Blog książkowy - Opowieść o pokonywaniu uzależnień - DetokSS - Dariusz Grochal - zaczytanyksiazkoholik.pl

Opowieść o pokonywaniu uzależnień – „DetokSS”, Dariusz Grochal


„DetokSS” to podróż przez labirynt uzależnień, tajemniczych snów i zapomnianych legend. Autor, Dariusz Grochal, przedstawia nam, czytelnikom historię Olgierda Obola, byłego komandosa, który zmaga się z demonami przeszłości i ucieka w alkohol oraz narkotyki. Opowieść rozpoczyna się od próby leczenia uzależnień w prywatnym ośrodku POLANA, gdzie główny bohater spotyka na swej drodze nietuzinkową psycholog, panią Kamilę Olech-Nikoś.

Ośrodek przypomina luksusowy hotel, gdzie pacjent może czuć się swobodnie. A lokalizacja w samym środku lasu, na odludziu ma tylko dać ukojenie pacjentom. Historia szybko ewoluuje w coś znacznie głębszego i nieprzewidywalnego, gdy Olgierd, uciekając przed rygorystyczną terapią, trafia na zupełnie inny grunt. Z racji tego, iż w ośrodku nie podpisał dokumentów o ubezwłasnowolnieniu w celach terapeutycznych, ochrona i lekarze nie mogą zatrzymać go siłą. Narracja prowadzi nas przez surrealistyczne zdarzenia, gdzie sen miesza się z jawą, a postaci ukazujące się w koszmarnych snach nabierają realności.

Kiedy Olgierd gubi się po spożyciu psychoaktywnych substancji, wraca do psycholog Olech-Nikoś, jednak tym razem pod zupełnie innymi warunkami i w zupełnie inne miejsce. Metody, jakimi posługuje się psycholog, są niekonwencjonalne, a narracja prowadzi nas przez tajemnicze wydarzenia w domku na odludziu.

Grochal w sprytny sposób łączy elementy psychoterapii z duchowymi wątkami, kreując świat detoksykacji nie tylko ciała, ale i duszy. Przejście od konwencji tradycyjnej terapii uzależnień do niekonwencjonalnych i tajemniczych metod Olech-Nikoś sprawia, że lektura staje się nieprzewidywalna i trzymająca w napięciu.

W powieści pojawiają się także wilkołaki symbolizujące koszmarne sny Olgierda, a stara wiejska znachorka wchodzi do akcji, próbując pomóc w uzdrowieniu duszy byłego wojskowego. Ciekawym elementem powieści są także odniesienia do historii niemieckich mieszkańców po II wojnie światowej, co dodaje głębi fabule i rzuca nowe światło na współczesne wydarzenia. Grochal moim zdaniem świetnie splata wątki, ukazując, że przeszłość ma wpływ na teraźniejszość, a uzależnienia są jedynie zewnętrznym przejawem wewnętrznych walk.

„DetokSS” to nie tylko opowieść o walce z nałogiem, ale także o poszukiwaniu sensu życia, uzdrowieniu duszy i odkrywaniu zakamarków własnej przeszłości. Mimo iż dopatrzyłam się małej nieścisłości co do noża (raz jest wojskowy, raz kuchenny, ale nie ma to wpływu na wydarzenia) Grochal wciągnął mnie w wir tajemnic i emocji. To lektura, która zostawia trwałe wrażenie i skłania do zastanowienia się nad wartościami oraz siłą ludzkiego umysłu w walce ze swoimi wewnętrznymi demonami.

Tytuł: DetokSS
Autor: Dariusz Grochal
Gatunek: literatura piękna, literatura obyczajowa z elementami fantasy
Wydawnictwo AlterNatywne
Data wydania: 01-12-2023
Ilość stron: 247
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 42,99 zł
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Biblioteka-zaczytanyksiazkoholik.pl

Raj dla książkoholików – zestawienie najpiękniejszych bibliotek świata

Na świecie są takie miejsca, o których marzy każdy bibliotekarz, każda bibliotekarka i wszyscy książkoholicy. Marzą nie tylko o tym, aby zobaczyć te piękne miejsce, ale również poczuć ten zapach i dotknąć co najmniej kilku książek ze zbiorów. W artykule znajdziecie zestawienie najpiękniejszych bibliotek świata.


Czas Hitlera. Tom II. Klęska 1940-1945, Frank McDonough, zaczytanyksiazkoholik.pl

Frank McDonough, „Czas Hitlera. Tom II. Klęska 1940-1945”

Dwuczęściowy Czas Hitlera to błyskotliwie napisana, bogato ilustrowana książka prezentująca nowe, unikatowe spojrzenie doskonałego historyka na wzlot i upadek Trzeciej Rzeszy. Tom pierwszy – Triumf – opisuje okres od dojścia Hitlera do władzy do pokonania Polski w 1939 roku. Tom drugi – Klęska – zaczyna się 1 stycznia 1940 roku i kończy już po samobójczej śmierci Hitlera.