Kryształowe dzieci

Prawdziwe historie – „Kryształowe dzieci”, Laura Chudzyńska


„Kryształowe dzieci” to historie uzależnień od dopalaczy oparte na faktach.

Jakoś nie przypominam sobie, abym miała wcześniej okazję czytać książkę dotyczącą stosowania dopalaczy wśród młodzieży.

4-metylometkatynon (4-MMC), ukryty pod nazwą medefron, czyli chemiczny odpowiednik substancji zwanej katynonem, produkowanej przez roślinę khat. Można ją palić, żuć jak liście koki, co w efekcie prowadzi do pobudzenia i zmniejszenia apetytu. To pomaga przetrwać obywatelom ogarniętym wojną Somalii i innych krajów Afryki Wschodniej oraz Półwyspu Arabskiego.

Czy jest tytułowy kryształ? W sloganie narkotykowym – metamfetamina. Pochodna amfetaminy o bardzo silnym działaniu pobudzającym. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej toksycznych i wyniszczających organizm narkotyków – uszkadza mózg, obciąża serce, prowadzi do występowania psychoz, urojeń, myśli samobójczych, utrudnia gojenie się ran, przyspiesza procesy starzenia się. Uzależnienie od metamfetaminy jest trudne do wyleczenia i niemal zawsze prowadzi do trwałych zmian w układzie nerwowym.

źródło: www.poradnikzdrowie.pl

Zła szukać nie trzeba. Można w nie wpaść i gromadą.
Łatwo, bo droga wygodna, droga prowadzi tuż obok.
Za to na progu dzielności bogowie trud położyli.

Platon, Państwo, Tom I, Warszawa, Wydawnictwo Alfa 1994, s. 79.

W książce zetkniemy się z opowieściami pięciu młodych osób, znajomych, którzy zmagają się z uzależnieniem od dopalaczy. Niemożność spania (92 godziny na nogach), hodowanie roślin Amnesia Haze czy Iced Grapefruit, zażywanie pigułek gwałtu, przemoc, gwałt, ciąża, problemy z rodzicami, dorastanie, śmierć, niezrozumienie, miłość. Aby rodzic namówił dziecko na terapię, oferuje mu w zamian pieniądze, czy takie rozwiązanie może wówczas przynieść efekt? Nie przyniosło, ale każda forma pomocy własnemu dziecku jest warta spróbowania. Jeśli po zażyciu serce bije tak szybko, że ma ochotę wyskoczyć z ciała – wystarczy zażyć Betalocu – lek spowalniający akcję serca – recepta na ćpanie bez przerwy.

Autorka poczyniła bardzo wartościową książkę. Temat dopalaczy jest na czasie, niby mówią o tym w telewizji, radiu, w szkole … ale książek skierowanych dla młodzieży jest jak na lekarstwo. Dla młodzieży – taka jest w głównej mierze grupa docelowa tej lektury. Rodzice nie bójcie się kupić dziecku książki o dopalaczach, dodam raz jeszcze, wartościowej książki – dziecko nie zacznie z tego powodu ćpać, warto, aby z nim porozmawiać i pokazać historie młodych osób, które wydarzyły się na prawdę, które zniszczyły życie, nie tylko im, ale całej rodzinie, całemu środowisku, w którym się poruszały. Nie jest to lektura z tych lekkich i przyjemnych. Bo czytając aż włos się na głowie jeży, że takie rzeczy się dzieją.

Polecam każdemu, bez względu na wiek. Pamiętajcie tylko, że nie jest to książka na wieczór po ciężkim dniu. Jest to książka, po której krążą tysiące myśli, książka, która zapada w pamięć na bardzo długi czas. Ale chyba taki był cel autorki. Cel, który udało się osiągnąć.Tytuł: Kryształowe dzieci
Autor: Laura Chudzyńska
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 26-06-2020
Ilość stron: 294
Oprawa: miękka
Cena okładowa: 35,99 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Wywiad - Natalia Thiel-zaczytanyksiazkoholik.pl

Co motywuje do działania Natalię Thiel?

Rok temu, po premierze książki pt. „Walc dla Izabeli” wraz z Natalią Thiel miałyśmy przyjemność stworzyć wywiad. Dla jednych rok to dużo, dla innych mało… Patrząc jednak z punktu widzenia autora, zapewne sporo się działo na przestrzeni tego czasu, czasu, podczas którego powstaławała książka pt. „Dziewczyna z portretu”, którą miałam przyjemność objąć patronatem medialnym. Zachęcam serdecznie do lektury.


zaczytanyksiazkoholik.pl

Ministerstwo Edukacji planuje zmienić listę lektur. Polska Izba Książka odpowiada swoim zestawieniem

8 czerwca Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o planowanych zmianach na listach lektur szkolnych. W zestawieniu ma się znaleźć m.in. Jan Paweł II, a zabraknie Rafała Kosika.