Poczucie humoru i mądrość w książce pt. Kot, który nauczał zez - James Norbury - zaczytanyksiazkoholik.pl

Poczucie humoru i mądrość w książce pt. „Kot, który nauczał zen”, James Norbury


„Kot, który nauczał zen” to fascynująca podróż do wnętrza mądrości, przedstawiona w formie bajki, która z pewnością dotrze do serc czytelników w każdym wieku. Autor, James Norbury, którego znam z książki pt. „Podróż. Wielka Panda i Mały Smok” zaprasza nas do świata mądrego Kota, który poszukuje głębszego sensu życia, a jego podróż ścieżkami filozofii zen, prowadzi przez różnorodne postacie i sytuacje, które odzwierciedlają życiowe lekcje i wartości.

Opowieść skupia się na przekazie, że prawdziwa mądrość tkwi w nas samych, a kluczem do niej jest spojrzenie na świat z zupełnie innej perspektywy. Wraz z Kotem wędrujemy przez las, spotykając różnorodne zwierzęta: Szczura, Zająca, Wronę, Małą Wilczycę, Małpę, Żółwicę czy bohaterów znanych już z książki „Wielka Panda i Mały Smok”, z którymi to dzieli się historiami i życiowymi doświadczeniami.

Słyszałem kiedyś, jak ktoś powiedział, że to nie droga ani cel są najważniejsze, ale towarzystwo w podróży.

Każde napotkane po drodze zwierzę reprezentuje inne aspekty ludzkiego doświadczenia, od niespokojności po gniew, od zmęczenia po chciwość.

Ale chodzi mi o to, droga Wrono, że czasami to, o czym myślimy, że jest złe, wychodzi nam na dobre, a to, co zawsze chcieliśmy mieć, koniec końców nas rani.

W miarę jak historia rozwija się, odkrywamy, że to, czego chcemy, nie zawsze jest tym, czego potrzebujemy, a najcenniejsze skarby znajdują się czasem w najmniej oczekiwanych miejscach. Spotkanie z figlarnym Kociakiem dodaje elementu niespodzianki i uświadamia Kotu, że cała podróż miała inne, głębsze znaczenie. Natomiast spotkanie z Małpą uświadamia mu, że wystarczy skupić się na czymś innym niż dotąd, aby zmienił się cały świat. Wielu z nas czuło się kiedyś lub czuje obecnie, jak zwierzęta, które Kot spotyka na swojej drodze. Kot, dzieląc się z nimi historią inspirowaną starożytną filozofią zen, pomaga również sobie. Łatwiej jest doradzać innym, niż samemu zastosować te same rady we własnym życiu.

Każdy z nas ma dla świata własny dar i powinniśmy się nim cieszyć, zamiast chcieć to, co posiadają inni.

Język używany przez Norbury’ego jest łagodny i kojący, co sprawia, że książka staje się nie tylko źródłem rozrywki, ale także momentem refleksji nad własnym życiem. Ilustracje inspirowane japońskim drzeworytem dodają dodatkowego uroku i głębi treści.

Spędzaj więc czas z osobami, które wywołują w tobie to, co najlepsze.

„Kot, który nauczał zen” to nie tylko opowieść dla dzieci, ale także dla dorosłych, której przesłanie dotyczy uniwersalnych prawd o życiu i ludzkim doświadczeniu. To piękna i inspirująca książka, która pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji nad własnym życiem.

Tytuł: Kot, który nauczał zen
Tytuł oryginału: The Cat Who Taught Zen
Autor: James Norbury
Gatunek: literatura faktu, poradniki, varia
Wydawnictwo Albatros
Data wydania: 08-11-2023
Ilość stron: 176
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Aldona Krupa
Cena rynkowa: 59,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Blog książkowy - Wakacje z Koszmarkiem. Gniazdo wampirów - Justyna Drzewicka - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Wakacje z Koszmarkiem. Gniazdo wampirów” – emocjonująca opowieść dla dzieci o przygodach w Bieszczadach

Książka „Wakacje z Koszmarkiem. Gniazdo wampirów” autorstwa Justyny Drzewickiej to zabawna i emocjonująca opowieść o przygodach jedenastolatków, Leny i Kacpra, ich świeżo po


To, co skrywamy przed światem - Lucy Score - zaczytanyksiazkoholik.pl

Na długie wieczory – „To, co skrywamy przed światem”, Lucy Score

„To, co skrywamy przed światem” to opowieść o dwóch osobach, których życie skrywa mnóstwo tajemnic i niewyjaśnionych faktów. Autorka, Lucy Score znana mi już z tomu pierwszego „To, co zostaje w nas na zawsze”, świetnie układa fabułę, wplatając w nią emocje, napięcie i odrobinę romantyzmu.