Blog książkowy - Opowieść o marzeniach, zranionych duszach i odwadze do stawiania czoła przeszłości - Gdy spadam - Agnieszka Sorycz -zaczytanyksiazkoholik.pl

Opowieść o marzeniach, zranionych duszach i odwadze do stawiania czoła przeszłości – „Gdy spadam”


„Gdy spadam” autorstwa Agnieszki Sorycz to niezwykle poruszająca powieść, która opowiada historię dwójki ludzi z odmiennych światów, ale z podobnie zranionymi duszami. Książka zachwyca swoją głębią emocjonalną i zaskakuje nieoczekiwanymi zwrotami akcji, dostarczając zarówno wzruszeń, jak i momentów pełnych nadziei.

Główną bohaterką jest Dagna, młoda kobieta, która jest utalentowaną tancerką, marząca o założeniu własnej szkoły tańca. Jest osobą ambitną i zdeterminowaną, co sprawia, że jej postać jest niezwykle inspirująca. Wraz z Emilem, tanecznym partnerem i jednocześnie narzeczonym wygrywają Dance Challenge, najbardziej prestiżowe zawody taneczne. Dagna jest zachwycona, bo wygrana pozwoli na otwarcie wymarzonej szkoły tańca. Nie przewidziała tylko jednego, Emil z dnia na dzień bez poinformowania jej wyjeżdża do Berlina na roczny kontrakt w teatrze połączony ze stypendium w Collage of Arts and Sciences. Przy okazji, biorąc dla siebie całą wygraną, wszystkie oszczędności, również te Dagny i zostawiając ją z kredytem na ślub. Od tego się zaczęło, to był początek drogi, na którą nie była gotowa. Drugim głównym bohaterem jest Aleksander, inżynier dźwięku i instruktor spadochronowy. Aleksander pomimo pozornie poukładanego życia szuka czegoś więcej i pragnie wolności, którą znajduje w przestworzach. Oboje skrywają bolesne rany z przeszłości, które kształtują ich obecne życie i relacje.

Nienawidziła spać w domu. Wszystko, co tam się znajdowało, wywoływało wspomnienia, których unikała jak ognia.

„Gdy spadam” stawia ważne pytania dotyczące uczciwości w relacjach międzyludzkich. Czy można być fair wobec nowego partnera, jeśli nowe relacje mają służyć jedynie jako plaster na rany z przeszłości? Autorka, Agnieszka Sorycz zręcznie prowadzi przez zawiłości emocjonalne bohaterów, ukazując, że proces uzdrawiania duszy jest skomplikowany i wymaga czasu oraz odwagi.

Wtedy ten jeden, jedyny raz odwróciła się i spojrzała na Aleksandra. To spojrzenie zmroziło mu krew w żyłach.

Styl pisania Pani Agnieszki jest pełen empatii i wnikliwości. Dialogi między bohaterami są autentyczne i pełne życia, a opisy ich wewnętrznych przeżyć są tak realistyczne, że niemalże czuje ich ból i radość. Autorka umiejętnie buduje napięcie, wprowadzając w świat bohaterów, w którym każdy skok, zarówno dosłowny, jak i metaforyczny, ma swoje konsekwencje.

Samobójcy skaczą z zamkniętymi oczami. Skoczkowie spadochronowi świadomie decydują się na skok i świadomie sterują swoim ciałem w trakcie lotu.

Jednym z największych atutów „Gdy spadam” jest ukazanie, że prawdziwe zmagania bohaterów nie dotyczą tylko ich relacji z innymi, ale przede wszystkim relacji z samymi sobą, które powinny być fundamentalnym aspektem naszego życia, wpływającym na nasze samopoczucie, podejmowane decyzje, a także na sposób, w jaki wchodzimy w relacje z innymi ludźmi. Książka uczy, że aby nauczyć się latać, trzeba najpierw zmierzyć się z własnymi demonami i lękami. To przesłanie jest niezwykle inspirujące i dodaje książce głębi, która zostaje na długo po zakończeniu lektury.

Do tej pory nie miałam okazji przeczytać książki z motywem spadochronowym, więc było to dla mnie miłe doświadczenie, gdyż mogłam dowiedzieć się o tym sporcie nieco więcej. W dodatku tak samo, jak główna bohaterka mam lęk wysokości. Dodatkowo Autorka na końcu książki zamieściła słowniczek pojęć spadochronowych, dzięki któremu możemy znacznie bardziej wczuć się w klimat powieści.

„Gdy spadam” to piękna i poruszająca opowieść o miłości, marzeniach i odwadze do stawiania czoła przeszłości. Agnieszka Sorycz stworzyła powieść, która nie tylko wciąga swoją fabułą, ale również zmusza do refleksji nad własnym życiem i relacjami. Czasami warto posłuchać kogoś obok nas, np. rodzica, rodzeństwo, bo te osoby widzą nasz związek od zupełnie innej strony i dostrzegają to, czego my nie potrafimy dostrzec. To książka, którą warto przeczytać, by zrozumieć, że czasem upadek jest konieczny, aby nauczyć się latać.

Tytuł: Gdy spadam
Autor: Agnieszka Sorycz
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo DF Publishing
Data wydania: 04-2024
Ilość stron: 282
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 49,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Cyjan

Romans paranormalny w wykonaniu Camille Gale – „Cyjan”

Skye z pomocą Daniela stara się odnaleźć Dantego. Mimo iż wampir sobie tego nie życzy, dziewczyna nie potrafi odpuścić poszukiwań. Pewnego dnia od Coreya otrzymuje informację, że może on przebywać w Yoyo, lokalu znajdującym się w samym centrum Rykersviller. Postanawia się tam udać. Sama. Czy zastanie tam przyjaciela? Co ją tam spotka?


Książki pisane przez AI zalewają Amazona

Książki pisane przez AI zalewają Amazona

Na Amazonie pojawiło się ponad 200 publikacji stworzonych przy użyciu generatora tekstu ChatGPT. Wielu autorów chętnie korzysta z AI do pisania całych książek. Prace tworzone przez ChatGPT coraz bardziej przypominają te napisane przez ludzi i wykorzystują to twórcy treści. Czy książki tworzone przez ChatGPT powinny być normalnie sprzedawane?