Bądź tym, kim jesteś, Śri Ramana Maharishi , zaczytanyksiazkoholik.pl

Odkrywanie prawdy o sobie samym – „Bądź tym, kim jesteś”, Śri Ramana Maharishi


Śri Ramana Maharishi w swojej książce pt. „Bądź tym, kim jesteś” zaprasza do podróży w głąb siebie oraz poznania prawdy o sobie samym i w rezultacie o otaczającym świecie.

Wszystkie religie doradzają nam, by poświęcić uwagę Bogu, wyobrażając sobie, że jest On na zewnątrz nas. Każda z nich, nawet najstarsza, jaką jest hinduizm każą poszukiwać Boga i dążyć do szczęścia, które jest poza naszym zasięgiem. Ramana Maharishi twierdzi jednak, że już teraz jesteśmy szczęśliwi, a szczęście jest naszym naturalnym stanem, natomiast cierpimy tylko dlatego, że naszą uwagę kierujemy na zewnątrz – na świat, który nas otacza. Obok lektury Davida Godmana w wydaniu Wydawnictwa Galaktyka nie można przejść obojętnie, szczególnie jeśli czytelnik zafascynowany jest zgłębianiem mistycznej wiedzy i duchowym rozwojem – w ostatecznym rozrachunku i tak prowadzącymi do samopoznania. Warto jednak poznać kilka faktów na temat Ramany Maharishiego, człowieka niezwykłego, który stał się celem odwiedzin milionów ludzi z całego świata.

Urzeczywistnienie tego, kim naprawdę jesteś to najważniejszy dar, jaki możesz ofiarować światu.

Śri Ramana Maharishi był człowiekiem niezwykle wyjątkowym i żyjącym w latach 1879-1950, a więc naprawdę niedawno. W wieku 16 lat porzucił rodzinę i prowadzony głosem serca udał się w kierunku Arunaczali – świętej góry na południu Indii, będącej celem licznych pielgrzymek. Kiedy przybył na miejsce, wyzbył się wszelkich pieniędzy oraz rzeczy, jakie miał przy sobie i bez reszty poddał się odczuciu, że jego prawdziwą naturą jest bezkształtna i wszechobecna Świadomość. Pogrążony w długim transie medytacyjnym miał bardzo osłabione ciało, ledwo zdolne do przyjmowania pożywienia. Włosy i paznokcie urosły do takiego stopnia, że trudno było sobie z nimi poradzić, a jego skupienie było tak intensywne, że nawet nie miał świadomości, iż jego ciało nadgryzane jest przez owady. Taki okres w życiu młodego Venkataramana (bo tak właśnie miał na imię, zanim przyjął nadane mu przez jednego z pierwszych uczniów imię Ramana Maharishi) trwał dwa lata, po czym przez kilka kolejnych lat wracał do fizycznej normalności, ale nawet po tym, odczucie, że jego prawdziwym „Ja” jest wyższa Świadomość, leżąca poza umysłem i poza naturą Ego, pozostało nienaruszone i towarzyszyło mu do końca życia. To, czego udało mu się dokonać, to – urzeczywistnienie Jaźni. Doświadczył tego, iż poza wszechobecną i niepodzielną Świadomością nie istnieje zupełnie nic. Uważał, że owej błogiej Świadomości można doświadczyć zarówno w nieobjawionej postaci – jako zwykłego bycia tudzież przytomności, jak i w jej postaci objawionej – jako przejawiającego się wszechświata. Nauki Ramany wypływały z jego wiedzy bezpośredniej na temat tego, że Świadomość jest jedyną istniejącą rzeczywistością. Co za tym idzie – każde z jego wyjaśnień miało na celu przekonanie uczniów, że jest to ich jedyny i naturalny stan. Uważał, że zrozumienie prawdy o tym nie musi poprzedzać długi okres duchowej praktyki, aby to udowodnić zalecał każdemu sięgnięcie po innowacyjną metodę badania własnej Jaźni, opisaną na kartach tej książki.

Nauki Ramany przekazywane były w formie niecodziennej – zamiast bowiem udzielać słownych pouczeń, emanował w zupełnej ciszy mocą, która uspokajała umysły coraz liczniej gromadzących się wokół niego ludzi. Maharishi podkreślał, że ten milczący strumień mocy, to najbardziej bezpośrednia i skoncentrowana forma jego nauczania. Dla tych jednak, którzy nie potrafili odebrać błogości wynikającej z przebywania w ciszy z mistrzem, udzielał na podstawie własnych doświadczeń słownych odpowiedzi na pytania, jakie ludzkość zadaje sobie od zarania dziejów stawiane zarówno przez ludzi prostych, jak i wysoko postawionych, bogatych i oczytanych.


Jeżeli próbujesz poznać cokolwiek bez odkrycia prawdy o sobie samym, twoja wiedza nie może być w żaden sposób wiedzą prawdziwą.

Książka „Bądź tym, kim jesteś” to w głównej mierze zbiór takich pytań i odpowiedzi, dotyczących najważniejszych aspektów ludzkiej egzystencji, stawianych przez osoby poszukujące odpowiedzi, będące na różnych etapach drogi do własnego wnętrza. I co istotne, Śri Ramana Maharishi udziela wskazówek właśnie adekwatnie do poziomu zrozumienia adepta. Poruszane tu są zagadnienia dotyczące przede wszystkim Jaźni, leżącej u podstawy wszelkiego bytu, ale i istoty roli duchowych nauczycieli, określonych technik medytacyjnych, ćwiczeń jogi, karmy, reinkarnacji, etc., czyli w zasadzie wielu wskazówek i dróg prowadzących do całkowitego urzeczywistnienia prawdziwej natury człowieka. Autor dzieli książkę niejako na dwie części, gdzie najważniejsze i najgłębsze nauki mistrza stara się przedstawiać już na początku. „Bądź tym, kim jesteś” to świetna, niemniej wymagająca skupienia lektura. Dla tych, którzy faktycznie poszukują odpowiedzi na kluczowe pytania, dotyczące samopoznania nie stanie się kolejnym podręcznikiem z szeregiem technik do opanowania, ale poważnym drogowskazem do niejednokrotnego studiowania. Naprawdę gorąco polecam.




Tytuł: Bądź tym, kim jesteś
Tytuł oryginału: Be as you are: the teachings of Śri Ramana Maharishi
Autor: Śri Ramana Maharishi
Wydawnictwo: Galaktyka
Data wydania: 17-08-2020
Ilość stron: 300
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena okładowa: 44,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka- Beata Sabała-Zielińska - zaczytanyksiazkoholik.pl

„TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka”, Beata Sabała-Zielińska

Zosia i Franek po raz pierwszy przyjeżdżają z rodzicami do Zakopanego. Dziewczynka ma dopiero siedem lat, ale wie, czego chce i jak postawić na swoim. Jej starszy o trzy lata brat jest bardziej nieśmiały. Ferie w Tatrach to dla nich wszystkich niezła lekcja. Los chce, że wynajmują pokoje w rodzinie ratowników TOPR-u. Gospodarz, pan Stanisław Gąsienica,


Sekrety domu wśród róż - Sylwia Michniewicz - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Sekrety domu wśród róż”, Sylwia Michniewicz

Trzydziestoletnia Marta jest lekkoduchem, często zmienia pracę i miejsce zamieszkania. Nie przywiązuje się do ludzi ani do pieniędzy. Takie przekonania w głównej mierze wpoił jej ojciec, fotograf i podróżnik. Niestety Marta widziała tatę po raz ostatni piętnaście lat temu, wtedy wyjechał w kolejną podróż i przestał się z nią kontaktować. Dziewczyna została wówczas sama z nadopiekuńczą matką.