Blog książkowy - aRIA - nAZANINE hOZAR - ZACZYTANYKSIAZKOHOLIK.PL

O ludzkich nadziejach – „Aria”, Nazanine Hozar


„Aria” autorstwa Nazanine Hozar to powieść, która porusza głębokie emocje i wprowadza czytelnika w świat skomplikowanych losów bohaterów w czasach burzliwej historii Iranu. Książka wciąga czytelnika w wir wydarzeń, skupiając się na życiu młodej dziewczyny o imieniu Aria, która staje się symbolem zarówno indywidualnej determinacji, jak i ducha narodu.

Akcja powieści toczy się w Iranie na przełomie XX i XXI wieku, w okresie, gdy kraj ten przeszedł przez wiele przemian politycznych, społecznych i kulturowych. Główną bohaterką jest Aria, osierocona dziewczynka porzucona na ulicach Teheranu. Behrouz, irański żołnierz, natknął się na watahę podczas swojego służbowego zadania. Przegonił ją, a wśród worków ze śmieciami zauważył porzucone niemowlę. Pomimo sprzeciwu żony, postanowił przyjąć malutką dziewczynkę pod swój dach, nadając jej imię Aria. To symboliczne posunięcie stawia na pierwszy plan silny charakter Behrouza oraz ukazuje, że miłość może triumfować nad przeciwnościami losu.

Nazwę cię Aria, imieniem każdego bólu i każdej miłości na tej ziemi. To będzie tak, jakbyś nigdy nie została porzucona. A kiedy otworzysz usta, by mówić, pozna cię cały świat.

Niemowlę staje się ogniwem, które wiąże całą rodzinę, lecz zarazem staje się źródłem konfliktów i napięć. Autorka zręcznie oddaje wewnętrzne rozterki Arii, która rośnie w atmosferze niepewności i niechęci ze strony swojej macochy, Zahry. Relacja między nimi ukazuje delikatnie ukrytą, ale silną rywalizację o miłość i akceptację.

Miłość stanowi istotny motyw przewodni powieści. Relacja Arii z Kamranem, chłopcem mieszkającym w sąsiedztwie, dodaje odrobinę radości i nadziei w okresie trudnych czasów. To uczucie staje się dla niej motywacją do przetrwania i pokonywania przeciwności.

Jej losy splatają się z historią kraju, pełną rewolucji, represji i tęsknoty za wolnością. Autorka wspaniale ukazuje kontrast pomiędzy wewnętrznymi przeżyciami Arii a otaczającym ją światem.

Jednym z najbardziej poruszających aspektów książki jest skomplikowany proces dojrzewania Arii w trudnych warunkach. Autorka wnikliwie opisuje, jak dziewczynka rozwija się w nieustannie zmieniającym się otoczeniu, budując swoją tożsamość w warunkach niepewności i niebezpieczeństwa. Trudno było mi się oprzeć emocjonalnemu zaangażowaniu w jej losy.

Hozar umiejętnie ukazuje także paletę postaci drugoplanowych, które wnoszą różnorodność perspektyw i doświadczeń do narracji. Ich historie pozwalają zrozumieć bogactwo kulturowe i społeczne Iranu oraz wpływ polityki na życie codzienne zwykłych ludzi.

Język używany przez autorkę jest bogaty, pełen poetyckości i głębokich metafor. Opisy otaczającego świata oraz wewnętrznych stanów bohaterów wprowadzają czytelnika w malownicze sceny, ale także zapraszają do refleksji nad uniwersalnymi tematami, takimi jak wolność, tożsamość czy miłość.

Jedynym możliwym minusem powieści może być jej czasami dość wolny rytm, który może wymagać od czytelnika cierpliwości. Niektórzy mogą oczekiwać szybszego tempa narracji, szczególnie w kontekście dynamicznej historii Iranu.

Wrażenia po przeczytaniu „Arii” są głębokie i trudne do zapomnienia. To poruszająca podróż przez skomplikowane dzieje Iranu, ukazane przez pryzmat życia jednej niezwykłej dziewczyny. Nazanine Hozar kreśli barwny obraz kultury, historii i ludzi tego kraju, angażując czytelnika w niezwykłą opowieść o siłę ludzkiego ducha w obliczu przeciwności. Książka ta z pewnością pozostawi długotrwałe wrażenie i skłoni do refleksji nad kondycją ludzkiego losu. Każdy, kto poszukuje głębokich emocji i rozważań nad historią i tożsamością, powinien dać tej książce szansę.

Tytuł: Aria
Tytuł oryginału: Aria
Autor: Nazanine Hozar
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo Albatros
Data wydania: 31-05-2023
Ilość stron: 448
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Joanna Jurewicz
Cena rynkowa: 52,90 zł


Dodaj komentarz


Czytaj także

Blog książkowy - W poszukiwaniu prawdy - Za wszelką cenę - Harlan Coben - zaczytanyksiazkoholik.pl

W poszukiwaniu prawdy – „Za wszelką cenę”, Harlan Coben

Głównym bohaterem jest David Burroughs, który został skazany na dożywocie za rzekome zamordowanie swojego trzyletniego syna. Wiele osób uznało, że jest socjopatą, psychopatą, człowiekiem obłąkanym lub zaburzonym. To, że David twierdzi, że jest niewinny, wiemy już praktycznie od drugiego zdania powieści, nie mniej, co jakiś czas popada w wątpliwości czy jednak to, co wmawiają mu inni, jest prawdą.


Stop alergiom, Beata Peszko, zaczytanyksiazkoholik.pl

„STOP alergiom”, Beata Peszko

„STOP ALERGIOM” jest kolejną książką Beaty Peszko, która tym razem wnikliwie zajęła się rozmaitego pochodzenia alergiami, m.in. pokarmowymi, wziewnymi, krzyżowymi, na sierść zwierząt. Autorka dużo uwagi poświęciła wpływowi mleka i jego przetworów oraz mąki pszennej na nasze zdrowie, a także nietolerancji na gluten, opisała też wiele przyczyn alergii, koncentrując się na jakości współczesnego pożywienia, dodatkach chemicznych dodawanych do żywności, GMO, zakażeniach pasożytniczych czy grzybach Candida.