Blog książkowy - Wykluczenie społeczne - Poza nawiasem - Marzena Hryniszak

Wykluczenie społeczne – „Poza nawiasem”, Marzena Hryniszak


„Poza nawiasem” to poruszająca opowieść, której bohaterką jest Żaneta Ravigne, kobieta wykluczona społecznie, bezdomna alkoholiczka, żyjąca na marginesie społeczeństwa. Czytając powieść, wchodzimy w świat ludzi niezauważonych, o których niewiele wiemy i których często ignorujemy, np. spacerując po mieście. Marzena Hryniszak poprzez historię Żanety snuje refleksje na temat kłamstwa, gry pozorów i drugiej szansy.

Pewnego dnia Żaneta staje się świadkiem zdarzenia, widzi, jak jakiś mężczyzna wrzuca wór do rzeki. Niestety poprzez swój stan, upojenia alkoholowego, nie jest pewna, czy to, co widziała, było rzeczywistością, czy tylko jawą. To zdarzenie staje się punktem wyjścia do zderzenia z rzeczywistością, której Żaneta starała się unikać.

Raczej przytępia zmysły. Wprawia się w stan, który pozwala jej nie myśleć, przetrwać, przeczekać kolejną dobę bez zastanawiania się nad czymkolwiek.

W trakcie lektury przemierzamy z Żanetą ulice Krakowa, widzimy, jak sięga niemal dna, a alkohol staje się dla niej ważniejszy niż posiłek. Pomocną dłoń wyciąga do niej inna bezdomna, na ulicy zwana Jarzyną. Jarzyna, a tak naprawdę Kornelia robi co może, aby odbić się od dna, dostała mieszkanie socjalne, pracę, walczy z alkoholizmem, … stara się wpłynąć na Żanetę i pchnąć ją, by w końcu zrobiła coś dobrego ze swoim życiem. Staje się dla niej oparciem i służy dobrą radą na tyle, na ile jest w stanie, żeby się otrząsnęła, bo musi być w życiu, coś, na czym jej zależy. Przy boku kobiety wiernie kroczy Tolo, bezpański pies.

Kobieta sięga po wódkę, bez tego nie potrafi pozbierać myśli. Butelka jest niemal pusta. Osusza ją więc z ostatnich kropli i otwiera puszkę piwa.

Czy Żaneta będzie miała w sobie tyle siły, aby odbić się od dna, żeby zawalczyć ponownie o to, co straciła, rozliczyć się z przeszłością?

Gdy w samotności opadała z sił, zdejmowała maskę, sięgała po alkohol, bo nie była w stanie znieść tego, co leżało pod spodem.

Marzena Hryniszak zręcznie buduje atmosferę tajemnicy, prowokując do zastanowienia się nad prawdziwością tego, co widzi bohaterka. Pokazuje jak destrukcyjnie działa alkohol na człowieka. Jak człowiek od niego uzależniony szuka i tworzy sytuacje, aby tylko się napić.

Żaneta jest postacią dobrze wykreowaną. Jej wewnętrzna walka z demonami przeszłości, próba stawienia czoła problemom oraz relacja z bezpańskim kundlem dodają tej historii głębi i emocjonalnego wymiaru. Kornelia, druga bohaterka, wprowadza element solidarności i pomocy w sytuacji bezdomności, co stanowi ważny wątek w kontekście tematyki książki. Wątek przeszłości Żanety stanowi kluczowy element tej powieści. Autorka skupia się na pytaniach, dlaczego bohaterka uciekła od swojego dawnego życia i jakie zdarzenia skłoniły ją do tak drastycznej zmiany. To pytania napędzały mnie do kontynuowania lektury, by odkryć tajemnice ukryte w przeszłości Żanety.

Język używany przez Marzenę Hryniszak jest płynny i wpływa na wyobraźnię, co sprawia, że łatwo wchodziło mi się w świat bohaterki. Autorka umiejętnie balansuje między dramatem a nadzieją, rysując obraz społeczeństwa, które zbyt często odwraca wzrok od tych, którzy są na marginesie.

„Poza nawiasem” to nie tylko historia trudnych wyborów i konfrontacji, ale również opowieść o sile przemiany i możliwości znalezienia drugiej szansy. Marzena Hryniszak po raz kolejny kreowała realistyczne postaci i poruszyła trudne tematy społecznych. Książka ta skłania do refleksji nad ludzką naturą, współczuciem i tym, co naprawdę ważne w życiu.

Tytuł: Poza nawiasem
Autor: Marzena Hryniszak
Gatunek: literatura obyczajowa
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 01-08-2023
Ilość stron: 512
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładkowa:52,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Droga Icemana, Wim Hof, zaczytanyksiazkoholik.pl

„Droga Icemana. Metoda Wima Hofa. Ćwiczenia oddechowe, trening z zimnem oraz praca z umysłem”, Koen De Jong, Wim Hof

Wim Hof to holenderski rekordzista, znany jako „Człowiek lodu” (z ang. „Iceman”), który zasłynął ze względu na swoją zdolność kontroli temperatury ciała i odporność na ekstremalne zimno.


Chemia śmierci

„Chemia śmierci”, Simon Beckett

Spokój w miasteczku i życiu Davida zostaje zaburzony, gdy pewnego dnia w okolicznym lesie zostają znalezione zwłoki kobiety. Hunter, w przeszłości specjalista od badania ludzkich szczątków, dziś niechętnie zgadza się na współpracę przy policyjnym śledztwie. Gdy jednak znika kolejna kobieta, doktor Hunter nie może już stać z boku. Sprawa dotyka go osobiście.