O sile ludzkiego ducha - Za zasłoną milczenia Żaneta Pawlik

O sile ludzkiego ducha – „Za zasłoną milczenia”, Żaneta Pawlik


„Za zasłoną milczenia” to poruszająca opowieść o wyzwoleniu, odwadze i sile, która pozwala na rozpoczęcie życia na nowo. Autorka, Żaneta Pawlik, znana z ciepło przyjętych książek („Mowy nie ma!” (2022), „Tamarynd” (2023) i „Światło o zmierzchu” (2023)), ponownie zapewnia niezapomniane doznania literackie.

Głównymi bohaterkami są Klara i Dorota, dwie kobiety, które po latach spędzonych z różnych powodów w izolacji, postanawiają podjąć wyzwanie nowego życia. Klara, poruszona tragedią śmierci brata, opuszcza zakon, a Dorota, skazana za zabójstwo męża, ubiega się o warunkowe zwolnienie.

Dwie kobiety, które tak bardzo pragnęły wyjść na wolność, a jednak nie potrafią się w niej odnaleźć.

Dla Klary brat był najważniejszą osobą na świecie, ale nie na tyle ważną, aby nie wstąpić do anastazjanek. Nie pomagały jego prośby, Klara chciała oddać swoje życie Bogu. Wiedziała, że wstępując do zakonu, umrze dla świata, ale narodzi się dla Jezusa, i to było dla niej najważniejsze. Nie oczekiwała od niego zrozumienia, ale chciałaby chociaż wsparcie, które niestety Andrzejowi nie wychodziło. W przypadku Doroty, dla niej liczyło się jedynie to, aby przetrwać w więzieniu i otrzymać pozytywną decyzję o możliwości wyjścia na warunkowe. Miała dla kogo żyć.

Po wyjściu z izolacji losy Doroty i Klary splatają się, a obie muszą zmierzyć się ze swoją przeszłością oraz społecznymi uprzedzeniami. Mimo iż przed wyjściem zaplanowały sobie etapy powrotu do społeczeństwa, nijak się one miały, kiedy zderzyły się z rzeczywistością.

Miłość, jaką nosiłam w sobie, postanowiłam ofiarować temu, komu ufałam od chwili narodzin.

Żaneta Pawlik jak zawsze świetnie buduje napięcie i emocje, prowadząc przez zawiłe ścieżki życia bohaterek. Narracja jest wciągająca i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, co utrzymywało mnie w stałym napięciu. Autorka zręcznie eksploruje tematy trudnych przeżyć, jakie doświadczyły Klara i Dorota, oraz ich walki o godność i prawo do szczęścia.

Dzisiaj żałowała, że jednak tak się nie stało. Najszczęśliwszy dzień w życiu otworzył wrota piekła.

Język użyty w książce jest płynny i obrazowy, co sprawia, że ma się wrażenie uczestnictwa w życiu bohaterek. Opisane przez autorkę emocje są autentyczne i głęboko poruszające, co sprawia, że książka pozostanie w pamięci na długo po zakończeniu lektury.

Kochać drugiego człowieka można dopiero wtedy, gdy prawdziwe pokocha się siebie.

„Za zasłoną milczenia” to nie tylko historia dwóch kobiet walczących o swoje miejsce w świecie, ale także uniwersalna opowieść o sile ludzkiego ducha i możliwościach przezwyciężenia przeszkód. Gorąco polecam tę książkę wszystkim poszukującym inspiracji i wzruszeń literackich. Żaneta Pawlik po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzynią w tworzeniu poruszających i angażujących historii.

Tytuł: Za zasłoną milczenia
Autor: Żaneta Pawlik
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania: 02-2024
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Patronat medialny bloga


Dodaj komentarz


Czytaj także

Ostatni sprawiedliwy - John Grisham - zaczytanyksiazkoholik.pl

„Ostatni sprawiedliwy”, John Grisham

John Grisham to mistrz thrillera prawniczego. Od wielu lat jeden z najbardziej znanych pisarzy na świecie. Autor tłumaczony na niemal 50 języków. 47 jego książek z rzędu zajęło pierwsze miejsca na listach bestsellerów. Skazany na dożywocie morderca grozi śmiercią członkom ławy przysięgłych. Dziewięć lat później wychodzi na zwolnienie warunkowe. I zaczyna polowanie na sędziów i świadków…


Droga do Wszechświata. Podróż na skraj rzeczywistości-Michael Dine-zaczytanyksiazkoholik.pl

„Droga do Wszechświata. Podróż na skraj rzeczywistości”, Michael Dine

„Droga do Wszechświata” opowiada o zdumiewających wynikach współczesnych badań naukowych, które ujawniają naturę naszej rzeczywistości, często zaskakującą i zupełnie sprzeczną z naszą intuicją. Ta książka to pełna przygód odyseja – aż na skraj naszej wiedzy o Wszechświecie, tak w najmniejszej, jak i w największej skali. Twoim przewodnikiem w tej podróży będzie