krawat, eleganckie buty. Dwa różne światy.