
O młodzieży dla młodzieży- „Marynowanie czasu”, Małgorzata Chozgat
Szesnastoletnia Kaja Darasiewicz, mieszkanka innowacyjnego kompleksu edukacyjnego im. Jeremiego Stermasza, rozpoczyna pracę w redakcji radio-czasopisma „Szejkspir”. Zafascynowana artystycznym światem starszych kolegów, stara się spełnić jako felietonistka, pracownik kawiarenki literackiej, a przede nawiązać bliższe relacje z ludźmi, którzy jej imponują. Sama również pragnie zostać zauważona. Jej wrażliwość, nietuzinkowość i inteligencja sprawiają, że szybko staje się ważnym ogniwem grupy.
Kluczowym zadaniem zespołu redakcyjnego „Szejkspir” jest stworzenie dokumentu o życiu w „Stermaszu”. Kaja, jako niepełnoletnia i, zdawałoby się, nie dość dojrzała, nie może wziąć udziału w projekcie, jednak w tajemnicy przed przyjaciółmi zaczyna prowadzić własny eksperyment literacki.
Źródło: Wydawnictwo AlterNatywne
„Moi nauczyciele zrozumieli i podzielili się ze mną wiedzą, że ich rola wobec mnie i moja w stosunku do innych ma być towarzyszeniem. Szukam własnych rozwiązań, proszę o pomoc, mogę pomoc zaoferować. Iść „obok”, nie „za” i nie „przed”, jeśli czuję się czyimś przyjacielem. Mam prawo do własnych pomysłów i do bycia dumną ze swoich i czyichś osiągnięć.”
Powieść o młodzieży dla młodzieży. Czytając książkę, przechodzimy przez okres dojrzewania bohaterów, poszukiwania własnego miejsca oraz siebie. Dla młodych osób ważne jest, aby odkryć, w jaki sposób mają swoim życiem pokierować.. Czy naszej bohaterce to się uda? Powieść napisana lekkim i bardzo przyjemnym językiem. Książkę się wręcz pochłania. Znajdziemy w niej wiele mądrości, gdzie momentami aż trudno uwierzyć, że wychodzą od młodych osób. Małgorzata Chozgat pokazuje nam świat młodych osób, ich zmagania, troski, problemy. Literatura młodzieżowa ma w sobie lekkość, którą lubię poczuć po wcześniejszym przeczytaniu bardziej wymagającej książki. Zachęcam Was do poznania głównej bohaterki Kai, zwłaszcza młodsze pokolenie.
Tytuł: Marynowanie czasu
Autor: Małgorzata Chozgat
Gatunek: young adult, literatura młodzieżowa
Wydawnictwo: AlterNatywne
Data wydania: 24-06-2021
Ilość stron: 268
Oprawa: miękka
Cena rynkowa: 29,99 zł
Patronat medialny bloga
Dodaj komentarz
Czytaj także

O nastolatkach i zwierzętach z Mają Szanecką-Żołdak
Co zainspirowało Maję Szanecką-Żołdak do napisania książek: „Nastolatki też nie mają lekko”, która opowiada o osamotnieniu czy trudach samoakceptacji oraz „Pieskie sprawy Timona i Lusi”, która przedstawia ludzki świat widziany psim okiem. Autorka odpowiada też m.in. na pytanie, z jakimi jej zdaniem wyzwaniami borykają się dzisiaj nastolatki, czy co chciałaby przekazać czytelnikom poprzez swoje książki. Zapraszam na lekturę ciekawej rozmowy.

„Pięć Stawów. Dom bez adresu”, Beata Sabała-Zielińska
Do Pięciu Stawów nie dojedziesz. I nie zawsze dojdziesz! Tu wciąż warunki dyktuje natura. To najwyżej położone schronisko PTTK w polskich Tatrach, a jednak rezerwacje robi się z rocznym wyprzedzeniem… bo przecież to legendarna „Piątka”.